tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Najważniejsze, aby się zaszczepić". Apel Głównego Inspektora Sanitarnego

"Najważniejsze, aby się zaszczepić". Apel Głównego Inspektora Sanitarnego
Foto: tvn24 Marek Posobkiewicz zaleca szczepienie przeciwko grypie

- Żadna szczepionka nigdy nie da 100-procentowej gwarancji, że nie zachorujemy. To jest minimalizowanie ryzyka. Dbanie o swoje zdrowie - tak do szczepień przeciwko grypie przekonywał we "Wstajesz i wiesz" Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

- Najważniejsze, aby się zaszczepić - apelował Posobkiewicz. Dodał, że początek września jest najlepszym okresem na szczepienia przeciwko grypie. Należy je wykonać, gdy jesteśmy zdrowi i nie ma żadnych przeciwwskazań.

Brak gwarancji

- Niektórzy mówią: nie szczepie się szczepionką z zeszłego roku, bo jest nieaktualna. Ale naukowcy na każdy rok opracowują szczepionkę przeciwko tym szczepom wirusa, które zbiorą największe żniwo - zachęcał do wykonania szczepień inspektor. - Do zeszłego roku były szczepionki 3-walentne (zawierające antygeny dwóch szczepów grupy A i jeden typu B - red.). W tym roku na rynku są już 4-walentne (po dwa szczepy z grupy A i B - red.). Czyli asortyment się zwiększył, daje jeszcze większe zabezpieczenie - tłumaczył. Inspektor zaznaczył że żadna szczepionka nigdy nie daje gwarancji. - To jest minimalizacja ryzyka. Tak jak w przypadku jazdy samochodem - zapięcie pasów, jazda na zielonym i uważanie przez cały czas. To jest dbanie o swoje zdrowie - dodał.

W Polsce jest zbyt mała świadomość

Mimo, że przeciwnicy szczepień, czyli ruchy antyszczepionkowe głoszą tezy o niebezpieczeństwie szczepionek Posobkiewicz uznał, że jest to "robienie czegoś przeciwko własnemu zdrowiu i mieszanie w głowach innych". - Zjawisko uchylania się od szczepień jest marginalne, to ułamek procenta. Mamy wzrost kilkukrotny w ciągu ostatnich lat, ale przy milionach szczepień dzieci jest to kropla w morzu - mówił o trendzie na świecie.

W Polsce szczepi się przeciwko grypie tylko kilka procent społeczeństwa. Powód? - Zbyt mała świadomość - komentował inspektor. Dodał, że co roku jednak przyzwyczajamy się do szczepień, bo słyszymy o wielu zachorowaniach jesienno-wiosennych, dużych kolejkach w szpitalach, o zgonach.

Marszałek i minister już po

W środę marszałek senatu Stanisław Karczewski i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zaszczepili się wzajemnie przeciwko grypie. Szef MZ mówił, że szczepienia są bezpieczne. A zeszłoroczna szczepionka uchroniła go przed grypą.

Oglądaj
Radziwiłł i Karczewski zaszczepili się nawzajem
Wideo: tvn24 Radziwiłł i Karczewski zaszczepili się nawzajem

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje