tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Grzegorz Żemek odsiedzi cały wyrok

Grzegorz Żemek nie wyjdzie wcześniej z więzienia - orzekł Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Były dyrektor Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, bohater największej afery III RP, został skazany na 12 lat więzienia. Jego kara kończy się w 2014 r.

Dzisiejsza decyzja Sądu Okręgowego jest nieprawomocna i nie ma też na razie jej uzasadnienia. - Na pewno się odwołamy - powiedział  mec. Marcin Zaborski, jeden z obrońców Żemka.

Skazany, który w sumie przebywa za kratami 10 lat, prawo do warunkowego przedterminowego zwolnienia nabył w 2008 r.; jego kara kończy się formalnie w 2014 roku.

Szkoda nie została naprawiona

W marcu 2012 Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił decyzję sądu Sądu Okręgowego z lutego o jego warunkowym przedterminowym zwolnieniu z więzienia. Sąd Apelacyjny zwrócił wtedy sprawę Sądowi Okręgowemu. W lutym Sąd Okręgowy wyznaczył Żemkowi okres próby, nakazał częściowe naprawienie wyrządzonej szkody i oddał pod dozór kuratora. Tamta decyzja nie została wykonana, bo prokuratura zaskarżyła ją do Sądu Apelacyjnego, wnosząc o jej zwrot do sądu I instancji. Zdaniem prokuratury szkoda nie została naprawiona (Żemek ma do spłaty ponad 200 mln zł), a "wątpliwe są rokowania na jej naprawienie w całości". Zarazem prokuratura przyznała, że zachowanie Żemka w więzieniu jest wzorowe.

Wyroki Grzegorza Żemka

Grzegorza Żemka prawomocnie skazano na 8 lat za zagarnięcie z kasy FOZZ wielomilionowych kwot, działanie na jego szkodę i niegospodarność. Sąd w Stalowej Woli skazał go zaś na 5 lat i trzy miesiące więzienia za kierowanie grupą, która wyłudzała kredyty, a sąd w Nisku - na 2 lata za wyprowadzenie z tamtejszych zakładów mięsnych ok. 400 tys. zł. Wyrok łączny za te wszystkie sprawy opiewał na 12 lat oraz 72 tys. zł grzywny. Podczas procesu Grzegorz Żemek wyjawił, że był agentem wojskowych służb specjalnych PRL, które - według ustaleń komisji likwidacyjnej WSI - miały wielki udział w organizacji procederu.

"Wymaga dłuższego procesu resocjalizacji"

Sąd Apelacyjny już wcześniej, w 2009 roku odmówił zwolnienia Żemka, uznając, że wymaga on "o wiele dłuższego procesu resocjalizacji", gdyż nie wywiązuje się z sądowego nakazu "naprawienia wyrządzonej szkody". Spłacił zaś grzywnę. Żemek, który przebywa w zakładzie typu półotwartego, pracuje w więziennej bibliotece, uczy więźniów języków obcych, tłumaczy pisma dla aresztu; dostaje liczne przepustki.

Największa afera III RP

Sprawę FOZZ okrzyknięto mianem największej afery III RP. Według prokuratury w latach 1989-1990 afera spowodowała 350 mln zł strat; sądy uznały, że straty wynoszą co najmniej 134 mln zł. Aferę wykryła NIK. Pieniądze z FOZZ były przeznaczone na poufny wykup długów zaciągniętych przez PRL na Zachodzie w latach 70. i 80.Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
alberet_lazar

Szkody nie naprawił . Biedny pewno nie jest.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   bój w hucie

   A ciekawe skąd jeden taki prezes bierze 2500zł dziennie 9ok MILION zł rocznie )na ochronę.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje