"Gdy słyszałem o dużych rosyjskich ćwiczeniach, pytałem, czy powstaje tam jakiś szpital polowy"

[object Object]
"Cała trudna do zbudowania logistyka będzie gotowa"Mateusz Szmelter | tvn24.pl
wideo 2/35

Rozbudowa amerykańskich sztabów i logistyki w Polsce jest lepsza niż przysyłanie kolejnych jednostek bojowych – uważa były dowódca sił lądowych USA w Europie generał Ben Hodges. W rozmowie z tvn24.pl tłumaczy, że dzięki temu w razie zagrożenia cała trudna do zbudowania infrastruktura będzie gotowa, a dodatkowe oddziały będą mogły przybyć bardzo łatwo.

Zgodnie z dokumentami podpisanymi we wrześniu przez prezydenta Andrzeja Dudę i prezydenta USA Donalda Trumpa liczba amerykańskich wojskowych w Polsce wzrośnie z około 4,5 tysiąca do około 5,5 tysiąca. Nowi żołnierze trafią przede wszystkim do sześciu garnizonów w zachodniej i centralnej części kraju, w połowie z nich zostaną umieszczone struktury odpowiedzialne za dowodzenie i logistykę. W Poznaniu uruchomiono amerykańskie wysunięte dowództwo szczebla dywizji, lotnisko we Wrocławiu ma stać się bazą przeładunkową, a w Powidzu w Wielkopolsce – prócz innych oddziałów z USA – zostanie umieszczony batalion bojowego wsparcia logistycznego.

Generał Ben Hodges, który dowodził siłami lądowymi USA w Europie od 2014 do 2017 roku, a więc już po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, cieszy się z polsko-amerykańskich ustaleń. – Zawsze chciałem, żeby więcej amerykańskich żołnierzy było obecnych w Polsce, jak również w Estonii, Łotwie, Litwie, Rumunii i Bułgarii – zaznaczył generał, który dziś jest związany z think tankiem Center for European Policy Analysis (CEPA).

W ubiegłym roku Hodges opublikował w Politico artykuł zatytułowany "Nie umieszczajcie amerykańskich baz w Polsce" ("Don't put US bases in Poland"). Wskazywał w nim, że ustanowienie stałej obecności wojskowej USA w Polsce grozi podważeniem jedności w gronie członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. A jedność sojuszników – podkreślał – jest tym, co czyni NATO najbardziej udanym sojuszem wojskowym w historii. Odniósł się w ten sposób do tak zwanego Fortu Trump, jak przez pewien czas przedstawiciele polskich władz nazywali pomysł utworzenia nad Wisłą stałej bazy amerykańskiej.

– Przed rokiem byłem nieco sceptyczny, bo niepokoiło mnie, jak nacisk na stałe stacjonowanie wojsk wpłynie na spójność Sojuszu Północnoatlantyckiego – tłumaczy teraz Hodges. – Nie byłem pewny, czy administracja w Waszyngtonie wykona całą tą dyplomatyczną pracę potrzebną do zbudowania poparcia i wyjaśnienia, co robimy – dodaje.

Jego sceptycyzm początkowo budził także rodzaj oddziałów, jakie miały być wysłane do Polski. Jednak ostateczne ustalenia polsko-amerykańskie są zdaniem Hodgesa pozytywne. – Decyzja, która została podjęta, jest dokładanie taka, jak to, co moim zdaniem było nam potrzebne: logistyka, obrona powietrzna, rozpoznanie, rozbudowa sztabów. Jestem więc całkiem zadowolony i usatysfakcjonowany tym, co zostało osiągnięte. Nie sądzę, żeby wpłynęło to negatywnie na spójność NATO. W rzeczywistości jest przeciwnie – mówi generał.

"Zawsze chciałem, żeby więcej amerykańskich żołnierzy było obecnych w Polsce"
"Zawsze chciałem, żeby więcej amerykańskich żołnierzy było obecnych w Polsce"Mateusz Szmelter | tvn24.pl

Jego zdaniem więcej żołnierzy w sztabach i logistyce, to lepszy ruch niż przysyłanie kolejnych jednostek bojowych. W odstraszaniu, czyli postawie, jaką NATO prezentuje wobec Rosji, chodzi bowiem o posiadanie konkretnych zdolności – tłumaczy Hodges.

– Gdy przywódcy Federacji Rosyjskiej przyglądają się Polsce, widzą nie tylko bardzo dobre Wojsko Polskie, ale także amerykańską brygadę pancerną, amerykańską obronę powietrzną i przeciwrakietową, amerykańską wzmocnioną wysuniętą obecność [tak nazywany jest batalion NATO, który w Polsce tworzą głównie żołnierze z USA – przyp. red.], amerykańskie lotnictwo i zwiększające się możliwości logistyczne. Gdy widzą logistykę, to myślą, że to jest coś poważnego. Gdyby nie widzieli infrastruktury logistycznej albo odpowiednich struktur dowodzenia, to wiedzieliby, że nie podchodzimy na poważnie do gotowości do walki – przekonuje generał.

Według niego, przygotowania logistyczne są dla wojskowych znakiem, że dzieje się coś poważnego. – Gdy dowodziłem siłami lądowymi USA w Europie i słyszałem o dużych rosyjskich ćwiczeniach wojskowych, pytałem, czy powstaje tam jakiś szpital polowy. Jeśli odpowiedź była przecząca, to oznaczało, że sprawa nie jest poważna, to tylko ćwiczenia. Ale gdyby było widać przygotowania logistyczne, konieczne do prowadzenia długotrwałej operacji, to przyciągnęłoby to moją uwagę – wyjaśnia Hodges.

W odstraszaniu chodzi o posiadanie konkretnych zdolności, wśród nich o logistykę i dowodzenie
W odstraszaniu chodzi o posiadanie konkretnych zdolności, wśród nich o logistykę i dowodzenieMateusz Szmelter | tvn24.pl

I podkreśla: – To, na co dwaj prezydenci mądrze się zgodzili, to wykonanie wszystkich przygotowań logistycznych, które zajmują sporo czasu. To najtrudniejsze do wykonania i to już zostało zrobione. Więc jeśli doszłoby do kryzysu lub gdybyśmy go przewidywali, to cała ta trudna do zbudowania infrastruktura będzie gotowa, a dodatkowe – podkreślam dodatkowe – oddziały bojowe będą mogły przybyć bardzo łatwo.

Hodges – podobnie jak w głośnym artykule dla Politico przed rokiem – powtarza, że jedność 29 państw sojuszniczych jest dla NATO kluczową wartością. - Rosja nie zaatakuje 29 państw. Ale jeśli zobaczy pęknięcia, jeśli pomyśli, że może wyizolować części NATO poprzez dezinformację i inne naciski, wtedy ryzyko rośnie. Właściwie mogą rozpocząć atak na jakieś miejsce i rzucić nam wyzwanie, czy NATO jest w stanie ochronić swoich członków i czy nie odpowie, gdy jeden z członków zostanie zaatakowany. Dlatego jedność jest tak ważna – mówi generał.

Pytany o kolejne kroki, które NATO powinno podjąć na wschodniej flance, czyli na terytorium swoich najbardziej na wschód wysuniętych państw członkowskich, Hodges wymienia przede wszystkim położenie większego nacisku na region Morza Czarnego. – Myślę, że tam odbywa się prawdziwa rywalizacja – uważa były amerykański dowódca.

Jego zdaniem Sojusz powinien połączyć działania, jakie podjął już, rozmieszczając wielonarodowe bataliony w Polsce i państwach bałtyckich (co w żargonie dyplomatów i wojskowych jest nazywane wzmocnioną wysuniętą obecnością) i rozbudowując wielonarodowe struktury w Rumunii i Bułgarii (tzw. dopasowana wysunięta obecność).

– Zamiast wzmocnionej i dopasowanej wysuniętej obecności powinniśmy mieć spójność na całej długości frontu NATO. Za tym się kryje poprawiona mobilność, obrona powietrzna i przeciwrakietowa i struktury komunikacyjne. Polska jest dokładnie w środku tego wszystkiego – mówi Hodges.

"Rosja nie zaatakuje 29 państw, ale jeśli zobaczy pęknięcia, (...) ryzyko rośnie"
"Rosja nie zaatakuje 29 państw, ale jeśli zobaczy pęknięcia, (...) ryzyko rośnie"Mateusz Szmelter | tvn24.pl

Były amerykański dowódca podkreślił również, że nadal rozwijane powinno być dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód, które od 20 lat działa w Szczecinie. Pięć lat temu, po rosyjskiej agresji na Ukrainę, NATO powierzyło korpusowi odpowiedzialność na nadzór i analizę sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. – Chciałbym widzieć więcej wysiłków w tym kierunku – mówi Hodges.

Autor: Rafał Lesiecki (rafal_lesiecki@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - informuje spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Źródło:
PAP

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy. Premier Donald Tusk wyraża intencję, by Polska dołączyła do projektu budowy "kopuły chroniącej nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Z kolei prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Liderzy koalicji rządzącej nie spotkali się wspólnie po pierwszej turze wyborów samorządowych - przyznał w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Polityk ocenił też, że żaden z nich "nie jest uśmiechnięty i zadowolony z rzeczywistości".

Czarzasty: od pierwszej tury wyborów samorządowych nie doszło do spotkania z liderami koalicji rządzącej

Czarzasty: od pierwszej tury wyborów samorządowych nie doszło do spotkania z liderami koalicji rządzącej

Źródło:
TVN24

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku spotka się między innymi sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapytany w TVN24, czy Duda spotka się z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, powiedział, że w programie takiego spotkania nie ma, "natomiast wykluczanie go jest błędem".

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Źródło:
PAP, TVN24

W wieku 81 lat zmarła Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka.

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Źródło:
PAP

Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z przebywającą w Polsce premier Danii Mette Frederiksen. Wyraził intencję, by Polska dołączyła do projektu, który buduje "kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Przekazał też, że duńska premier odniosła się pozytywnie do tej inicjatywy.

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

Źródło:
TVN24, PAP

Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust", została w poniedziałek skazana na 18 miesięcy więzienia w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins. W lipcu odbędzie się z kolei proces aktora Aleca Baldwina, który śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Aktualizacja:
Źródło:
NBC News, ABC News, Reuters, TVN24.pl

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko znalazła się wśród osób, do których Prokuratura Krajowa wysłała list w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. W styczniu Łośko zastąpiła w ławach poselskich Krzysztofa Brejzę, który został europosłem.

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Ćottogramie żyje najwięcej: Banglijczyków, Banglów, Bangladeszkijczyków czy Bangladeszów? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała Małgorzata Golonka.

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl