tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nowa komisja smoleńska

Fizyk o podkomisji smoleńskiej: Złośliwie kłamią. To nie są eksperci

Fizyk o podkomisji smoleńskiej: Złośliwie kłamią. To nie są eksperci
Foto: tvn24 | Video: TVN 24 Zdaniem Artymowicza sprawę katastrofy trzeba skierować do międzynarodowej komisji

- To jest manipulacja - wybieranie jakichś szczegółów, których oni nie rozumieją, podnoszenie ich do rangi wielkiej tajemnicy, rzucanie oskarżeń bezpodstawnych - ocenił działania ekspertów Macierewicza prof. Paweł Artymowicz, fizyk z Uniwersytetu w Toronto i pilot w "Faktach po Faktach".

Prof. Paweł Artymowicz skomentował pomysł PO, aby powołać komisję do spraw wykorzystywania katastrofy smoleńskiej. - Nie jestem tym całkiem zachwycony, ponieważ to jest troszeczkę granie w ten sam ping pong polityczny. To znaczy pan Macierewicz (Antoni, szef MON - red.) jest politykiem, który steruje całkowicie tym pseudobadaniem katastrofy smoleńskiej. Powoływanie komisji tylko po to, żeby odkręcać jego polityczne przekręty, to jest zabawa właściwie na tym samym podwórku i w ten sposób można się bawić w nieskończoność - powiedział.

Artymowicz: przekazać sprawę do międzynarodowej komisji

Zdaniem Artymowicza jest inny sposób na rozwiązanie tego problemu. - Wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem tego problemu, który ciągle istnieje, że duża część ludzi jednak nie jest pewna co się stało w Smoleńsku, jest przekazanie tej sprawy do międzynarodowej komisji. To znaczy przekazanie wszystkich dowodów, które zostały już zebrane w prawdziwych śledztwach do jednej z komisji badania wypadków na Zachodzie, ale nie jakiejś powołanej na nowo z kilkoma osobami z zagranicy, bo to nie jest żadna międzynarodowa komisja, którą zaprezentował pan Macierewicz - wyjaśnił. Dodał, że należy się zwrócić do komisji badania wypadków lotniczych w Ameryce, w Anglii bądź w krajach europejskich o pomoc.

- To będzie bardzo trudne, ponieważ oni już w tej chwili zorientowali się, że gra wszystkich tych komisji, czy podkomisji pana Macierewicza to jest czysta polityka i na pewno nie będą chcieli. Ale trzeba próbować - stwierdził profesor.

Dodał, że zwrócił się w tej sprawie z apelem do prezydenta Dudy, ale nie otrzymał żadnej odpowiedzi. - Rok temu z takim apelem zwracały się wdowy po zmarłych wojskowych, tych którzy zginęli w Smoleńsku - powiedział. - Nagle pomysł powołania komisji zniknął, dokładnie w ciągu jednej nocy, kiedy PiS przejął władzę, co oznacza, że zawsze był po prostu czystą manipulacją i że PiS nie chce kontaktów z prawdziwymi zachodnimi komisjami badania wypadków - stwierdził. - Boi się, że zostanie wykryte całe mnóstwo drobnych, mniejszych i większych oszustw, które niestety popełnili. Przecież działali przez pięć lat. Ogłaszali przez pięć lat, że to nie był wypadek, że to był zamach, że były wybuchy - dodał.

Berczyński "tylko przyglądał się uszkodzonym helikopterom"

Fizyk stwierdził też, że osoby w zespole parlamentarnym Macierewicza, a teraz w podkomisji smoleńskiej, nie są ekspertami od wypadków lotniczych. - To są osoby, które nie mają najmniejszej styczności z lotnictwem. Nie znają się na fizyce kompletnie, również na inżynierii się nie znają, mi się wydaje. Im dalej w las, tym więcej było widać tego, że oni powtarzają ustalone z góry tezy - powiedział.

Jak dodał, przewodniczący podkomisji smoleńskiej, Wacław Berczyński, "tylko przyglądał się uszkodzonym helikopterom armii amerykańskiej". - Wyceniał ich wartość, czy warto je naprawiać. On nie był w komisji badania żadnego wypadku. Proszę go spytać - niech wymieni chociaż jeden wypadek lotniczy znany, który on badał - dodał.

Zdaniem profesora planowana wizyta podkomisji w Moskwie wydaje się "elementem takiej bardzo prostej gry, która pasuje również Rosjanom z jakichś powodów, żeby przedłużać niepewność". - Oni chcą tam pojechać, aby nic nie dostać i potem ogłosić, że próbowali - ocenił.

"Pilot był pod wpływem wrażenia, że dostał pozwolenie"

Artymowicz zaprezentował też własny pogląd dotyczący przyczyn katastrofy. - Zawsze pozostawało wielką zagadką, co spowodowało, że prowadzący Tupolewa PLW101 kapitan Protasiuk zmienił decyzję, dlatego że z początku zapowiadał odejście i wszyscy członkowie załogi też sądzili, że będzie wykonane odejście - powiedział. - Są bardzo mocne dowody, że przekroczył minimalną wysokość zniżania 100 metrów nad ziemią zupełnie świadomie, spokojnie, bez mówienia niczego na tej wysokości i kontynuował to zniżanie do bardzo małej wysokości, gdzie już niestety było za późno na ratunek - dodał.

- Prawdopodobnie to nie jest główna przyczyna wypadku, bo ta została określona prawidłowo przez komisje państwowe i prokuratury, ale bardzo silną okolicznością sprzyjającą katastrofie było to, że nie zrozumiano na pokładzie Tupolewa żadnej z dwóch najważniejszych komend wydanych przez wieżę w Smoleńsku - powiedział profesor. Jak dodał instrukcje kontrolerów zostały zrozumiane przez kapitana Protasiuka, który znał język rosyjski tak, jak to się rozumie w języku potocznym. - Słowo "dopałnitielno" zostało zrozumiane jako dodatkowa informacja o kierunku i sile wiatru - powiedział profesor. - Natomiast naprawdę „dopałnitielno” to jest część komendy warunkowej podchodzenia do wysokości decyzji, która nie jest zezwoleniem na lądowanie - wyjaśnił.

- Są dowody na to, że pilot był pod wpływem wrażenia, że dostał pozwolenie na lądowanie i dlatego
przestrzelił te wszystkie czerwone światła i zakazy. Pozwolenia oczywiście nie mógł dostać z wielu względów - wyjaśnił. Zdaniem fizyka było to spowodowanie brakiem szkoleń pułku 36. z frazeologii rosyjskiej, podejść nieprecyzyjnych. Dodatkowo mieli oni zostać wysłani bez ważnych dokumentów i uprawnień.

Oglądaj
"Pilot był pod wpływem wrażenia, że dostał pozwolenie"
Wideo: TVN 24 "Pilot był pod wpływem wrażenia, że dostał pozwolenie"

"Złośliwie kłamią"

Skomentował też ustalenia ekspertów Macierewicza, że do wyłączenia zasilania musiało dojść przed uderzeniem samolotu w brzozę, co uzasadniałoby teorię o wybuchu w powietrzu. - Ludzie, którzy są właśnie konsultantami pana Macierewicza, a obecnie niestety są reprezentantami państwa polskiego, co jest wielkim wstydem, nie rozumieją jak działają rejestratory, nie rozumieją, że zasilenie wcale nie wysiadło na tej wysokości, tylko na tej wysokości został zapisany jeden z ostatnich buforów z tymi danymi - powiedział Artymowicz.

Później stwierdził jednak, że jego zdaniem wiedzą oni, że zasilanie działało do końca, ale "złośliwie kłamią", ponieważ rejestrator głosu zapisywał do końca i również w tak zwanych kościach pamięci zapisały się dane późniejsze niż te, o których mówią eksperci z podkomisji smoleńskiej.

- To jest manipulacja - wybieranie jakichś szczegółów, których oni nie rozumieją, podnoszenie ich do rangi wielkiej tajemnicy, rzucanie oskarżeń bezpodstawnych, ale to trwało już od pięciu lat. Nie ma w tym nic nowego - ocenił profesor.

Opowiedział też o tym, jak Wacław Berczyński niechcący wysłał e-mail do pana Michała Jaworskiego, byłego członka zespołu parlamentarnego, który, jak mówił Artymowicz, "nie mógł już znieść tych kłamstw i odłączył się od nich". - W tym e-mailu pan Berczyński instruuje swoich kolegów, aby zbyt głęboko nie badać katastrofy, żeby nie robić specjalnie żadnych badań, natomiast zapowiada, że mamy już wystarczająco dużo dowodów na wybuch i zamach - powiedział. - Oszukuje mówiąc, że nie mamy teraz żadnych założeń i zaczynamy badać sprawę od początku - dodał.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Nowa komisja smoleńska

Komentarze (23)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
wolverine

Wszyscy opisują ,żę pilot popełnił karygodne błędy. A może trzeba się zastanowić czy to możliwe aby tak głupio postępował. Nawet jeśli nie znał rosyjskie dostatecznie to zawsze gdy nie ma pewności działa się zachowawczo i asekuracyjnie tzn nie laduje się jeśli się nie wie czy jest zgoda z wiezy
To tak jakby każdy z was jechał rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   wolverine

   Ni jestem ani z pis ani z po ale jedno wiem na pewno. Żeby nie wiem jaką miał presje na sobie to w przypadku zagrozenia życia własnego robiłbym wszystko aby owe życie zachować. Więc nie wierzę w to ,że Prostasiuk potraktował lot tak jak to wszyscy próbują tu opisac tzn jak zabawe w symulatorze lotów i od tak sobie rozwalił samolot. rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     saturn

     To co mowi pan Artymowicz to jest stek nieprawdziwych bzdur.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        9
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Sław411
       Sław411

       Rozumiem, że prawda może być czasem bolesna, zwłaszcza, gdy odstaje od własnego wyobrażenia o rzeczywistości, ale takie są fakty...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         oopsi

         Specialista się odezwał! Wracaj do szefa, może zleci kolejne "doświadczenie" tym razem na pomidorach

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Kaowiec84
           Kaowiec84

           Za to to co mowi Antek to stek prawdziwych bzdur...

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             sigm
             sigm

             a co jest nieprawdziwe ?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               dawidov

               To sie nazywa byc Fachowcem a nie obibokiem Macierewicza!

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 7
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Kaowiec84
                 Kaowiec84

                 PiS nigdy nie zgodzi sie na calkowicie niezalezna miedzynarodowa komisje nad ktora nie mial by kontroli bo wynik ich dochodzenia byl by dla PiS fatalny. I skonczylo by sie na grzebaniu w zyciorysach poszczegolnych badaczy oczernianiu ich i wciskaniu polskiej ciemnocie ze to wszystko to zydowsko-lewacki spisek przeciwko Chrystusom narodow czyli Polsce. rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   9
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   lastanetaarion
                   lastanetaarion

                   Nie przekażą międzynarodowej komisji, bo by im się smoleńsk skończył...

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     14
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     wojciech_karczrk24
                     wojciech_karczrk24

                     całą ta podkomisja dostanie w WOLNEJ POLSCE po 10 lat ciężkiego więzienia za MATACZENIE i POPLECZNICTWO - i nie ma przeproś - będą siedzieć z najgorszymi mordercami i gwałcicielami - jak są tacy cwani to się uchowają do końca kary w dobrym zdrowiu

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       10
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Sław411
                       Sław411

                       Co z tego, że mówi mądrze i logicznie, skoro zaraz znajdą jemu dziadka w wehrmachcie i stwierdzą, że pan profesor jest z PO lub z KOD...

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         18
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         objektywny
                         objektywny

                         Ciekawi mnie ile kosztuja ci "specjalisci" od "cyrku smolenskiego" i kto za to placi !. Wiem, ze podatnicy ale z jakich funduszy budzetowych jest to finansowane. Mysle, ze po rozliczeniu PISu konieczne bedzie zmuszenie tych "czlonkow" wszelakich komisji do zwrotu otrzymanych pieniedzy z procentami. Nie zrobi tego jednak PO czy PSL, poniewaz "czystych rozwiń

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           10
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           lastanetaarion
                           lastanetaarion

                           Kiedyś już pisali ile to kosztuje i ile kasy zostało na to przeznaczone. Chyba za 2 h roboty dostają 1200 czy 1400 zeta...

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             0
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Baron zum Beispiel
                             Baron zum Beispiel

                             To jest chyba nadinterpretacja - nie wiemy jak dowódca zrozumial tę komendę, ale nawet gdyby kontroler kazał mu lądować a nie zezwalał to nie miał prawa posadzić tam maszyny bo łamał wszystkie minima: lotniska, samolotu i swoje. A jesli chciał,lądować to zgodnie z orocedurą doa lądowań nieorecyzyjnych powinien lądiwaćvna dwie radiolatarnie rozwiń

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               6
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               czarnajama

                               Oczywiście nigdy nie będziemy wiedzieć jak zrozumiał komende śp. pilot, ale Pan Profesor stawia hiptezę. Chyba ostatnio studiował rosyjską mowę lotniczą, i widać kolejne braki szkolnictwa. Profesor Artymowicz ma ważną rolę w tej sprawie Smoleńska bo jest niezależny ale ma sporą wiedzę naukową i lotniczą. Nie zapomnijmy że to jego rozwiń

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 1
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  1
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 Więcej komentarzy - rozwiń
                                 Zasady forum
                                 Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                 Pozostałe informacje