tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Bezładnie, w sposób upolityczniony sięga do przeszłości". Historycy oceniają Morawieckiego

zobacz więcej wideo »
"Bezładnie, w sposób upolityczniony sięga do przeszłości". Historycy oceniają Morawieckiego
 • Historyk MorawieckiHistoryk Morawiecki
 • Edukacja politycznaEdukacja polityczna
 • Równi sobie?Równi sobie?
Video: tvn24 Historycy oceniają słowa premiera Morawieckiego dotyczące historii

Mateusz Morawiecki dużo mówi o historii. Chce ją "odkłamywać", ale jednocześnie próbuje pisać ją na nowo. - Premier postanowił, wychodząc z roli, zostać naczelnym historykiem kraju, do czego mimo wykształcenia predyspozycji nie ma - podkreśla Zbigniew Girzyński, historyk i były poseł Prawa i Sprawiedliwości. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Premier - z wykształcenia historyk -  na nowo pisze niektóre rozdziały historii, zgodnie z linią polityczną partii. Jak sam mówi, "walczy o prawdę historyczną, bo ta historia była za długo zakłamywana".

W ocenie profesora Andrzeja Paczkowskiego z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk Morawiecki "dla celów politycznych deformuje kompletnie przeszłość". - On za często, bezładnie i w sposób bardzo zideologizowany i upolityczniony sięga do przeszłości. To nie jest mu do rządzenia krajem potrzebne - zaznacza profesor.

Z kolei doktor Zbigniew Girzyński, historyk i były poseł Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że "premier postanowił, wychodząc z roli, zostać naczelnym historykiem kraju, do czego mimo wykształcenia predyspozycji nie ma". - Jeśli dalej będzie się bawił historią jak dziewczynka zapałkami, to zamiast się nimi ogrzać, może zrobić sobie krzywdę - ocenia.

W materiale "Czarno na białym" dwóch naukowców analizuje, co premier "odkłamuje" w historii i czy sam pisze ją bez błędów.

Wybory w 1989 roku

- Ta zmiana musi trwać, dlatego wybory 2018, 2019 i 2020 roku są historycznie ważne, nie mniej ważne niż te w 1989 roku - mówił premier.

Według Girzyńskiego "to porównanie jest błędne". - Skoro te wybory mają być tak przełomowe, jak w 1989 roku, to po której stronie stoi pan premier? Przecież to on teraz kieruje rządem. Nie chcę być złośliwy, czyżby stawiał się w miejscu [premiera w latach 1988-1989 Mieczysława - przyp. red.] Rakowskiego? - mówi były poseł PiS.

Z kolei profesor Paczkowski przypomina, że "wybory z 4 czerwca 1989 roku były bardzo ważnym elementem likwidacji ustroju komunistycznego". - Czy wobec tego wybory w 2019 roku mają być elementem likwidacji demokracji? - zastanawia się.

Premier Morawiecki w rocznicę czerwcowych wyborów napisał na Twitterze, że były one "zbojkotowane przez wielu Polaków i tylko częściowo wolne".

Takie słowa wpisują się w narrację radykalnego odłamu Solidarności, czyli Solidarności Walczącej założonej w 1982 roku przez ojca obecnego premiera - Kornela Morawieckiego.

"Wzywaliśmy do bojkotu, a każdego, kto będzie głosował, do skreślenia kandydatów partyjnych i wyboru solidarnościowych. Tak też się stało. Nie głosowało ponad 10 mln (38%)" - napisał Kornel Morawiecki w jednym z artykułów po wyborach w 1989 roku.

Profesor Paczkowski zwraca uwagę na analizę frekwencji wyborczej w 1989 roku i kolejnych wyborach parlamentarnych. W roku 1989 wyniosła 62,7 procent i od tamtego czasu za każdym razem była niższa. W 2015 roku, kiedy wygrał PiS, frekwencja wyniosła 50,9 procent.

- Głosowało 50 procent, z czego tylko 35 procent na PiS, czyli prosty rachunek - tylko 18 procent głosowało za PiS-em. Żadna większość - zauważa Paczkowski.

Solidarność bez Wałęsy

Morawiecki w maju na spotkaniu z mieszkańcami Gdańska, w historycznej sali BHP, wymieniał zasłużonych uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej. Nie wymienił Lecha Wałęsy.

Nie wspomniał też o Bogdanie Borusewiczu, jednym z głównych organizatorów strajku, a obecnie wicemarszałku Senatu z ramienia Platformy Obywatelskiej. O dziwo, wymienił jego nieżyjącą już żonę - Alinę Pieńkowską. - Jestem wdzięczny, że ją wymienił, ale myślę, że dlatego, bo nie wiedział, że była moją żoną - mówi Bogdan Borusewicz.

Zwraca też uwagę, że premier, pomijając wielu zasłużonych, wspomniał o przywódcy strajku w stoczni Gdynia - Andrzeju Kołodzieju, swoim znajomym. - Jak premier Polski może wymieniać inny zestaw w zależności od tego, kogo lubi, a kogo nie, to jest źle - podkreśla wicemarszałek Senatu.

Spotkanie z Morawieckim zakończyło się awanturą. Część działaczy Komitetu Obrony Demokracji i Obywateli RP wykrzykiwała nazwisko Lecha Wałęsy.

Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu, tłumaczyła później, że "premier wymieniał osoby, które znał, z którymi miał bezpośredni kontakt w przeszłości". Bogdan Borusewicz mówi jednak, że "nie wie nic o kontaktach" między jego żoną a Mateuszem Morawieckim.

Wojna i współpraca z Hitlerem

- Często jesteśmy nie za dobrze rozumiani przez naszych przyjaciół z Europy Zachodniej, bo oni mieli to szczęście, że nie przeżyli komunizmu, a ich wcześniejsze dzieje były bardziej szczęśliwe, nie przeżyli tak jak my - I i II wojny światowej. Nie były one tak dewastujące, jak dla Węgier, jak dla Polski - mówił Morawiecki podczas wizyty premiera Węgier Viktora Organa w Warszawie.

W ocenie Girzyńskiego "premier trochę słabo zna historię Węgier, jeśli chodzi o II wojnę światową".

- Państwo węgierskie do ostatnich dni było sojusznikiem III Rzeszy i Hitlera - przypomina z kolei profesor Paczkowski.

Węgrzy co prawda odmówili hitlerowcom przemarszu wojsk przez swoje terytorium, aby nie ułatwiać ataku na Polskę, ale historykom nie chodzi o takie niuanse, bo premier zestawia historię Węgier i Polski wprost, a w dodatku mówi, że kraje zachodnie nie doświadczyły "tak jak my" I i II wojny światowej.

Nie wiadomo, dlaczego premier uważa, że I wojna światowa - bitwy pod Sommą, Verdun, Ypres, gdzie zabitych liczono w milionach, gdzie masowo używano broni chemicznej, były mniej dewastujące.

- Wojna pozycyjna z nieustającym ostrzałem artyleryjskim, zginęły miliony ludzi - przypomina sytuację na froncie zachodnim profesor Paczkowski.

Stosunki polsko-żydowskie

Premier w lutym tego roku złożył kwiaty w Monachium pod pomnikiem Brygady Świętokrzyskiej, która na pewnym etapie współpracowała z hitlerowcami, ale nie pojechał kilka kilometrów dalej do obozu w Dachau, gdzie mordowano polskich duchownych i Żydów.

- Nie wspomniał, że obok leżą inni, którzy są bardziej godni uczczenia niż żołnierze Brygady Świętokrzyskiej - zauważa profesor Paczkowski.

Poza tym według Morawieckiego pogrom kielecki z 4 lipca 1946 roku, w którym zginęło 37 Żydów, 3 Polaków, a rannych zostało 35 Żydów, "był w jakiejś części prowokacją władzy komunistycznej".

- To nieprawda - odpowiada doktor Marcin Zaremba z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Zbigniew Girzyński, odnosząc się również do innej wypowiedzi premiera, w której mówił, że milion Polaków ratowało Żydów, twierdzi, że to nowa świadoma polityka rządu, który chce skończyć ze wstydem lat poprzednich, a mówić tylko o bohaterstwie. Bez względu na winę.

- Nie tylko nie mam pretensji, że taka polityka jest przez rząd realizowana. Bardzo dobrze, że jest realizowana, ale ją trzeba robić w sposób umiejętny i używając osób, które będą wiarygodne i będą budowały nasz wizerunek, a nie powodowały wizerunkowych kłopotów - podkreśla Girzyński.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
mozdzyn
mozdzyn

Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość.
George Orwell, "Rok 1984"

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   6
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   mrdok
   mrdok

   Żal mi p. Morawieckiego, czasem wygląda jakby wierzył w to co mówi - Historia go oceni, może jeszcze nie po tych wyborach, może nie po następnych. Żadna władza nie trwa wiecznie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     9
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Lot 2
     Lot 2

     To raczej Histeria (polityczna) w wykonaniu tego gościa.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       11
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje