tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Dominikanie wyznaczyli następców o. Góry

Dominikanie wyznaczyli następców o. Góry
Foto: Wikipedia ( Domena publiczna ) | Video: tvn24 (materiał bez dźwięku) O. Góra, twórca i organizator spotkań lednickich, zmarł 21 grudnia 2015 roku

O. Maciej Soszyński i o. Wojciech Prus zostali wyznaczeni przez prowincjała polskich dominikanów o. Pawła Kozackiego na duszpasterzy Ruchu Lednickiego. Dotychczasowy duszpasterz, twórca spotkań młodych Lednica 2000 o. Jan Góra zmarł nagle w grudniu ub. roku.

Obaj duszpasterze zajmą się przygotowaniami XX Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się na Polach Lednickich 4 czerwca. Jubileusz Lednicy ma być połączony z obchodami 1050-lecia chrztu Polski i 800-lecia dominikanów.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik prasowy spotkań Bartłomiej Dobrzyński, nowi duszpasterze Ruchu Lednickiego zostaną oficjalnie zaprezentowani w środę w Poznaniu w trakcie konferencji prasowej. Wówczas też przybliżony zostanie zarys tegorocznej Lednicy.

Dobrzyński poinformował też, że 6 lutego pod Bramą-Rybą odbyć się ma koncert "Tyle dobrego". - Będzie to duże wydarzenie artystyczne, wspomnienie o o. Janie Górze. Koncert poprowadzi Agata Młynarska – podał.

Prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki mówił, że chciałby, by dzieło o. Góry było kontynuowane. Jednak, jak stwierdził, nie wyobraża sobie, by prowadzenie dzieł stworzonych i prowadzonych dotąd przez o. Górę mogła przejąć jedna osoba.

O. Wojciech Prus ma 52 lata, pochodzi z Poznania. Jest prezesem wydawnictwa „W drodze”. O. Maciej Soszyński ma 44 lata, pochodzi z Krakowa. W poznańskim klasztorze prowadzi Akademię Małżeńską, przygotowującą narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa.

O. Góra zmarł 21 grudnia

Twórca i organizator dorocznych spotkań młodych Lednica 2000, o. Jan Góra zmarł 21 grudnia ub. roku w wieku 67 lat. Spoczął 30 grudnia na Polach Lednickich. W trakcie uroczystości pogrzebowych prymas Polski abp Wojciech Polak, potwierdził, że w czerwcu 2016 roku odbędzie się kolejne spotkanie młodzieży.

Jan Góra urodził się 8 lutego 1948 r. w Prudniku koło Opola. Był duszpasterzem akademickim, rekolekcjonistą, twórcą i animatorem ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą. Utworzył Dom Jana Pawła II nad Lednicą.

W 1997 r. po raz pierwszy zaprosił młodzież na Lednicę koło Gniezna. Każdego roku w spotkaniach młodych Lednica 2000 uczestniczyło od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.

Spotkania przez 19 lat zgromadziły łącznie ponad 1,8 mln młodych uczestników z kraju i świata.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje