tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zmarł ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz

W wieku 77 lat zmarł w piątek ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz, wieloletni proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, represjonowany i zaangażowany w pomoc opozycji antykomunistycznej oraz autor wielu książek o historii oraz architekturze i dziejach gdańskich kościołów.

O śmierci kapłana poinformowała na swojej stronie internetowej Archidiecezja Gdańska.

Ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 roku w miejscowości Żwiryna (obecnie Litwa). Ukończył Gdańskie Seminarium Duchowne. W 1962 roku przyjął święcenia kapłańskie. Dwa lata później po postawieniu przez Urząd do spraw Wyznań zarzutów dotyczących treści głoszonych kazań, nie otrzymał paszportu na wyjazd na studia do Rzymu.

W 1967 roku ukończył pedagogikę pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pełnił służbę kapłańską między innymi w kościołach w Pruszczu Gdańskim i Sopocie. W Gdańsku w latach 1975–1979 był proboszczem kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Od 1979 roku był proboszczem kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (NMP) w centrum zabytkowego Gdańska.

11 września 1966 roku został aresztowany za "rozpowszechnianie fałszywych wiadomości" (po zarekwirowaniu przez władze kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej) i osadzony w aresztach śledczych w Lublinie i Warszawie-Mokotowie. W październiku 1966 roku został skazany wyrokiem Sądu Powiatowego w Lublinie na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Opozycyjna karta

Pod koniec lat 70. odprawiał msze święte z okazji 3 maja i 11 listopada. Umożliwiał prowadzenie w kościele NMP głodówek w sprawie aresztowanych 3 maja 1980 roku działaczy opozycji Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego. Od 1979 roku upominał się o zwrot dzieł sztuki przejętych z kościoła NMP przez państwo (odzyskał około 150).

Po wprowadzeniu stanu wojennego dawał schronienie działaczom Solidarności oraz pomagał w ukrywaniu się między innymi Jerzemu Romanowi, Krzysztofowi Dowgialle i Bogdanowi Borusewiczowi. Udzielił ślubu Bogdanowi Borusewiczowi i Alinie Pienkowskiej. W styczniu 1982 roku odwiedzał internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Iławie i zabiegał u generała Jerzego Andrzejewskiego o uwolnienie działaczy aresztowanych za organizowanie w grudniu 1981 roku strajku w Porcie Gdańskim (między innymi Czesława Nowaka, Eugeniusza Szymeckiego i Wiesława Wiki-Czarnowskiego). Brał udział w przygotowaniu ucieczki działaczy Solidarności Andrzeja Michałowskiego i Antoniego Grabarczyka z gmachu Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni, do której jednak nie doszło.

Umożliwiał, mimo sprzeciwu władz, umieszczanie w kościele NMP tablic upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz ofiary sowieckich i niemieckich represji.

Od 27 października 2014 roku był na emeryturze.

Honorowy obywatel Gdańska

Był autorem kilkudziesięciu książek o historii oraz architekturze i dziejach gdańskich kościołów, między innymi monografii "Kościół Gdański pod rządami komunizmu 1945–1984" (2000), artykułów w prasie katolickiej i bajek dla dzieci.

Ksiądz Bogdanowicz był kapelanem Stowarzyszenia Godność, zrzeszającego więźniów politycznych PRL. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2008 roku. W 2004 roku nadano mu honorowe obywatelstwo miasta Gdańska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje