tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Frasyniuk: mój proces pokazuje, że władza nie jest wszechmocna i nieomylna

zobacz więcej wideo »
Frasyniuk: mój proces pokazuje, że władza nie jest wszechmocna i nieomylna
 • "Te kajdany służą temu, żeby człowieka upokorzyć""Te kajdany służą temu, żeby człowieka upokorzyć"
 • "Rząd próbuje tworzyć prawo na kolanie""Rząd próbuje tworzyć prawo na kolanie"
 • Frasyniuk o słowach ŻalkaFrasyniuk o słowach Żalka
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Władysław Frasyniuk w "Faktach po Faktach"

Proces, który się odbył wczoraj, nie był procesem w sprawie Władysława Frasyniuka, tylko w sprawie obrony godności i wolności ludzkiej - podkreślał w "Faktach po Faktach" Władysław Frasyniuk. Opozycjonista z czasów PRL i były poseł odniósł się do decyzji warszawskiego sądu w sprawie zakucia go w kajdanki przez policję. - Mamy prawo liczyć na to, że są sędziowie, którzy reprezentują myślenie w kategoriach wolnego sądu - podkreślił.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa orzekł we wtorek, że policjanci, którzy 14 lutego skuli Władysława Frasyniuka w kajdanki, doprowadzając go na przesłuchanie, nie mieli prawa tego zrobić.

Frasyniuk został zatrzymany w związku z blokowaniem przemarszu podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca 2017 roku. Pod koniec kwietnia sąd umorzył tę sprawę, stwierdzając, że "w przypadku, gdy spór ma charakter pokojowy, to kontrmanifestacja w przestrzeni publicznej nie jest niczym nagannym".

"Władza nie jest wszechmocna i nieomylna"

Jak podkreślał Frasyniuk w "Faktach po Faktach" w TVN24 w środę, "te kajdany służą temu, żeby pozbawić człowieka poczucia wolności obywatelskiej i po to, żeby człowieka upokorzyć".

Dodał, że proces w jego sprawie był "ważnym aktem, który na przyszłość ma zapobiec używaniu takich środków wobec obywateli". - Proces, który się odbył wczoraj, nie był procesem w sprawie Władysława Frasyniuka, tylko w sprawie obrony godności i wolności ludzkiej. Może wczorajszy wyrok będzie wyrokiem, który wielu innym obywatelom zapewni komfort i poczucie większego bezpieczeństwa - wskazywał były opozycjonista.

- Ten proces i moja postawa jest dowodem na to, że władza nie jest wszechmocna i nieomylna, i że mamy prawo liczyć na to, że są sędziowie, którzy reprezentują myślenie w kategoriach wolnego sądu, a oni są gwarantem naszej wolności - podkreślił gość "Faktów po Faktach".

"Władza napina mięśnie, a młody 'Karolek' wygrywa"

Frasyniuk nadal ma postawione dwa zarzuty w związku z jego uczestnictwem w kontrmanifestacji smoleńskiej z czerwca 2017 roku - naruszenia nietykalności funkcjonariusza i wprowadzenia funkcjonariusza w błąd.

Zdaniem Frasyniuka "oba te zarzuty są dosyć zabawne" i "ośmieszają władzę". - Dyktatury zawsze przewracają się na takich drobnych, kompromitujących rzeczach, bo kiedy władza napina mięśnie, a młody "Karolek" wygrywa, to ta władza jest po prostu śmieszna - podsumował.

"Oburzające chamstwo"

Frasyniuk odniósł się też do konfliktu Polski z Unią Europejską w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości i ostatniej decyzji Komisji Europejskiej, która zadecydowała, że wypłacanie funduszy z budżetu Unii będzie uzależnione od praworządności w krajach członkowskich.

- Jak Unia Europejska zachowała się twardo, (…) to się chłopaki zestrachały - ocenił. Według niego rządzący będą teraz "próbowali na szybko stworzyć prawo, które pozwoli zamydlić oczy, oszukać urzędników europejskich".

- To pokazuje stosunek, zakłamanie PiS-u wobec polskiego obywatela, oburzające chamstwo, które wynika z tego, że [twierdzą, że - przyp. red.] obywatel jest głupszy i nie rozumie - podkreślił Frasyniuk.

Stwierdził, że obecny rząd "kłamie rano, w południe i wieczorem i próbuje tworzyć prawo na kolanie".

"Żal, że nie dostał w twarz"

Gość "Faktów po Faktach" skomentował też słowa Jacka Żalka, posła Porozumienia i wiceszefa klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, który we wtorek w rozmowie z TOK FM ocenił, że nie można spełnić postulatu protestujących w Sejmie i dać im po 500 złotych miesięcznie w gotówce, bo traktują oni swoje dzieci jak "żywe tarcze" i "zakładników".

Jak mówił Frasyniuk, "żal, że [Żalek - przyp. red.] nie dostał za to w twarz". - To pokazuje potworną pogardę [polityków - red.] wobec społeczeństwa. W sytuacji niepełnosprawnych, ciężko okaleczonych dzieci i bohaterskich matek (...) to jest podwójne chamstwo - ocenił gość TVN24.

- Brakuje słów komentarza, cisną się same ordynarne słowa - dodał.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje