tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Szkolił się w Moskwie". "Fakt": kolejny konflikt o generała między MON a prezydentem

zobacz więcej wideo »
"Szkolił się w Moskwie". "Fakt": kolejny konflikt o generała między MON a prezydentem
 • Pytania o prezydenckiego generała. MON milczyPytania o prezydenckiego generała. MON milczy
 • Łapiński o relacjach prezydent-MONŁapiński o relacjach prezydent-MON
 • Prezydent zażądał dymisji Macierewicza? "To są bajki"Prezydent zażądał dymisji Macierewicza? "To są bajki"
Foto: Jacek Marczewski / Agencja Gazeta | Video: tvn24 Nad stosunkami prezydenta z szefem MON ciąży między innymi sprawa generała Jarosława Kraszewskiego

Autorem Strategicznego Przeglądu Obronnego jest de facto generał Bogusław Samol, absolwent Akademii Wojsk Pancernych w Moskwie - podał w czwartek "Fakt". Według dziennika ma to budzić niezadowolenie Andrzeja Dudy i zaogniać konflikt na linii MON - Pałac Prezydencki.

Strategiczny Przegląd Obronny (SPO) był szykowany niemal od początku urzędowania w MON ekipy Antoniego Macierewicza.

Od lipca 2016 roku intensywnie zajmował się tym specjalnie wyznaczony zespół pod przewodnictwem wiceministra Tomasza Szatkowskiego. Jego zadaniem było dokładne przeanalizowanie tego, co zagraża Polsce i jak można najlepiej przystosować do obrony wojsko. Ostatni raz taki dokument zaprezentowano w 2011 roku.

Po analizie pierwszego raportu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zwróciło uwagę na kwestię realności zawartych w nim planów finansowania rozwoju sił zbrojnych. Do prezydenta Dudy został przesłany nowy dokument, który analizuje teraz BBN.

"Szkolił się w Moskwie"

Jedną z osób pracujących nad Strategicznym Przeglądem Obronnym jest generał Bogusław Samol. Jak podał w czwartek "Fakt", powierzenie mu kluczowej roli w pracach nad dokumentem budzi niezadowolenie prezydenta Andrzeja Dudy i jego otoczenia. Generał jest bowiem absolwentem Akademii Wojsk Pancernych w Moskwie.

– Głównym autorem jest de facto generał Samol, który szkolił się w Moskwie – cytuje dziennik polityka z Pałacu Prezydenckiego.

"Fakt" przypomina, że na stosunkach Dudy z Macierewiczem ciąży sprawa generała Jarosława Kraszewskiego, który pełni funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN. W czerwcu podległa ministrowi obrony Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła wobec niego postępowanie sprawdzające, co oznaczało odebranie mu dostępu do informacji niejawnych.

Kolejny zgrzyt

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że prezydent nie ma żadnych informacji mogących podważyć zaufanie do gen. Kraszewskiego ani nie otrzymał od szefa MON wyjaśnień w sprawie nieformalnych zarzutów, jakie minister Macierewicz formułował pod adresem Kraszewskiego.

– No to jak to jest, że generał po Moskwie pisze Strategiczny Przegląd Obronny? - cytuje osoby z otoczenia prezydenta dziennik, odnosząc się do udziału Samola w pracach nad dokumentem.

Doniesienia o konflikcie na linii Pałac Prezydencki - MON pojawiają się od dłuższego czasu. W czwartek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński zdementował informacje, według których Andrzej Duda miał domagać się dymisji Antoniego Macierewicza. - Takiego żądania nie było, mogę to zdementować po raz kolejny, choć pewnie znajdą się tacy, którzy w to nie uwierzą - zapewnił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje