Sformułowanie, z którym walczymy. Teraz miliony razy w internecie

[object Object]
Przez ostatni tydzień słowa "polskie obozy śmierci" były wpisywane w internecie kilkadziesiąt milionów razy. Na nagraniu spór wokół ustawy o IPN ("Fakty" TVN z 30.01.2018)tvn24
wideo 2/23

W ciągu niecałego tygodnia sformułowanie “polskie obozy śmierci” było wpisywane w internecie kilkadziesiąt milionów razy, użyte zostało w setkach artykułów na całym świecie, a nawet stało się tytułem artykułu w jednym z najbardziej wpływowych dzienników - “The Washington Post”. W dużej mierze na jego popularność wpływ mieli... Polacy.

Do soboty temat “polskich obozów śmierci” właściwie nie istniał. Wprawdzie już w piątek depeszę o nowelizacji ustawy o IPN przygotowała m.in. agencja prasowa Associated Press, a jej tekst przedrukowały liczne redakcje na świecie, ale nie wywołała ona kontrowersji i gorącej dyskusji w internecie. Publikacje skupiały się głównie na samym sformułowaniu, tłumaczyły kontekst przegłosowanej ustawy i stanowisko Polski.

Krótka cisza przed burzą

Pierwszy artykuł opublikowany na ten temat na stronie internetowej “The Washington Post” miał zaledwie trzy komentarze. Dwa dni później kolejny, opisujący już spór Polski i Izraela o ustawę o IPN, miał tych komentarzy prawie 1800. Również dyskusja w mediach społecznościowych była już w tym czasie niezwykle gorąca.

Wszystko zaczęło się od wpisu izraelskiego parlamentarzysty Yaira Lapida, który w sobotę tuż po godzinie 12 zamieścił na Twitterze wpis: “Całkowicie potępiam nowe polskie prawo, które próbuje zaprzeczyć polskiemu współudziałowi w Holokauście. Został wymyślony w Niemczech, ale setki tysięcy Żydów zostało zamordowanych bez spotkania z niemieckim żołnierzem. Były polskie obozy śmierci i żadne prawo nie może tego zmienić".

Napisany po angielsku tweet w ciągu trzech dni podało dalej ponad 700 osób, polubiło prawie 1700, a kolejne tysiące omawiały go i komentowały. Lapid zamieścił podobny wpis po hebrajsku, jednak bez ostatniego zdania o “polskich obozach”. Zasięg tego wpisu był dużo mniejszy (36 podań dalej, około 500 polubień). Wkrótce pojawiać się zaczęły kolejne wpisy po angielsku, w których autorzy odnosili się do polskiej ustawy i wykorzystywali frazę “polskie obozy śmierci” bądź tak samo brzmiący hasztag. Dzielili się artykułami z izraelskich i amerykańskich mediów, a nawet specjalnymi memami, pokazującymi Polaków jako współwinnych Holokaustu.

23 miliony odsłon, 9,1 tweeta na minutę

W weekend artykułem, który wywołał najwięcej interakcji na Facebooku, był tekst opublikowany w konserwatywnym serwisie internetowym Daily Wire zatytułowany “Polska podjęła kroki, by zakazać odniesień do 'polskich obozów śmierci' z okresu Holokaustu” (“Poland Moves To Ban References To Holocaust-Era 'Polish Death Camps”).

Według analizy portalu Polityka w Sieci tylko 27 stycznia zasięg tematu “polskie obozy śmierci” (hasztagi, całe frazy) wyniósł minimum 23 miliony osób na całym świecie. W trakcie najbardziej intensywnych dyskusji o temacie w serwisie Twitter pojawiało się 9,1 tweeta na minutę.

Do zasięgów przyczyniali się jednak nie tylko izraelscy influencerzy (m.in. politycy, dziennikarze) czy zagraniczne media, ale także polscy użytkownicy internetu (przede wszystkim Twittera), którzy w swoich wpisach wykorzystywali to sformułowanie - krytykując je, ale jednocześnie posyłając dalej w świat.

Wiceminister Jaki z najpopularniejszym wpisie o #polishdeathcamps

Analiza najpopularniejszych w tym okresie tweetów pokazuje, że w weekend, w którym trwała intensywna dyskusja na ten temat, polskim wpisem z hashtagiem #Polishdeathcamps, który miał największy potencjalny zasięg, był tweet Patryka Jakiego z 28 stycznia:

Jest to nadal jeden z najpopularniejszych wpisów na ten temat. Inne popularne wpisy z tym hasztagiem w trakcie weekendu były zarówno autorstwa zwykłych użytkowników serwisu (@ISzafranska), ale i mediów czy analityków (@Bart_Wielinski oraz @Polityka_wSieci - profil publikował informację o zasięgach tematu). Warto przy tym zwrócić uwagę, że najpopularniejsze polskie wpisy z hasztagiem #Polishdeathcamps były publikowane w języku polskim i mimo że były krytyczne wobec sformułowania, nie były dobrym źródłem informacji dla obcokrajowców. Wprowadzały natomiast hasztag do światowych trendów.

Największe zainteresowanie w Polsce i Izraelu

Od piątku 26 stycznia hasło “Polish death camps” było także intensywnie sprawdzane w wyszukiwarce Google, ale intensywność ta była zauważalna właściwie tylko w Polsce. Drugim krajem z najwyższym zainteresowaniem był Izrael. Gdy jednak przyjrzeć się proporcjom, było to jak 100:17. Sytuacji nie zmienia nawet połączenie wyszukiwań hasła po angielsku i w języku narodowym (np. hebrajskim). Zainteresowanie w Polsce jest dominujące (płaska linia przy USA czy Niemczech nie świadczy o tym, że hasło w ogóle nie było sprawdzane, a jedynie, że było wyszukiwane niewspółmiernie rzadziej niż w Polsce).

Popularność frazy "Polskie obozy śmierci"Google Trends

Nie jest to jednak trend, który pojawił się dopiero w ten weekend. Dzięki udostępnionemu przez firmę Google narzędziu Trends można dowiedzieć się, jaką popularnością cieszy się wyszukiwanie wybranych haseł od 2004 roku. W przypadku zapytania “obozy śmierci” w języku angielskim widać, że z roku na rok zainteresowanie uzyskaniem informacji na ten temat systematycznie spada (podobnie w przypadku “obozów koncentracyjnych”), ale od wielu lat dominują wyszukiwania historycznie poprawne, czyli z przymiotnikiem “nazistowskie” (“Nazi death camps”). Mimo że dane za styczeń tego roku są jeszcze niepełne, wykresy wskazują, że od 2004 roku był tylko jeden miesiąc, gdy hasło “obozy śmierci” po angielsku było wyszukiwane intensywniej z przymiotnikiem “polskie” niż “nazistowskie” czy “niemieckie” - w maju 2012 roku, gdy Barack Obama użył go podczas uroczystości pośmiertnego uhonorowania Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności.

Fraza "Polskie obozy śmierci" w maju 2012 i styczniu 2017

Gdy jednak bliżej przyjrzeć się tym danym, można zauważyć, że większość wyszukiwań hasła “polskie obozy śmierci” zarówno w maju 2012 roku, jak i w całym okresie od 2004 roku do dziś miała miejsce w Polsce. W obydwóch okresach drugim krajem z najwyższym odsetkiem wyszukiwań hasła była Irlandia. Z perspektywy wyszukiwarki Google wydaje się, że problem „polskich obozów śmierci” właściwie jest na świecie niezauważalny, a większość przeglądarki posługuje się przede wszystkim poprawnymi historycznie sformułowaniami.

#Germandeathcamps dużo mniej popularny

Już w sobotę 27 stycznia użytkownicy internetowych dyskusji próbowali w dyskusjach o obozach zamiast przymiotnika “polskie” wprowadzać “niemieckie”. Pojawił się hasztag #Germandeathcamps. Część polskich internautów starała się umieszczać swoje wpisy po polsku i po angielsku właśnie z tym określeniem. Kiedy jednak #Polishdeathcamps miało zasięg ponad 23 milionów osób, #Germandeathcamps 27 stycznia udało się dotrzeć jedynie do około miliona osób. Hasztagu używali przede wszystkim użytkownicy z małym potencjałem zasięgowym, nie używali go politycy czy inne profile z potencjalnie największym zasięgiem międzynarodowym (np. prezydent, premier).

Trend odwrócił się dzień później. Hashtag #Germandeathcamps właściwie wyparł z mediów społecznościowych #Polishdeathcamps, tyle tylko, że od niedzieli dyskusja prowadzona była już właściwie wyłącznie w Polsce. Temat zaczął znikać ze światowych mediów, a w mediach społecznościowych stał się zagadnieniem i aktywnościami lokalnymi. Jak wynika z analizy Polityki w Sieci, mimo że pojawiła się bardzo duża liczba kont wykorzystujących hasztag #Germandeathcamps, 28 stycznia nie wygenerowano zasięgu nawet na poziomie około 5 milionów osób – i tego dnia wpisy zamieszczane były przez tzw. konta niskiej wartości, czyli bez potencjału dużych wpływów w sieci, obserwowane przez niewielką liczbę osób lub mało popularne profile, zazwyczaj bez szans do przebicia się do użytkowników poza Polską. Podobnie było w kolejnych dniach. Ponadto najpopularniejsze tweety, wykorzystujące ten hasztag, zostały napisane po polsku, miały zatem niewielki potencjał do edukowania społeczności międzynarodowej i narzucania polskiej agendy w dyskusji.

"German death camps" głównie w polskim internecie

Wyszukiwarka Google potwierdza lokalność działań. Wraz z intensyfikacją wypowiedzi polityków i wpisów internautów o tym, że obozy były niemieckie, nie polskie, w ostatnich dniach zwiększała się intensywność wyszukiwań dla tych pierwszych, ale właśnie głównie w Polsce. Choć wydawałoby się, że kampania nagłaśniająca hasło “German death camps” miała na celu edukowanie obcokrajowców, w wyszukiwarce wyraźnie widać, że hasła szukali przede wszystkim mieszkańcy Polski, a następnie - przy bardzo niskim odsetku wyszukiwań - Irlandii i Wielkiej Brytanii, czyli krajów z dużą liczbą polskich imigrantów. Wśród ośmiu państw, w których najintensywniej szukano hasła “German death camps” nie ma Izraela.

Autor: Beata Biel, Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Mówił o bezpieczeństwie państwa, sojuszu z USA i integracji europejskiej, a także rosyjskim imperializmie i pomocy Ukrainie. Polska doświadcza ataku hybrydowego - podkreślił. Po jego wystąpieniu na konferencji prasowej pojawił się Andrzej Duda. Prezydent powiedział, że jest "zażenowany" przemówieniem Sikorskiego. Równocześnie chwalił osiem lat polityki Prawa i Sprawiedliwości. Wydarzenia z Sejmu relacjonujemy na żywo.

Szef MSZ o "strategicznych celach". Prezydent "zażenowany". W komentarzu chwalił PiS

Szef MSZ o "strategicznych celach". Prezydent "zażenowany". W komentarzu chwalił PiS

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska do Pałacu Prezydenckiego na 1 maja, by omówić z nim między innymi kwestię programu Nuclear Sharing.

Prezydent Duda zaprosił Donalda Tuska na rozmowę o broni atomowej. Podał datę

Prezydent Duda zaprosił Donalda Tuska na rozmowę o broni atomowej. Podał datę

Źródło:
TVN24

W trakcie wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Sejmie marszałek Szymon Hołownia upomniał posłów PiS Szymona Szynkowskiego vel Sęka i Pawła Jabłońskiego. Zaapelował do nich o "powstrzymanie się od jałowych prób zagłuszania pana ministra".

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Źródło:
TVN24

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Osoby, które podczas wideorozmów patrzą na siebie samych na ekranie komputera czy telefonu, są bardziej zmęczone niż osoby, które tego nie robią, twierdzą irlandzcy naukowcy. Ich zdaniem sytuacja wygląda podobnie w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Źródło:
universityofgalway.ie

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski napisał w mediach społecznościowych, że padł ofiarą oszustwa przy zakupie samochodu. "Okazało się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tysięcy złotych ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję" - przekazał. Jego samochód został zajęty przez służby. "Nie odpuszczę. Będą pozwy i roszczenia" - podkreślił i zapowiedział, że "postara się o zmiany legislacyjne".

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpański premier Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Odwołał spotkania i w poniedziałek ma zdecydować, czy nadal będzie stał na czele rządu. Ma to związek z zarzutami wobec jego żony, która jest oskarżona o udział w aferze korupcyjnej. W środę sąd w Madrycie uruchomił wobec niej dochodzenie.

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Źródło:
PAP

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. Jeszcze dziś w Gdyni odbędzie się zebranie sztabu kryzysowego z udziałem lekarza weterynarii i służb miejskich.

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Źródło:
TVN24, PAP

Opóźnienia i odwołane loty to krajobraz, z którym w czwartek mogą się spotkać podróżni na lotniskach w różnych częściach Europy. Powodem jest zapowiedź strajku kontrolerów ruchu lotniczego we Francji. Odwołanie ponad 300 lotów zapowiedziała irlandzka linia lotnicza Ryanair. Utrudnienia dotkną też pasażerów między innymi Polskich Linii Lotniczych LOT, Wizz Aira oraz Air France, którzy planowali podróż do i z Polski.

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Sąd Rejonowy w Hajnówce (woj. podlaskie) chce zasięgnąć uzupełniającej opinii biegłych w sprawie potrącenia rowerzystki przez europosła i byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza.

Były premier oskarżony o potrącenie rowerzystki. Sąd chce uzupełniającej opinii biegłych

Były premier oskarżony o potrącenie rowerzystki. Sąd chce uzupełniającej opinii biegłych

Źródło:
PAP

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Apple straciło koronę największego sprzedawcy smartfonów w Chinach w pierwszym kwartale 2024 roku. Jak wynika z danych firmy badawczej IDC dostawy smartfonów tej firmy spadły o 6,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Analitycy wskazują, że to wynik intensywnej konkurencji.

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Źródło:
Reuters

Nie udało się odnaleźć nurka z GROM-u, który zaginął podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Akcję cywilnych służb ratunkowych przerwano w środę wieczorem, wojsko kontynuuje działania na miejscu. - Wojsko nie przerwało akcji poszukiwawczej i nie przerwie do czasu odnalezienia żołnierza - mówi ppłk Mariusz Łapeta, rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania kontynuuje wojsko

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania kontynuuje wojsko

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, pap

Daniel Obajtek mówi, że dziękuje Bogu, że już nie jest prezesem Orlenu. - Wytrzymałem w tym piekle 6 lat - podkreśla w rozmowie z serwisem Money, dodając, że naprawdę czuje się "zagrożony". Obajtek odnosi się też do kwestii ogromnych środków utraconych przez Orlen i kandydowania do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Źródło:
money.pl, tvn24.pl

Czy najważniejsi prokuratorzy Prokuratury Krajowej za czasów Zbigniewa Ziobry celowo kumulowali zaległe urlopy, aby odchodząc z pracy zgarniać ogromne ekwiwalenty za niewykorzystany urlop? - pyta w czwartek "Gazeta Wyborcza". Jak pisze dziennik rekordzista miał zgromadzić 158 dni zaległego urlopu, za który dostał ekwiwalent w wysokości 366,5 tys. zł brutto.

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

Źródło:
PAP

Koledzy zapytali mnie, czy byłbym gotów wystartować w wyborach do europarlamentu, ponieważ chcemy wystawić najbardziej doświadczonych, kompetentnych zawodników, i powiedziałem, że jeżeli będzie taka potrzeba, przyjmę takie wyzwanie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Krzysztof Hetman o starcie w eurowyborach: jeżeli będzie potrzeba, przyjmę takie wyzwanie

Krzysztof Hetman o starcie w eurowyborach: jeżeli będzie potrzeba, przyjmę takie wyzwanie

Źródło:
TVN24

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W 10 województwach w czwartek możemy spodziewać się burz. Zjawiskom może towarzyszyć silny wiatr, ulewne opady deszczu, a nawet grad. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wszyscy zwracają się do mnie Luna, a jak ktoś mówi Ola, to już nawet nie bardzo reaguję - przyznała w rozmowie z "Forbesem" Aleksandra Wielgomas, zapowiadając, że planuje zmienić imię. Wokalistka będzie reprezentowała Polskę na tegorocznej Eurowizji.

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Słowacki rząd Roberta Fico zatwierdził w środę kontrowersyjny projekt ustawy medialnej autorstwa ministerstwa kultury. Projekt przewiduje, że w miejsce istniejącego nadawcy publicznego, Radia i Telewizji Słowacji (RTVS), powstanie nowy podmiot o podobnej nazwie - Słowacka Telewizja i Radio - oraz że zmieni się kierownictwo radia i telewizji. Zdaniem opozycji to zamach na niezależność mediów publicznych.

Rząd Roberta Fico poparł ustawę o mediach publicznych

Rząd Roberta Fico poparł ustawę o mediach publicznych

Źródło:
BBC, Politico, PAP

Opat podległej Moskwie Ławry Świętogórskiej, metropolita Arsenij ujawnił w czasie liturgii pozycje wojsk ukraińskich w pobliżu Kramatorska (obwód doniecki). Został zatrzymany - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

"Dywersyjna działalność". Metropolita zatrzymany

"Dywersyjna działalność". Metropolita zatrzymany

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Irański sąd rewolucyjny skazał znanego w kraju rapera Toomaja Salehiego na karę śmierci pod zarzutem nawoływania do zamieszek w latach 2022-2023 - poinformowały media, powołując się na jego prawnika.

Irański raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Irański raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Źródło:
PAP

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24