tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

Gen. Skrzypczak nowym wiceministrem obrony

Gen. Skrzypczak nowym wiceministrem obrony
Foto: Rafał Guz / PAP | Video: TVN24, Skrzypczak został wiceministrem obrony

Były dowódca Wojsk Lądowych, a ostatnio doradca szefa MON gen. Waldemar Skrzypczak został wiceministrem obrony odpowiedzialnym za zakupy - poinformował we wtorek szef MON Tomasz Siemoniak. Skrzypczak zapowiedział reorganizację pionu uzbrojenia w resorcie.

- Premier, wojsko, opinia publiczna, minister obrony narodowej oczekują radykalnego przełomu, jeżeli chodzi o realizację zakupów dla wojska. Ten przełom powinien oznaczać, że będziemy kupować racjonalnie, skutecznie i uczciwie, i tego oczekuję od pana Waldemara Skrzypczaka - powiedział minister Siemoniak na briefingu w MON.

Nominację dla Skrzypczaka na stanowisko podsekretarza MON ds. uzbrojenia i modernizacji premier Donald Tusk podpisał w poniedziałek. - Wnioskowałem o powołanie Waldemara Skrzypczaka w przekonaniu, że jest on w tej chwili najlepiej przygotowaną osobą do podjęcia się tego zadania - przyznał Siemoniak. Powiedział też, że w kwestii zakupów dla wojska w ostatnich latach panował "bezruch".

Minister podkreślił, że nowemu wiceministrowi nie będą podlegały dowództwa i jednostki wojskowe. Jak wyjaśnił, w nomenklaturze NATO takie stanowisko, jakie obejmuje gen. Skrzypczak, nazywa się krajowym dyrektorem ds. uzbrojenia, a zajmują je zarówno czynni, jak i emerytowani wojskowi, jak również cywile.

Zmiany w MON

Jeżeli będę działał nieskutecznie, żołnierze będą mieli prawo mnie krytykować. Natomiast nie będę głuchy na tę krytykę i liczę bardzo na wsparcie moich kolegów, moich wychowanków, moich współpracowników, którzy będą mi przekazywać wiedzę bezpośrednio, a ja jestem otwarty.

Waldemar SkrzypczakSkrzypczak z kolei zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni przedstawi szefowi MON propozycję reorganizacji i zmian w pionie uzbrojenia MON. - Uważam, że jest czas najwyższy ku temu, aby pewne procedury, które są nieskuteczne czy mało skuteczne, zostały wyregulowane - powiedział.

Wśród ważnych zadań modernizacyjnych Skrzypczak wymienił programy obrony powietrznej, "pancerny, czyli podnoszący mobilność wojsk", bezzałogowych środków walki i systemów dowodzenia. Dopytywany przez dziennikarzy wspomniał też o przetargu na samolot szkolny oraz modernizacji Marynarki Wojennej.

Dziennikarze w pytaniach nawiązywali m.in. do odejścia Skrzypczaka ze stanowiska dowódcy Wojsk Lądowych, które zajmował w latach 2006-2009. Skrzypczak pożegnał się z armią po zamieszaniu, jakie wywołały jego wypowiedzi o tym, że śmierci jednego z polskich żołnierzy w Afganistanie można było uniknąć, gdyby wojsko miało rozpoznawcze bezpilotowce większego zasięgu i lepiej uzbrojone śmigłowce. Zarzucił wówczas ministerialnej biurokracji, że kupuje nie ten sprzęt, który jest najpotrzebniejszy. Pytał też, kiedy nadejdzie czas, że żołnierze przestaną żyć w atmosferze "podejrzeń, w atmosferze histerii, posądzania o nieudolność, o słabe wyszkolenie, brak dyscypliny".

- Jeżeli będę działał nieskutecznie, (żołnierze) będą mieli prawo mnie krytykować. Natomiast nie będę głuchy na tę krytykę i liczę bardzo na wsparcie moich kolegów, moich wychowanków, moich współpracowników, którzy będą mi przekazywać wiedzę bezpośrednio, a ja jestem otwarty - powiedział we wtorek Skrzypczak.

Bronił żołnierzy z Nangar Khel56-letni gen. broni rez. Waldemar Skrzypczak ukończył Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademię Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie oraz Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Służbę rozpoczął w 1976 r. Dowodził 32. Pułkiem Zmechanizowanym, 16. Dywizją Zmechanizowaną i 11. Dywizją Kawalerii Pancernej. Od lutego 2005 r. przez pół roku dowodził Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe i Polskim Kontyngentem Wojskowym w Iraku.

Jako dowódca Wojsk Lądowych Skrzypczak m.in. bronił żołnierzy oskarżonych o zbrodnię wojenną w wiosce Nangar Khel w Afganistanie. Po ujawnieniu sprawy generał wielokrotnie zapewniał, że wierzy w niewinność żołnierzy. Mówił, że w razie przegrania przez nich procesu rozważy odejście z armii. Gdy w czerwcu 2011 r. sąd pierwszej instancji uznał, że oskarżeni żołnierze są niewinni, Skrzypczak nie krył satysfakcji. Zaś gdy w marcu 2012 w drugiej instancji sąd prawomocnie uniewinnił trzech z siedmiu oskarżonych a sprawy pozostałych zwrócił do ponownego rozpatrzenia, Skrzypczak komentował, że ci pierwsi mogą teraz dochodzić zadośćuczynienia "za naruszenie godności i honoru żołnierskiego" oraz sposób, w jaki potraktowano ich rodziny, szczególnie w czasie zatrzymania.

We wrześniu 2011 r., w miesiąc po tym, jak Siemoniak zastąpił w MON Bogdana Klicha, którego Skrzypczak często krytykował, generał został doradcą nowego ministra. W tej roli przygotował m.in. projekt nowej struktury dowodzenia wojskiem, zajmował się też obroną powietrzną i problemem nadmiernych odejść żołnierzy ze służby.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
prusaksenior

Znaczy Donald krzyknął: sprawdzam. Zobaczymy czy czyny pójdą za wcześniejszymi generała słowami...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje