"Rząd nie zrobił tego, co obiecywał. To nie były obietnice dotyczące transferów socjalnych"

[object Object]
Janusz Jankowiak: rząd w kwestii gospodarki nie zrobił tego, co obiecywałtvn24
wideo 2/3

Jest zawieszenie ze strony przedsiębiorców. Czekają, co będzie. Jest duża niepewność co do polityki rządu, ale i niepewność globalna - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekspertka arbitrażu dr Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz. Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, zwrócił uwagę, że rząd w kwestii gospodarki "nie zrobił tego, co obiecywał na samym początku kadencji". W programie rozmawiano o gospodarczym podsumowaniu 2019 roku oraz prognozach na przyszły rok. - Bardzo trudno powiedzieć, co będzie w drugiej połowie przyszłego roku, ale na razie nie widzę sygnałów kryzysowych - przekonywał ekonomista Ignacy Morawski.

Główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak, zapytany w "Faktach po Faktach" w TVN24, czy spowolnienie gospodarcze to coś, co już stało się faktem, odpowiedział twierdząco.

- Jest to widoczne we wszystkich elementach wzrostu gospodarczego - mówił. W tym kontekście wymienił między innymi konsumpcję. - Była do tej pory głównym motorem wzrostu, dziś już tak nie rośnie, mimo tego, że rząd cały czas transfery fiskalne asygnuje - tłumaczył.

- Nie rosną też tak szybko inwestycje, co jest oczywiste w kontekście tego, że wyczerpują się fundusze z perspektywy unijnej - dodał.

Tłumacząc, jakie skutki w związku z tym odczuje przeciętny obywatel, Jankowiak wyjaśnił, że będzie on "miał do czynienia z ograniczeniem możliwości dokonywania zakupów, jak to robił do tej pory".

- Trochę dlatego że jest drożej, w końcu dostaje się 500 plus, a nie 500 plus,plus i trochę dlatego, że coś się dzieje z dochodami, które przeciętny Polak otrzymuje. Chodzi o to, że nie wszystko wydaje na bieżącą konsumpcję. Część z tych dochodów jest odkładana na trudniejsze czasy - mówił.

Jankowiak zaznaczył w programie, że "konsumpcja jest rzeczą, której żaden ekonomista nie potępi, ale to nie jest coś, co buduje potencjał gospodarki w dłuższym okresie czasu".

"Zawieszenie ze strony przedsiębiorców"

Arbiter, dr Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz z Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego ICC również była zdania, że spowolnienie gospodarcze jest widoczne.

- Mam poczucie, że wśród przedsiębiorców nie ma poweru. Przedsiębiorcy przyczajają się, nie chcą za bardzo inwestować. Cyfry to potwierdzają, jest niski poziom inwestycji, ale pensje nie rosną już tak, jak do tej pory. To też jest dodatkowy znak - zauważyła.

Jak mówiła, pojawiają się "pierwsze sygnały, że maleją budżety marketingowe i PR-owe". - To z reguły pierwsza oznaka, że idzie spowolnienie - powiedziała.

- Mam wrażenie, że jest zawieszenie ze strony przedsiębiorców, że czekają, co będzie. Wydaje mi się, że związane jest to z tym, że jest duża niepewność co do polityki rządu, ale i niepewność globalna: w strefie euro, czy gospodarce ogólnej - dodała.

Gessel-Kalinowska vel Kalisz stwierdziła jednak, że nasz kraj jest "obiektywnie w bardzo dobrej sytuacji", jednak "brakuje koła zamachowego, które miałoby to popchnąć do przodu".

"Zawieszenie ze strony przedsiębiorców"
"Zawieszenie ze strony przedsiębiorców"tvn24

"Spowolnienie przez najbliższe miesiące nie będzie specjalnie odczuwalne"

Ignacy Morawski, ekonomista i dyrektor SpotData ocenił w programie, że spowolnienie gospodarcze jest, jednak "nie widać oznak kryzysu" i jego zdaniem "kryzysu nie będzie".

- Bardzo trudno powiedzieć, co będzie w drugiej połowie przyszłego roku, zdolność prognozowania jest ograniczona, ale na razie nie widzę sygnałów kryzysowych - powiedział.

Morawski mówił, że jego zdaniem najistotniejszy z punktu widzenia przeciętnego człowieka jest spadek stopy bezrobocia, który - jak mówił - "w przyszłym roku pewnie się ustabilizuje".

- Spowolnienie jest, stopa bezrobocia spada, dlatego to spowolnienie przez najbliższe miesiące nie będzie specjalnie odczuwalne - ocenił. - Chociaż odczuwalna jest mniejsza dynamika dochodów, co wynika z wyższego wzrostu cen i niższej dynamiki płac - dodał.

- Czy to wszystko skończy się dramatem? Aż takiej szklanej kuli nie mam. Nie widzę sygnałów w Polsce, że coś skończy się dramatem - podsumował.

Kwestie do rozstrzygnięcia

Co rząd mógłby zrobić dla gospodarki, a czego nie zrobił? - Nie zrobił tego, co obiecywał na samym początku pierwszej kadencji. To nie były obietnice dotyczące transferów socjalnych, uszczelnienia systemu podatkowego. To były obietnice, które dotyczyły wzrostu inwestycji, modernizacji gospodarki, pchnięcia nas na nowy etap rozwoju - przypomniał Janusz Jankowiak. - Nic takiego się nie stało - dodał.

Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz w tym kontekście mówiła, że "cały czas mamy do rozstrzygnięcia kwestię kryzysu demograficznego". - Kto będzie pracował? - pytała.

- To, że bezrobocie spada, to nie oznacza jedynie, że nasza gospodarka jest świetnie rozpędzona i rozwinięta. Po prostu nie ma rąk do pracy. Część (osób) wyjechała, naród się starzeje, jest obniżony wiek emerytalny i w związku z tym zasoby pracy są coraz niższe - tłumaczyła.

- To jest problem, z którym ten rząd lub na pewno następny będzie musiał sobie poradzić - podkreśliła.

Ignacy Morawski, odpowiadając na powyżej zadane pytanie, zwrócił uwagę na podwyższenie płacy minimalnej, której sposób wprowadzenia określił jako "spektakularny". - To stało się z tygodnia na tydzień, nawet minister przedsiębiorczości (Jadwiga Emilewicz - red.) mówiła, że nie znała tych planów - przypomniał, podkreślając, że "jest to bardzo istotna zmiana".

- Polska wchodzi na ścieżkę wprowadzania prawie najwyższej płacy minimalnej w relacji do średniej płacy w Unii Europejskiej. I taką zmianę wprowadza się z tygodnia na tydzień. Nie łudźmy się, że będzie to miało pozytywny wpływ na gospodarkę, bo zapewne ma wpływ negatywny - tłumaczył.

Przypomniał, że płace w Polsce realnie - po uwzględnieniu inflacji rosną o dwa, trzy procent - rosną wolniej niż wcześniej, "ale rosną". - Podwyżka płacy minimalnej w przyszłym roku sięgnie kilkunastu procent i dla przedsiębiorców będzie trudna. Moim zdaniem to, co się stanie w przyszłym roku z płacą minimalną jest jeszcze do wytrzymania. Trudniejsze będą te kolejne podwyżki do tych czterech tysięcy złotych w kolejnych latach - ocenił.

Morawski: płace w Polsce rosną wolniej niż wcześniej, ale rosną
Morawski: płace w Polsce rosną wolniej niż wcześniej, ale rosnątvn24

Zwrócił uwagę także, że "niewątpliwie" rząd pomógłby gospodarce, załatwiając sprawę praworządności. W jego ocenie, sprawa praworządności i pozycji sądów jest tylko jednym z elementów całej układanki przewidywalności polskiego systemu prawnego.

- Trochę inaczej patrzę na sprawę demograficzną. Powszechnie w Polsce uważa się, że to jest problem, że brakuje nam rąk do pracy. Uważam, że to jest szansa dla Polski. Do tej pory byliśmy krajem o bardzo dużych zasobach tajniej siły roboczej. Szczególnie w latach 2000-2015, kiedy na rynek pracy wchodził wyż demograficzny lat 70. i 80., był duży wzrost taniej siły roboczej, niski wzrost płacy i mała presja do modernizacji. Wchodzimy w okres, kiedy firmy będą odczuwały bardzo silne bodźce do modernizacji. To będzie trudne, to nie będzie świetlisty okres, ale jest szansa na szybszą automatyzację - zauważył Morawski.

Jankowiak: nie można liczyć na inwestycje prywatnych przedsiębiorców, nakładając na nich kolejne obciążenia

Zdaniem Jankowiaka, szansa na pospieszną modernizację polskich firm zostanie wykorzystana pod warunkiem bardzo silnego pchnięcia po stronie inwestycji. - Po to, żeby to pchniecie po stronie inwestycji, efektywności gospodarki nastąpiło, to trzeba na to wygospodarować odpowiednie środki po stronie przedsiębiorców, ale też po stronie państwa - zaznaczył ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

- Jeśli szukamy więc jakichś pozytywnych rad, to przede wszystkim trzeba także w systemie podatkowym zaimplementować takie rozwiązania, które będą skłaniały do tych inwestycji. Mało tego, można dodać, że do określonego rodzaju inwestycji, które są proekologiczne, związane z głównym nurtem inwestycyjnym na świecie - wyjaśnił.

- Nie można jednocześnie liczyć, że będą rosły inwestycje prywatnych przedsiębiorców, jeżeli nakłada się na nich wciąż nowe obciążenia, które zwiększają koszty po ich stronie: koszty pracy i koszty podatkowe. Trzeba patrzeć na ten system jak na całość - tłumaczył.

Autor: akw, tmw/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w piątek nad ranem o "intensywnej aktywności" rosyjskiego lotnictwa, związanej z uderzeniami na Ukrainę. W związku z tym nad Polską operują polskie i sojusznicze samoloty. W Ukrainie ogłoszono alarm, zagrożony atakami z powietrzna jest między innymi leżący przy granicy z Polską obwód lwowski.

"Intensywna aktywność" rosyjskiego lotnictwa. Nad Polską "operują polskie i sojusznicze statki powietrzne"

"Intensywna aktywność" rosyjskiego lotnictwa. Nad Polską "operują polskie i sojusznicze statki powietrzne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Chcę ufać, że prezydent rozważa podjęcie sensownej decyzji do ostatniej chwili. Może być jutro, może być dzisiaj, byle byłaby to decyzja słuszna, czyli taka która będzie wiązała się z podpisaniem tej ustawy - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do noweli ustawy w sprawie dostępności pigułki "dzień po" bez recepty. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała w TOK FM, że Andrzej Duda ogłosi decyzję w piątek.

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Źródło:
TVN24, PAP

Autobus z pielgrzymami spadł z mostu i zapalił się na przełęczy między Mokopane i Marken w prowincji Limpopo w RPA. 45 osób zginęło. Przeżyła tylko ośmioletnia dziewczynka.

Autobus spadł z wiaduktu. 45 pielgrzymów zginęło. Przeżyła jedynie ośmiolatka

Autobus spadł z wiaduktu. 45 pielgrzymów zginęło. Przeżyła jedynie ośmiolatka

Źródło:
PAP, BBC

Zbigniew Ziobro nie miał możliwości przekazania dokumentów swojemu następcy - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 przedstawiciel Suwerennej Polski, były wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Tłumaczył, że miało to związek z wykrytą u Ziobry chorobą. Odniósł się w ten sposób do tego, że śledczy znaleźli w domu byłego ministra dokumenty dotyczące sprawy śmierci jego ojca.

Wójcik o tym, czemu dokumenty były w domu Ziobry. "Nie było możliwości przekazania"

Wójcik o tym, czemu dokumenty były w domu Ziobry. "Nie było możliwości przekazania"

Źródło:
TVN24

Zbigniew Ziobro udzielił w czwartek dwóch wywiadach telewizyjnych. Opowiadał w nich między innymi o objawach choroby, które u siebie zauważył i o procesie leczenia, w tym o skomplikowanej operacji, którą - jak mówił - przeszedł za granicą. Odniósł się także do pojawiających się zarzutów, że symuluje chorobę.

Zbigniew Ziobro udzielił dwóch wywiadów

Zbigniew Ziobro udzielił dwóch wywiadów

Źródło:
Polsat News, TV Republika, PAP

Od 1. kwietnia przestanie obowiązywać zerowy VAT na żywność, co oznacza powrót do wcześniejszej 5-procentowej stawki. To oznacza podwyżki cen w sklepach, jednak kilka sieci poinformowało, że zamierza utrzymać ceny na dotychczasowym poziomie.

Wyższy VAT na żywność, te same ceny. Te sieci obiecują brak podwyżek

Wyższy VAT na żywność, te same ceny. Te sieci obiecują brak podwyżek

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosyjska obrona przeciwlotnicza omyłkowo zestrzeliła w czwartek rosyjski myśliwiec Su-35 u wybrzeży Krymu - podały rosyjskie niezależne media. Informację o tym, że samolot wpadł do Morza Czarnego potwierdził szef okupacyjnych władz Sewastopola.

Rosyjski myśliwiec spadł do morza. Media: omyłkowo zestrzelili go Rosjanie

Rosyjski myśliwiec spadł do morza. Media: omyłkowo zestrzelili go Rosjanie

Źródło:
PAP

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Pani Wiktoria z Jasła (woj. podkarpackie) przez kilka lat żyła ze złośliwym guzem w piersi. Kobieta bała się operacji i nie konsultowała swojego stanu ze specjalistą, a zmiana stale rosła. Guz utrudniał jaślance codzienne czynności – kobieta nie mogła się schylać, bo przewracała się pod jego ciężarem. Po operacji okazało się, że ważył blisko 10 kilogramów.

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Źródło:
tvn24.pl

Portal informacyjny Voice of Europe miał służyć jako narzędzie do potajemnego finansowania w wyborach europejskich kandydatów, którzy są przychylni Moskwie - pisze portal niemieckiego tygodnika "Spiegel", powołując się na ustalenia czeskich władz. "Mówi się o sumie kilkuset tysięcy euro" - dodano. W opisanej przez "Spiegela" sprawie pojawia się również polski wątek.

"Spiegel": europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji

"Spiegel": europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji

Źródło:
PAP, Spiegel

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstw przez europosła Adama Bielana i byłego ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudę - podało RMF FM. Postępowanie prowadzone na wniosek Najwyższej Izby Kontroli dotyczy nieprawidłowości w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk powiedział w "Tak jest" w TVN24, że podjęto decyzję, iż postępowania w zakresie NCBR "będą skoncentrowane u jednego prokuratora". Dodał, że prokurator regionalna "nie wyklucza powołania zespołu, bo to będzie kolejna z wielkich, ogromnych spraw".

Afera w NCBR. Jest śledztwo dotyczące Adama Bielana i Grzegorza Pudy. Dariusz Korneluk: prokurator nie wyklucza powołania zespołu

Afera w NCBR. Jest śledztwo dotyczące Adama Bielana i Grzegorza Pudy. Dariusz Korneluk: prokurator nie wyklucza powołania zespołu

Aktualizacja:
Źródło:
RMF FM, TVN24

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN

Trwają dzisiaj analizy pod kątem przygotowania wniosków o uchylenie immunitetów parlamentarnych - powiedział w "Tak jest" w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Odniósł się do prowadzonych na polecenie Prokuratury Krajowej przeszukań, w tym w domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Decyzja w tym względzie, co do uchylenia jakiegokolwiek immunitetu, bo nie możemy mówić o prawdopodobnie jednym immunitecie, to będzie decyzja prokuratorów, referentów, nie moja - podkreślił.

Będą wnioski o uchylenie immunitetów? Prokurator krajowy o decyzjach

Będą wnioski o uchylenie immunitetów? Prokurator krajowy o decyzjach

Źródło:
TVN24

Wśród czterech ofiar śmiertelnych wypadku autokaru, do którego doszło w środę w Niemczech, jest 47-letnia Polka - przekazały Deutsche Welle oraz dziennik "Der Tagesspiegel", powołując się na informacje od policji. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Wypadek autokaru w Niemczech. Media: Polka wśród ofiar śmiertelnych

Wypadek autokaru w Niemczech. Media: Polka wśród ofiar śmiertelnych

Źródło:
Tagesspiel, Deutsche Welle

Pięcioro sędziów pełniących obowiązki w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, w tym szefowa neo-KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka, zostało w czwartek odwołanych z delegacji przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara - przekazał resort w komunikacie.

Minister sprawiedliwości odwołał z delegacji pięcioro sędziów. W tym szefową neo-KRS

Minister sprawiedliwości odwołał z delegacji pięcioro sędziów. W tym szefową neo-KRS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

NCBR zaczyna działać zgodnie z prawem. Musimy naprawić wiele nieprawidłowości - przekazał dla biznesowej redakcji tvn24.pl wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. W ten sposób skomentował sytuację firm, które muszą zwrócić dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - My zastaliśmy tę sytuację po poprzednikach. Po wnikliwej analizie dostaliśmy rekomendacje od prawników, by te umowy wypowiedzieć. Chodzi o zasadę - zaznaczył.

NCBR zrywa umowy z firmami, te tracą miliony złotych. Wiceminister tłumaczy: chodzi o zasadę

NCBR zrywa umowy z firmami, te tracą miliony złotych. Wiceminister tłumaczy: chodzi o zasadę

Kontenerowiec Dali, który we wtorek uderzył w most w Baltimore, w przeszłości spowodował także inną kolizję. W lipcu 2016 roku, wypływając z portu w belgijskiej Antwerpii, uderzył w kamienne nabrzeże. Reuters opublikował nagranie z tego zdarzenia.

Ten sam statek, inny wypadek. Reuters przypomina nagranie sprzed lat

Ten sam statek, inny wypadek. Reuters przypomina nagranie sprzed lat

Źródło:
Reuters

Gdzie i do której godziny zrobimy zakupy w święta wielkanocne? Jeśli jeszcze nie zdążyliśmy ze wszystkimi sprawunkami, to mamy nieco czasu. Oto godziny otwarcia sklepów w najbliższy weekend.

Godziny otwarcia sieci handlowych na Wielkanoc

Godziny otwarcia sieci handlowych na Wielkanoc

Źródło:
tvn24.pl

Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia - podał Reuters. Były miliarder, który kiedyś kierował jedną z największych giełd kryptowalut na świecie - FTX, został w listopadzie uznany za winnego oszustwa i prania pieniędzy. Teraz sąd zadecydował o wymiarze kary.

Jest wyrok dla króla kryptowalut

Jest wyrok dla króla kryptowalut

Źródło:
BBC, Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozowanym silnym wiatrem i burzami ogłosiło alert dla części trzech województw. Służby ostrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu.

Alert RCB. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Alert RCB. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Plaża w Sopocie znalazła się w rankingu stu najlepszych plaż świata. Na pierwsze miejsce zestawienia Golden Beach Awards trafiła w tym roku plaża na wyspie Bora Bora.

Polski kurort wśród stu najlepszych plaż świata

Polski kurort wśród stu najlepszych plaż świata

Źródło:
Beach Atlas

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo w sprawie "wniesienia do kilkunastu sądów okręgowych na terenie kraju pism procesowych datowanych na 30 listopada 2023 roku" - przekazał rzecznik Przemysław Nowak w reakcji na publikację Wirtualnej Polski. Portal napisał, że złożone przez prokurator Ewę Wrzosek wnioski do sądów, mające zablokować działania PiS w sprawie mediów publicznych, miały powstać poza siedzibą prokuratury.

Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie działań Ewy Wrzosek

Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie działań Ewy Wrzosek

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska, tvn24.pl

Jeden z najszybszych rollercoasterów, znajdujący się w Japonii Do-Dodonpa, został oficjalnie zamknięty. Jak przekazały władze japońskiego parku rozrywki, przyczyną takiej decyzji było kilkanaście przypadków poważnych obrażeń, które odnieśli jego pasażerowie.

Koniec jednego z najszybszych rollercoasterów. Łamał ludziom kości

Koniec jednego z najszybszych rollercoasterów. Łamał ludziom kości

Źródło:
Japan News, Japan Today, South China Morning Post

Księża z parafii pod wezwaniem Świętego Marcina w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie) wystosowali do wiernych oświadczenie, w którym piszą, że są "zaskoczeni i zbulwersowani" postawą niektórych wiernych w okresie Wielkiego Postu. W ich opinii część z nich "nie tylko organizuje, ale uczestniczy w dyskotekach i zabawach okolicznościowych". Do sprawy odniósł się arcybiskup i metropolita gnieźnieński, prymas Wojciech Polak.

Księża do wiernych: taka postawa jest amoralna. Jest reakcja prymasa

Księża do wiernych: taka postawa jest amoralna. Jest reakcja prymasa

Źródło:
tvn24.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Gówniany temat? Może uratować ci życie

Gówniany temat? Może uratować ci życie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości. Doszło do przeszukań i pierwszych zatrzymań. Afery wokół FS wielokrotnie były tematem materiałów na portalu tvn24.pl i w magazynie reporterskim "Czarno na białym" w TVN24. Na bieżąco piszemy też o postępach w śledztwie.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Źródło:
tvn24

Nadchodzi Wielkanoc, której nieodłączną tradycją jest dekorowanie jajek. Część z nas decyduje się na używanie do tego barwników dostępnych w niemal każdym sklepie spożywczym, niektóre z nich zawierają jednak szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Badacze przypominają, że do przygotowania pisanek lepiej użyć naturalnych środków, które możemy znaleźć w swojej kuchni.

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źródło:
PAP

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Dwa pasące się łosie, w tym jeden o nietypowym, białym umaszczeniu, sfilmowała Reporterka 24 pod Giżyckiem (woj. warmińsko-mazurskie). - To pierwsza odnotowana obserwacja łosia o takim umaszczeniu w historii. Jest to więc bardzo rzadki okaz - stwierdził Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl