tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Elbrus zdobyty!

Elbrus zdobyty!
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Jaś Mela i Łukasz Żelechwski zdobyli Elbrus!

Wygrali z pogodą, zmęczeniem i własnymi słabościami. Po długiej wspinaczce udało się - polska ekipa z Jasiem Melą i niewidomym Łukaszem Żelechowskim zdobyła Elbrusa. Chłopcy są pierwszymi niepełnosprawnymi osobami, które weszły na najwyższy szczyt Kaukazu.

W piątek pierwszą próbę podejście na szczyt pokrzyżowała pogoda. Jaś i Łukasz musieli wrócić do bazy i tam czekać na poprawę aury. Gdy warunki nie zagrażały już wspinaczce ekipa znów ruszyła w trudną drogę.

Tym razem udało się! Cała ekipa z Jasiem i Łukaszem dotarła na szczyt – 5642 m n.p.m. - Nie ma słów, by opisać radość i satysfakcję ludzi, którzy dokonali historycznego wejścia na Elbrus - relacjonuje operator TVN24, który towarzyszył wyprawie.

Łukasz Żelechowski jako pierwszy niewidomy człowiek na świecie zdobył najwyższy szczyt Kaukazu. Przed Jasiem Melą na Elbrusa nie wspiął się jeszcze nikt po resekcji obu kończyn.

"Spiecialna kamanda z Polszy"

Pierwsze podejście na szczyt pokrzyżowała pogoda.

Zdobycie szczytu nie oznaczało końca wysiłku i zmagań z własnym organizmem. Dla obu chłopców bardzo męczące było zejście ze szczytu. Jaśkowi dokuczało obtarcie kikuta, a Łukasz był już bardzo osłabiony.

Ale na dole czekały ich gratulacje mieszkańców. Jak pisze reporter TVN24 lokalni powitali ekipę okrzykami "Molodcy"' i "Spiecialna kamanda z Polszy"!

Walka z górą i samym sobą

Pomysłodawcą i organizatorem wyprawy był Jaś Mela i Piotr Pogon, a właściwie założona przez nich fundacja "Poza Horyzonty". Jaś w wieku 13 lat został ciężko porażony prądem. Stracił rękę i nogę. Dwa lata później wspólnie z Markiem Kamińskim zdobył W 2004 roku oba Bieguny Polarne. Piotr od ponad 20 lat walczy z chorobą nowotworową. Przeszedł ciężkie naświetlania i chemioterapię, po kolejnym nawrocie choroby usunięto mu płuco. W roku 2008 był kierownikiem wyprawy osób niepełnosprawnych na Kilimandżaro.

W wyprawie uczestniczył też Łukasz Żelechowski, który nie widzi od urodzenia. W 2008 r. wszedł na „Dach Afryki” – Kilimandżaro. Pracuje jako informatyk, szkoleniowiec osób niepełnosprawnych.

Mimo bólu i zmęczenia ekipa z Jasiem i Łukaszem nie dawała za wygraną.

Elbrus - "góra tysiąca gór"

Elbrus to najwyższy szczyt Kaukazu i najwyższa góra w Rosji. Masyw to wygasły wulkan – ostatnio aktywny w połowie i wieku naszej ery. Łącznie ma około 138 km2 powierzchni i cały rok pokryty jest śniegiem.

Pierwszy Polak stanął na Elbrusie 53 lata temu.

as//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje