tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Halo, tu mówi Błyskawica!" 68 lat później

"Halo, tu mówi Błyskawica!" 68 lat później
Foto: TVN24 | Video: tvn24 "Błyskawica" znów działa

"Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m. Duch Warszawy jest wspaniały" - to pierwsze słowa, jakie na falach "Błyskawicy" popłynęły w eter. Było to 68 lat temu. Dziś w muzeum Powstania Warszawskiego po raz kolejny uruchomiono radiostację, która przekazywała informacje o walczącej stolicy.

Prace spikerów w czasie Powstania Warszawskiego wykonywali między innymi Jeremi Przybora, a audycje w języku angielskim prowadził Jan Nowak-Jeziorański.
- Zawsze na początku sierpnia nadajemy taką krótką audycję nawiązującą do funkcjonowania tej radiostacji w czasie Powstania Warszawskiego. Dzisiaj to jest ósmy raz - opowiada Karol Mazur, szef sekcji dydaktycznej muzeum.Powstaniec warszawski, Adam Drzewoski ps. Phillips wspomina, że odbiór radia w mieście był praktycznie niemożliwy. - Była natomiast doskonałym źródłem informacji dla prawie całej Europy - zaznacza.

Po polsku i angielsku na cały kraj i Europę

Radiostacja "Błyskawica" powstała w Częstochowie w 1943 r. Jej konstruktorem był krótkofalowiec i członek ZWZ Antoni Zębik. "Przywieziono ją do Warszawy pod koniec 1943 r. i umieszczono w warsztacie samochodowym przy ul. Huculskiej, gdzie przeleżała do 1 sierpnia.

Opiekujący się nią oficer dostał rozkaz przeniesienia radiostacji na ul. Mazowiecką, do Biura Informacji i Propagandy AK. W trakcie przewozu ul. Marszałkowską transport dostał się pod ostrzał niemiecki" - opowiadał w środę Adam Drzewoski z sekcji łączności Komendy Głównej AK.

W niewyjaśnionych okolicznościach konwojent zginął, a ładunek porzucono. Ponieważ w nocy padało i skrzynie zamokły, po ich odnalezieniu radiostacja nie nadawała się do użytku. Trzeba było naprawić i częściowo wymienić części.

Pierwszą audycję "Błyskawica" wyemitowała 8 sierpnia o 9.45. Odtąd nadawała cztery razy dziennie po polsku i dwa razy po angielsku. Programy redagowali pracownicy Polskiego Radia oraz Biura Propagandy i Informacji KG AK. Zasięg radiostacji był duży, słyszano ją nie tylko w Polsce, ale  nawet w Londynie i u wybrzeży USA. "Błyskawica" czterokrotnie zmieniała lokalizację. Ostatnim miejscem był budynek biblioteki na rogu ul. Koszykowej i Mokotowskiej, skąd 4 października odczytano ostatni komunikat. Później kierownik radiostacji zniszczył "Błyskawicę", by nie wpadła w ręce niemieckie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje