tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Gąski vs atom. Frekwencja ponad 50 proc.

Niemal wszystkie domy we wsi Gąski w gminie Mielno (Zachodniopomorskie) są dziś oplakatowane hasłami "Stop atom". Mieszkańcy nie godzą się na obecność elektrowni atomowej w swojej miejscowości. Od rana w całej gminie trwa referendum w tej sprawie. Choć do końca głosowania jeszcze pięć godzin, to frekwencja wynosi już ponad 50 proc.

Mieszkańcy Gąsek przekonują, że całe życie pracowali na spokojną starość, a jeśli powstanie elektrownia, ze spokojem będą musieli się pożegnać. - Mimo bardzo niesprzyjającej pogoda jest nas bardzo dużo. Jesteśmy zdeterminowani. Wszyscy żyjemy z turystyki - przekonują sprzeciwiający się elektrowni mieszkańcy.

Cała gmina

Referendum rozpoczęło się o godz. 7 i potrwa do godz. 21. Jak poinformowała Małgorzata Andruk, urzędnik wyborczy, wszystkie cztery obwodowe komisje ds. referendum, w Mielnie, Gąskach, Sarbinowie i Unieściu, zostały otwarte punktualnie. Do udziału w głosowaniu uprawnionych jest 4160 mieszkańców.

Czy wyraża Pan/Pani zgodę na lokalizację elektrowni jądrowej lub wszelkiej innej infrastruktury związanej z przemysłem jądrowym i rozpoczęcie jakichkolwiek prac badawczych związanych z tymi inwestycjami na terenie Gminy Mielno?

referendum

Na karcie do głosowania, którą otrzymują, jest tylko jedno pytanie: "Czy wyraża Pan/Pani zgodę na lokalizację elektrowni jądrowej lub wszelkiej innej infrastruktury związanej z przemysłem jądrowym i rozpoczęcie jakichkolwiek prac badawczych związanych z tymi inwestycjami na terenie Gminy Mielno?"

Możliwe są dwie odpowiedzi - "tak" lub "nie".

Co najmniej połowa z 30 proc. musi być na "tak"

Żeby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. Wynik referendum jest wiążący, gdy za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej głosowaniu, oddanych zostanie ponad połowa ważnych głosów.

O przeprowadzeniu referendum Rada Gminy Mielno zdecydowała 30 grudnia ub. r. Przyjęta wówczas uchwała w tej sprawie to efekt sprzeciwu mieszkańców gminy wobec planów Polskiej Grupy Energetycznej SA, która 25 listopada 2011 r. ogłosiła, że jedną z trzech potencjalnych lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej jest letniskowa wieś Gąski. Dwie kolejne lokalizacje to Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).

ktom/mn//iga/bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje