tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Gross: Żydów mordowali zwykli ludzie, nie żaden margines

Gross: Żydów mordowali zwykli ludzie, nie żaden margines
Foto: TVN24, fot: PAP/Leszek Szymański | Video: TVN24, fot: PAP/Leszek Szymański Gross: To byli zwykli ludzie

- Ludzie myśleli w ten sposób: Hitlerowi trzeba postawić pomnik, bo dzięki niemu pozbyliśmy się Żydów - mówił w "Kropce nad i" o polskim antysemityzmie Jan Tomasz Gross, autor słynnego już "Strachu".

- Żydów mordowali normalni ludzie, nie żaden margines - tak o sprawcach powojennych mordów na Żydach, ale i tych w trakcie wojny, mówił Gross. - To byli zwykli ludzie, nie prymitywni - dodał, cytując endeckiego polityka sprzed kilkudziesięciu lat: - Wspaniale, że Żydów wymordowano. Jego zdaniem czasami przybierało to niezwykle zorganizowaną formę. Pisarz podał jako przykład "działalność społeczności wiejskiej": – Łapało się Żyda i go mordowało.

Oglądaj
Gross: Kościół nie reagował
Wideo: TVN24 Gross: Kościół nie reagował
Oglądaj
Gross o wydaniu amerykańskim
Wideo: TVN24 Gross o wydaniu amerykańskim

Chrześcijańskie korzenie antysemityzmu

Gross próbował również opisać przyczyny, jakie kierowały Polakami mordującymi Żydów. Jego zdaniem, "Polacy,

Polacy, których było bardzo wielu, mordowali Żydów, bo mogli

Jan T. Gross w kropce

których było bardzo wielu, mordowali Żydów, bo mogli". Powszechniejsze od zabijania były jednak rabunki: - Ilekroć Niemcy mordowali mieszkańców gett, od razu pojawiali się Polacy, którzy grabili ich mienie - mówił Gross.

Na "usprawiedliwienie" Polaków Gross dodał, że antysemityzm to "bardzo długa historia, tradycja chrześcijańska", obecna wszędzie tam, gdzie jest katolicyzm i protestantyzm.

Oglądaj
Jak wygladała sytuacja w innych krajach Europy?
Wideo: TVN24 Jak wygladała sytuacja w innych krajach Europy?
Oglądaj
Gross: Żydów mordowali normalni ludzie
Wideo: TVN24 Gross: Żydów mordowali normalni ludzie

Polacy przeszkadzali

Jan Tomasz Gross przyznał, że wielu Polaków pomagało w czasie okupacji Żydom: - W tej książce jest wielokrotnie mówione o dobrych Polakach - zaznaczył. Zaraz jednak dodał, że w "Strachu" nie napisał o tym zbyt wiele, "bo jest to książka o polskim antysemityzmie,

Zwykli Polacy świetnie wiedzieli, że Żydzi byli mordowani i nie podnieśli palca, żeby to zatrzymać

Jan T. Gross w kropce 2

a nie, ile Irena Sendler uratowała Żydów". - To nie jest książka o filosemityzmie - podkreślił przyznając jednocześnie, że w wydaniu amerykańskim nie napisał o Irenie Sendler.

Pomijając chlubne wyjątki, Gross uważa jednak, że Polacy w swej masie nie działali na rzecz zachowania życia przez jak największą liczbę Żydów: - To nie chodzi o to, żeby każdy pomagał, ale o to, żeby nie przeszkadzać Żydom w przeżyciu. A zdaniem Grossa, wielu Polaków, poprzez denuncjacje spowodowane niechęcią, przyczyniło się do wymordowania narodu żydowskiego.

Dodatkowo Polakom, zdaniem autora "Strachu", w postawie wobec Żydów zabrakło współczucia. Jego zdaniem to jest sprawa absolutnie kluczowa – ludzie widzieli, na czym polega hitlerowska rozprawa z Żydami, a mimo tego nie zajęli odpowiedniej moralnej postawy. Zwykli Polacy również "świetnie wiedzieli, że Żydzi byli mordowani i nie podnieśli palca, żeby to zatrzymać".

Gross przyznał jednak, iż "to, że mordowano Żydów w Polsce nie jest ich winą". Zaraz jednak uzupełnił: - Natomiast w momencie, kiedy hitlerowcy zaczęli realizować swój projekt – Polacy zachowywali się źle.

Oglądaj
Czego Gross spodziewa się po swej książce?
Wideo: TVN24 Czego Gross spodziewa się po swej książce?
Po co ta książka? 

Podstawowym zadaniem, które ma spełnić "Strach" jest zdaniem jego autora dyskusja. Gross zaznaczył jednak, że "chciałby, żeby to była książka, która zostanie przeczytana, zanim ludzie będą o niej dyskutować". - Czy teraz Polacy są antysemitami? - zapytała na koniec programu Grossa Monika Olejnik. - Antysemityzm jest bardzo silny - odpowiedział autor "Strachu".

mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje