tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Geje z orędzia już w Polsce

Geje z orędzia już w Polsce
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Faya na lotnisku przywitali dziennikarze

Brandan Fay i jego mąż przylecieli do Polski. Geje, których wizerunki wykorzystano w prezydenckim orędziu, postanowili wyrazić solidarność z polskimi homoseksualistami. Fay chce także spotkać się z Lechem Kaczyńskim.

- Jesteśmy tu by wyrazić solidarność z gejami i lesbijkami w Polsce oraz ustosunkować się do prezydenckiego wystąpienia - powiedział zaraz po wylądowaniu na warszawskim Okęciu Fay. Jak mówił, on i jego partner chcą zapoznać się z sytuacją homoseksualistów w Polsce i "usłyszeć ich historie". - Chcę także podzielić się z nimi naszą (historią) - tłumaczył.

Jesteśmy tu by wyrazić solidarność z gejami i lesbijkami w Polsce oraz ustosunkować się do prezydenckiego wystąpienia

Brendan Fay1

Choć jednym z głównych celów wizyty jest spotkanie w pałacu prezydenckim, para nie wie jeszcze, czy spotka się z Lechem Kaczyńskim. Fay zaznaczył, że czeka na odpowiedź po tym, jak list w sprawie spotkania przekazał polskiemu konsulowi generalnemu w Nowym Jorku.

- Chcę po prostu usiąść z nim przy herbacie i porozmawiać - powiedział Fay zapytany, czego spodziewa się po spotkaniu z polskim prezydentem. Minister w kancelarii głowy państwa Michał Kamiński podkreślił jednak w niedzielę na antenie Radia Zet, że prezydent "na pewno nie spotka się" z Fayem.

Chcę po prostu usiąść z nim przy herbacie i porozmawiać

brendan fay2

Brendan Fay i Tom Moulton przylecieli do Polski na zaproszenie TVN. W poniedziałek o godzinie 22.30 będą gośćmi programu "Teraz My!".

Kalisz: Będziemy rozmawiać o godności

W poniedziałek w Sejmie ma się odbyć specjalna konferencja prasowa, na której Fay, jak sam zapowiedział, odniesie się do "wszystkich kwestii". Również w poniedziałek Fay spotka się w Sejmie z posłem LiD Ryszardem Kaliszem. - Będziemy rozmawiać o godności człowieka, każdego człowieka, niezależnie od jego orientacji seksualnej - zapowiadał w niedzielę w "Kawie na ławę" Ryszard Kalisz. Jak podkreślił, każdy ma prawo do poszanowania jego godności, zwłaszcza przez przedstawicieli obcych państw.

Fay zagrożeniem dla moralności?

Oglądaj
Spór o pary homoseksualne
Wideo: TVN24 Spór o pary homoseksualne

Zdaniem posła SLD, kontekst, w jakim w orędziu zostały zaprezentowane zdjęcia homoseksualisty Brendana Faya, mógł rzeczywiście naruszać jego godność. - Został on przedstawiony jako zagrożenie dla moralności publicznej - stwierdził Kalisz. - Kultura polega na tym, by szanować drugiego człowieka - dodał.

Podkreślił również, że SLD nie opowiada się za małżeństwami homoseksualnymi, ale związkami partnerskimi.

Został on przedstawiony jako zagrożenie dla moralności publicznej. Kultura polega na tym, by szanować drugiego człowieka

Ryszard Kalisz o geju

Kontrowersyjne orędzie

Prezydenckie orędzie, które kilkanaście dni temu emitowały polskie telewizje, miało przekonać Polaków do tego, że ratyfikacja traktatu Lizbońskiego bez żadnej ustawy zabezpieczającej może w konsekwencji doprowadzić do tego, że decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości będą nadrzędne nad polskim prawem. Lech Kaczyński i politycy PiS obawiali się, że w wyniku tego Unia może nas "zmusić" do zalegalizowania małżeństw homoseksualnych. W tym kontekście na zdjęciach, którymi było przykryte orędzie, pojawiły się sceny ze ślubu Faya i jego partnera. (ZOBACZ ORĘDZIE PREZYDENTA)

jk/prm//iga

Sonda

zamknij

Czy prezydent Lech Kaczyński powienien spotkać się z Brendanem Fayem?

Dziękujemy za oddany głos!

Sonda

zamknij

Czy prezydent Lech Kaczyński powienien spotkać się z Brendanem Fayem?

Wyniki głosowania

59%
Tak, powinien wytłumaczyć użycie zdjeć z wesela Faya
59%
41%
Nie, prezydent RP nie powinien tracić czasu na tego typu spotkania
41%

Oddanych głosów: 3811

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje