tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Frasyniuk: nie wolno się bać

zobacz więcej wideo »
Frasyniuk: nie wolno się bać
 • Frasyniuk: nie wolno się baćFrasyniuk: nie wolno się bać
 • "Jaki jest dzieckiem Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny""Jaki jest dzieckiem Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny"
 • "Nie bójcie się polityki""Nie bójcie się polityki"
Foto: tvn24 | Video: TVN 24 Władysław Frasyniuk był gościem "Kropki nad i"

- Strach jest najsilniejszą bronią każdego aparatu represji i każdej autorytarnej władzy. Nie bicie, tylko strach przed biciem paraliżuje nas w działaniu - mówił w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk.

Frasyniuk komentował raport Amnesty International, w którym stwierdzono, że "polskie władze robią wszystko co mogą, by zablokować protesty, najpierw fizycznie na ulicach, a następnie wykorzystując regulacje prawne", zaś policja "chce zaszczepić strach protestującym".

"Nie ma jeszcze stanu wojennego"

- Słyszałem to, tylko że 30 lat wcześniej - powiedział opozycjonista z czasów PRL. - Trzeba sobie powiedzieć wprost: nie wolno się bać. Strach jest najsilniejszą bronią każdego aparatu represji i każdej autorytarnej władzy. Nie bicie, tylko strach przed biciem paraliżuje nas w działaniu - dodał.

Zdaniem Frasyniuka "nie ma jeszcze stanu wojennego, nie ma ciężkich represji, nie biją, nie zamykają, nie wyrzucają z pracy". - Problem polega na tym, że trzeba się wewnątrz przełamać i powiedzieć "dość" - stwierdził.

"Jaki jest dzieckiem Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny"

Frasyniuk komentował też decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, która konsekwentnie nie stawia się przed komisją weryfikacyjną. - Szczerze powiedziawszy nigdy nie byłem sympatykiem pani Gronkiewicz-Waltz, ale jestem w tej chwili absolutnie jej admiratorem. Pani profesor prawa Gronkiewicz-Waltz staje w obronie państwa prawa, staje w obronie przepisów konstytucyjnych - powiedział. - Staje w obronie, bo ktoś musi bronić zasad - dodał.- Ja uważam, że Patryk Jaki [przewodniczący komisji reprywatyzacyjnej - red.] jest dzieckiem Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny. Jeśli ktoś mówi, że to Jaki zbudował swoją pozycję poprzez Hannę Gronkiewicz-Waltz, to to nieprawda - ocenił Frasyniuk.

- Jeśli coś jest sprzeczne z konstytucją, a tak powiedzieli politycy Platformy Obywatelskiej, tak powiedzieli politycy PSLu i Nowoczesnej, to jak ta komisja jest sprzeczna z konstytucją, to się nie wchodzi do tej komisji - powiedział. - Uważam, że namawianie, apelowanie, żeby ona przyszła i stanęła - to przypomina PRL - dodał.

Stwierdził też, że skoro została "złamana konstytucja" to "nie wchodzi się do grupy przestępczej". - Niezależnie od tego, co się wydarzyło w sprawie reprywatyzacji, to powiedziałbym tak: znowu ulegamy takiemu populizmowi - wyjaśnił.

- Patologia polega na tym, że politycy, którzy odpowiedzialni są za porządek prawny nie mieli odwagi, żeby siąść i zastanowić się w jaki sposób w biednym państwie, które wychodzi z koszmarnej, dziedziczonej biedy komunistycznej, stworzyć prawo, które albo zamknie reprywatyzację albo stworzy jakieś mechanizmy - ocenił.

"Nie bójcie się polityki"

Frasyniuk mówił też o proteście głodowym lekarzy rezydentów. - Jestem pełen szacunku dla ludzi, którzy podejmują tak radykalne kroki jak głodówka. Ja wiem, co to jest głodówka i to jest najbardziej radykalna forma protestu. To jest już akt ostatecznej niemocy, dlatego, że ci ludzie w tej chwili grają swoim zdrowiem i życiem - powiedział.

- Walczą o poziom naszego życia, poziom naszego zdrowia, poziom naszego leczenia - mówił. - Za to powinniśmy być im głęboko wdzięczni - dodał.

Zaapelował też do lekarzy, aby nie odcinali się od polityków, bo to też są ich pacjenci. - Jeśli się odcinacie od polityków, to tak jak byście reagowali na lęk strachem. Nie bójcie się. To są tacy sami ludzie jak wy - powiedział. - Nie bójcie się polityki, bo staniecie się zakładnikami Kaczyńskiego - stwierdził.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Panna Młoda
Panna Młoda

"Na frasunek-dobry trunek"

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje