tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Jak zamruczę Kaczyńskiemu, to się nie pozbiera"

"Jak zamruczę Kaczyńskiemu, 
 to się nie pozbiera"
Foto: TVN24 | Video: TVN24 "Jak mu zamruczę, to się nie pozbiera"

Lech Wałęsa nadal nie szczędzi Lechowi Kaczyńskiemu gorzkich słów w sprawie wspólnych obchodów 30. rocznicy powstania Solidarności. - Jeśli L. Kaczyński myśli o porozumieniu, to musi działać od razu, a nie grać w naiwną grę przed kampanią prezydencką - powiedział w programie "Fakty po Faktach". Zastrzegł, że jeśli przyszłoroczna rocznica ma być świętowana wspólnie, to trzeba ustalić jej przebieg, bo inaczej L. Kaczyński wykorzysta ją jako polityczną zagrywkę. - A nie ze mną te numery - dodał.

Nie chciałbym, żeby wygrywał wykorzystując do tego mnie. Nie ze mną te numery

WAŁEK

(W Solidarności) się nie liczył. Siedział grzecznie pod miotłą, był takim "przynieś, podaj, pozamiataj". Ale czas robi swoje, w okresie wielkich reform postawił na populizm i demagogię i na tym jedzie. Dlatego nie ma najmniejszych szans na drugą kadencję

wałek

Oglądaj
"Czekam na przeprosiny, albo na rozprawę"
Wideo: TVN24 "Czekam na przeprosiny, albo na rozprawę"
Oglądaj
"Matki się nie sprzedaje"
Wideo: TVN24 "Matki się nie sprzedaje"
W wywiadzie dla tygodnika "Wprost" L. Kaczyński wyraził nadzieję, że przyszłoroczne obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności" będzie świętował razem z b. prezydentem L. Wałęsą. Wałęsa stwierdził, że jest wprawdzie gotów we wspólnych obchodach uczestniczyć, ale propozycję L. Kaczyńskiego ocenił jako "ohydną i bezczelną grę".

"Jak mu zamruczę, to się nie pozbiera"

Swoje zdanie podtrzymuje bez względu na wszystko. Jak uważa, L.Kaczyński zapomniał, że przed 30. rocznicą jest jeszcze 29., a obchody tej "okrągłej" to "naiwna gra". - Kiedy za rok zacznie się kampania wyborcza (przed wyborami prezydenckimi - red.), to (L. Kaczyński - red.) zbierze nas pod pomnikiem, ustawi paru swoich ludzi, żeby mruczeli, tak jak na Powązkach. Dlatego musimy wcześniej ustalić, żeby nie było żadnego mruczanda, bo jak ja mu zamruczę, to się nie pozbiera - mówił wzburzony Wałęsa.

Jak dodał, gest Lecha Kaczyńskiego to polityczna zagrywka, w dodatku "dziecinna". - Nie chciałbym, żeby wygrywał wykorzystując do tego mnie. Nie ze mną te numery. Chciałbym, aby święte miejsca były dalekie od takich zachowań - stwierdził.

Przeprosiny albo rozprawa

Na temat samego pojednania z Lechem Kaczyńskim Wałęsa również ma wyrobione zdanie. Stwierdził, że od dawna czeka na gest porozumienia, ale do tego potrzebne są albo przeprosiny, albo rozprawa w sądzie. - Trzeba rozliczyć tamten okres, bo prezydent Kaczyński powinien przeprosić za pomówienia i ubliżanie mi. Albo żądam przeproszenia - i wtedy wybaczam, albo sprawy sądowej, w której udowodnię swoje racje - zaznaczył.

Ocenił również, że Lech Kaczyński w Solidarności się nie liczył. - Siedział grzecznie pod miotłą, był takim "przynieś, podaj, pozamiataj" - stwierdził. - Ale czas robi swoje, w okresie wielkich reform postawił na populizm i demagogię i na tym jedzie. Dlatego nie ma najmniejszych szans na drugą kadencję - dodał.

Pojednania - sprawa niełatwa

Odnosząc się do kwestii pojednania, Lech Wałęsa przypomniał również sprawę porozumienia z Aleksandrem Kwaśniewskim. Podkreślił, że do zgody nie doszłoby, gdyby nie mediacja hierarchów kościelnych. - Na pojednanie nalegał Ojciec Święty i Kościół. Uprosili mnie, przedstawili argumenty nie do odrzucenia. Pod tym naciskiem musiałem się ugiąć, i się ugiąłem - powiedział b. prezydent. Zaznaczył jednak, że bez mediacji Kościoła do zgody nigdy by nie doszło.

"Matki się nie sprzedaje"

Przyznał również, że według niego rocznica powstania Solidarności powinna być świętem państwowym. Nie krył też, że trudno pogodzić mu się z tym, iż Stocznia Gdańska, kolebka "S", jest w rękach ukraińskich.

- Matki się nigdy nie sprzedaje, za żadną cenę - mówił. Jego zdaniem, jeśli można sprzedać stocznię, to można i Sejm. - Wprowadza złe przepisy, dlaczego więc go nie sprzedać? - ironizował.

jk/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje