Skończyć studia i wyemigrować. Rozważa to blisko połowa Polaków
Foto: Scott / Flickr (CC BY 2.0)
|
Video: TVN24 BiS
Polacy jadą za granicę, bo mają tam lepsze warunki zatrudnienia
46 procent młodych Polaków rozważa emigrację po zakończeniu studiów - podała we wtorek "Rzeczpospolita" powołując się na wyniki badań Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. Powodem jest nie tyle brak pracy, co lepsze zarobki i możliwości rozwoju za granicą.
Badanymi byli głównie przedstawiciele tzw. pokolenia Y, czyli osób urodzonych między 1984 a 1997 rokiem. Odsetek respondentów, którzy w tym badaniu wskazali, że rozważają emigrację jest około dwa razy wyższy niż w Diagnozie Społecznej - innym badaniu Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. To może wynikać z tego, że w Diagnozie Społecznej respondenci są pytani o to, czy zamierzają wyemigrować za granicę w ciągu najbliższych dwóch lat, podczas gdy w najnowszym badaniu tego ograniczenia czasowego nie było.
– Te wyniki są nieprawdopodobnie wysokie i nie wiadomo, jak wiele z tych osób rzeczywiście zdecyduje się na emigrację - skomentował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.
Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", na Zachodzie częściej niż w Polsce młodzi otrzymują atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia, które nie są oparte o tzw. umowy śmieciowe. Czynnikiem skłaniającym do emigracji jest również to, że - jak twierdzą młodzi - częściej za granicą znajdują pracę w zawodzie.
Elastyczni, ale też rodzinni
Pokolenie Y to w większości osoby mobilne, elastyczne i wielozadaniowe, dobrze radzą sobie też z obsługą najnowszych technologii, wynika z badań PSZK. Młodzi chcą partnerskiego traktowania, nie podobają im się sztywne godziny pracy i hierarchia.
Możliwość pogodzenia życia zawodowego z życiem prywatnym była najważniejszym elementem pracy dla największej grupy respondentów ankiety PSZK - wskazało ją 28 procent z nich.
- Przedsiębiorcy mają z tymi osobami problem - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan. - Jest im ogromnie trudno zrozumieć, że dla przedstawicieli młodego pokolenia praca nie jest całym światem i nie chcą jej podporządkować swojego życia - dodał.
- Nasza gospodarka jest zbyt mało innowacyjna i nie tworzy się miejsc pracy na miarę XXI wieku. Dlatego młodzi szukają pracy za granicą. Dopóki to się nie zmieni, trend emigracyjny nie zostanie powstrzymany - uznał prof. Czapiński.
Mam 22 lata studia zaczęłam w Polsce ale w porę zrozumiałam ,że nie ma to najmniejszego sensu więc zrezygnowałam .W sobotę wyjeżdzam do Niemiec ,a od września idę do szkoły będę kształciła się w konkretnym zawodzie ,który da mi godziwe wynagrodzenie potem planuje iść na studia bo wiem ,że coś z tego będę miała a nie tak jak
rozwiń
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
:)) nie beda tak wyjezdzac na stale ,bo Europa juz nie jest taka bezpieczna .USA nie sa bezpieczne .Wlasciwie to nawet my juz stajemy przed niebezpieczenstwem ISIS ,bo Serbia i Horwacja jest juz blisko nas. Nie beda tam przyjmowani na hurra ,bo polityka zabezpieczen panstw europejskich na to nie pozwala juz teraz .Wynikiem tez jest nieopanowane pretensje
rozwiń
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
popracuje fizycznie to zobaczy jak wyglada praca za granica Studia w Polsce zrobione praktycznie nic nie znacza ot papierek zaplacony .Potrzeba wykwalifikowanych z kilkuletnim doswiadczeniem np w Chinach Japoni Ameryce
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
do zwolk: I tu sie mylisz, na zmywaku pracuja ci ktorzy uciekli przed prawem w PL, dlugami, albo kompletnie nie znaja angielskiego, wiekszosc z nas pracuje w firmach na w miare dobrych stanowiskach, na pewno lepszych niz to co PL moze im zaoferowac, ciezej sie tu wybic na wyzsze stanowiska, ale to co mamy daje nam poziom zycia kierownika w PL, wiekszosc
rozwiń
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Mimo ze wielu Polakow pracuje fizycznie to ogromna liczba, ciagle rosnaca, pracuje w zawodzie lub w pracy spelniajacej ambicje, doksztalca sie i przeskakuje do lepszej pracy. Wiem to bo widze to mieszkajac w UK. Mowienie ze nasi wyjezdzaja na zmywak jest mocno nieaktualnym stereotypem.
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Porobi taki parę lat na zmywaku, uzbiera trochę grosza, a potem przyjedzie do Polski i będzie szukał pracy mając mocno wygórowane oczekiwania ale i kilkuletnią przerwę w życiorysie. Bez żadnego doświadczenia w swojej dziedzinie, z wiedzą zdobytą na studiach spłukaną płynem do garów. Posiedzi w Polsce jakiś czas, wyda trochę oszczędności
rozwiń
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
PiS jak dojdzie do władzy, machnie czarodziejską różdżką i wszyscy będą nagle zarabiać minimum 1500 EURO, ale nie - czekaj - przecież PiS nie chce wprowadzić EURO, PiS woli złotówki,- a już najlepsze według PiS są takie które leżą na tacy.
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili: