tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Oczekiwanie prezydenta jest jasne"

zobacz więcej wideo »
"Oczekiwanie prezydenta jest jasne"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Krzysztof Łapiński był gościem w "Faktach po Faktach"

Trwa procedura sprawdzania. Prezydent jasno powiedział, że podtrzymuje swoje oczekiwanie, że sprawa generała Kraszewskiego zostanie wyjaśniona bez zbędnej zwłoki - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, od początku roku prezydent Andrzej Duda czeka na "stosowne wyjaśnienia" Antoniego Macierewicza w sprawie zarzutów pod adresem generała Jarosława Kraszewskiego. Generał Kraszewski w BBN pełni funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi. Biuro potwierdziło "medialne doniesienia", że podległa ministrowi obrony narodowej Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) wszczęła w czerwcu postępowanie sprawdzające wobec generała.

KOMUNIKAT BIURA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO

O sprawę był pytany w "Faktach po Faktach" rzecznik prezydenta.

Duda oczekuje "pilnego" rozstrzygnięcia

- Trwa procedura sprawdzania. Prezydent jasno powiedział, że podtrzymuje swoje oczekiwanie, że sprawa generała Kraszewskiego zostanie wyjaśniona bez zbędnej zwłoki - powiedział Łapiński.

- To wpływa na funkcjonowanie BBN-u, bo generał Kraszewski jest dyrektorem ważnego departamentu. W tej chwili, kiedy nie ma dostępu do informacji niejawnych, to nie może wypełniać swoich zadań, których oczekuje od niego pan prezydent - wyjaśnił.

- Oczekiwanie pana prezydenta jest jasne, ono zostało przekazane i panu ministrowi i pani premier, że prezydent oczekuje, że ta sprawa zostanie w sposób dość pilny rozstrzygnięta - w jedną lub w drogą stronę - stwierdził rzecznik Andrzeja Dudy.

Łapiński nie chciał doprecyzować, co w tym kontekście oznacza słowo "pilny".

- Ktoś powie 14 dni, ktoś 21, ktoś 30 - odpowiedział wymijająco. Nie zdradził jednak, co pod tym pojęciem rozumie prezydent.

"Dlaczego pilne?"

Łapiński był również pytany o relacje Andrzeja Dudy z szefem MON Antonim Macierewiczem, w kontekście precedensowej decyzji prezydenta o odwołaniu zaplanowanych na 15 sierpnia nominacji generalskich.

Na uwagę prowadzącej program Justyny Pochanke, że w obecnej sytuacji, spotkanie prezydenta z ministrem obrony powinno być "pilne", Łapiński wyraził zdziwienie.

- Dlaczego pilne? - zapytał rzecznik.

- Nie widzę jakichś kwestii, które wymagałyby bezpośredniego spotkania prezydenta z ministrem, bo komunikacja na poziomie Kancelarii Prezydenta, Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwa Obrony Narodowej funkcjonuje - orzekł Łapiński.

"Ja bym nie przesadzał"

Pochanke zacytowała Łapińskiemu analizę konfliktu Duda-Macierewicz, którą dla Magazynu TVN24 napisał Piotr Łukasiewicz, były ambasador RP a Afganistanie, żołnierz, ekspert GlobalLab.

"Proszę otworzyć dwa dokumenty: nową 'Koncepcję Obronną RP', przygotowaną w maju br. przez Ministerstwo Obrony Narodowej, oraz Konstytucję RP. Proszę następnie wyszukać w obu dokumentach słowo 'prezydent'". Łukasik zwrócił w niej uwagę, że w ministerialnej Koncepcji nawet nie pada słowo prezydent.

Rzecznik prezydenta, pytany, czy prezydentowi odpowiada Koncepcja ministerstwa, w której jego rola została "wygumkowana", odpowiedział jedynie: "prezydent na każdym etapie, czy bezpośrednio, czy przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zgłasza swoje uwagi".

- Ja bym też nie przesadzał, jednak bym wskazywał na to, że jest wiele punktów, które są wspólne dla obu panów [Dudy i Macierewicza - red.] - dodał Łapiński.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje