tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Episkopat o pedofilii: zero tolerancji, trzeba chronić dzieci

Episkopat Polski przyjął w środę dokument ws. wytycznych postępowania w przypadkach pedofilii w Kościele. Tak jak zapowiadano, jego głównym założeniem jest brak tolerancji w takich przypadkach. Dokument ma zacząć obowiązywać dopiero po zatwierdzeniu przez Watykan. Wtedy zostanie także opublikowany. Obecnie episkopat nie ujawnia jego treści.

Biskupi podkreślają, że polski Kościół nie chce niczego ukrywać w kwestii pedofilii. Zaznaczają, że episkopatowi zależy, by dzieci były chronione przed tego typu przestępstwami.

"Trzeba wyciągnąć konsekwencje"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik powiedział, że w tym przypadku chodzi o "branie w obronę człowieka najsłabszego". Podkreślił, że obowiązuje to wszystkie instytucje, wierzących i niewierzących. Abp Michalik, mówiąc o przyjętym dokumencie, podkreślił, że konieczne jest zachowanie prawa do obrony dobrego imienia oskarżonych. - Nie można iść tylko za jakimś anonimem. Trzeba, żeby była możliwość sprawdzenia tego doniesienia. Tu nie ma żadnych wątpliwości, że trzeba sprawdzić i natychmiast wyciągnąć konsekwencje - powiedział.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że biskup, już po stwierdzeniu prawdopodobieństwa pedofilii, ma obowiązek odciąć księdza od kontaktu z nieletnimi. Za zgodą Watykanu księdza, który dopuszcza się czynów pedofilskich, można przenosić do stanu świeckiego. Abp Michalik podkreślił, że w Polsce były już takie przypadki.

Tajemnica spowiedzi, ale...

Hierarcha przypomniał, że duchownych obowiązuje tajemnica spowiedzi. Jak mówił, w tym przypadku nie jest możliwa współpraca Kościoła z wymiarem sprawiedliwości. Zaznaczył jednak, że w innych przypadkach współpraca jest wskazana. Dodał, że biskupi nie mogą się od niej wymawiać.

Abp Michalik pytany o ewentualne odszkodowania dla poszkodowanych przez księży-pedofilów, odpowiedział, że Kościół nie może poczuwać się do zobowiązań materialnych. - Odsyłamy do winowajcy - powiedział. Zapewnił natomiast, że Kościół zapewnia pomoc

ofiarom pedofilii oraz moralne zadośćuczynienie. Jest także zobowiązany do zapobiegania takim przypadkom, m.in. poprzez wychowanie.

Z kolei rzecznik KEP ks. Józef Kloch podkreślił, że zgodnie z polskim prawem odszkodowania i zadośćuczynienia obciążają osobę, która popełniła czyn. "Proszę nie przenosić zwyczajów z innych krajów na grunt polski. Te systemy prawne do siebie nie przystają" - powiedział ks. Kloch.

Obowiązek biskupa

Stolica Apostolska zobowiązała episkopaty w poszczególnych krajach, by do końca maja przedstawiły dokumenty ws. wytycznych postępowania w przypadkach pedofilii. Mają to zrobić na podstawie okólnika wydanego w ubiegłym roku przez Watykan. W dokumencie wskazano, że biskup ma "obowiązek powiadomienia władz świeckich o domniemanym przestępstwie". Okólnik, wydany przez Kongregację Nauki Wiary, potwierdził przyjętą z inicjatywy Benedykta XVI linię współpracy z wymiarem sprawiedliwości poszczególnych krajów.

W watykańskich wytycznych napisano, że "nadużycie seksualne osób niepełnoletnich nie jest tylko przestępstwem kanonicznym, lecz także przestępstwem ściganym przez prawodawstwo cywilne". Stolica Apostolska podkreśla, że duchowny oskarżony, aż do momentu udowodnienia mu winy, korzysta z domniemanej niewinności. "Niemniej biskup może zapobiegawczo ograniczyć wykonywanie posługi kapłańskiej w oczekiwaniu na wyjaśnienie oskarżeń" - informuje Watykan. Stolica Apostolska przypomina także słowa Jana

Pawła II z 2002 roku: "Nie ma miejsca w kapłaństwie i w życiu zakonnym dla tego, kto by krzywdził młodych".

Są wyroki

W ostatnich latach głośne były kościelne afery pedofilskie m.in. w Irlandii i USA. W Polsce głośnych było kilkanaście spraw dot. molestowania nieletnich przez księży. Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu 48-letniego proboszcza małej parafii k. Gdyni, oskarżonego o nakłonienie 15-latki do wypicia alkoholu, a potem jej molestowanie seksualne.

Na dwa i pół roku więzienia skazał Sąd Okręgowy w Rzeszowie księdza za molestowanie seksualne małoletniej dziewczynki. Duchowny otrzymał ponadto czteroletni zakaz wykonywania zawodu nauczyciela. Sąd Rejonowy w Grójcu (Mazowieckie) skazał na dwa lata pozbawienia wolności księdza z powiatu piaseczyńskiego, który molestował seksualnie 9-letniego chłopca.

mn/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje