Video: tvn24 Genowefa Borysionek odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu...28.11 | Genowefa Borysionek za odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało wręczone w czwartek przez wicewojewodę wielkopolski Anetę Niestrawską.zobacz więcej wideo »
Video: Joanna Stempień / Fakty z zagranicy TVN24 BiS Narażali własne życie, aby uratować cudze. Sprawiedliwi...Żydowskich przyjaciół, sąsiadów, ale często też zupełnie nieznanych sobie ludzi najczęściej ukrywali ich we własnych domach - w piwnicach, na strychach, w specjalnych schowkach. Po latach państwo Izrael pamięta o tych bohaterach i na dowód wdzięczności przyznaje im medale. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - to właśnie Polacy takich medali dostali najwięcej. Do dziś uhonorowano prawie siedem tysięcy polskich Sprawiedliwych.
zobacz więcej wideo »
Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
| Video: tvn24
Genowefa Borysionek odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Genowefa Borysionek za odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało wręczone w czwartek przez wicewojewodę wielkopolską Anetę Niestrawską.
Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformowało w czwartek, że prezydent Andrzej Duda nadał Genowefie Borysionek odznaczenie za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej oraz za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich.
Ze względu na stan zdrowia 92-letniej kobiety, order wręczono jej w miejscu zamieszkania.
Odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata
Genowefa Borysionek przed wybuchem II wojny światowej mieszkała z rodzicami i rodzeństwem w miejscowości Magdulino w ówczesnym województwie wileńskim. Szkołę podstawową ukończyła w 1941 roku w Duniłowiczach. Następnie pomagała rodzicom w gospodarstwie rolnym.
W 1942 roku rodzina przeniosła się do miejscowości Zareże. W grudniu 1942 roku, po rozbiciu getta żydowskiego w Duniłowiczach, rodzina Nieścierowiczów przyjęła cztery osoby pochodzenia żydowskiego. Rodzina zapewniła im bezpieczne schronienie przez okres 18 miesięcy.
Genowefa Borysionek w 1945 roku przyjechała na terytorium Polski i osiedliła się w Nowym Tomyślu. Obecnie mieszka w Poznaniu. Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego podało też, że za pomoc w ratowaniu Żydów z Holokaustu z narażeniem własnego życia, odznaczona została, wraz z rodzicami i rodzeństwem, Dyplomem i Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.