tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Gość odkręcił filmik, dajcie spokój". Prezydent zabrał głos ws. internauty

zobacz więcej wideo »
"Gość odkręcił filmik, dajcie spokój". 
Prezydent zabrał głos ws. internauty
 • Prześmiewczy film z prezydentemPrześmiewczy film z prezydentem
 • Antykomor i "zniewaga" prezydentaAntykomor i "zniewaga" prezydenta
 • Prokurator: Zabezpieczenie nośników ma uchronić przed utratą dowodówProkurator: Zabezpieczenie nośników ma uchronić przed utratą...
 • Prokuratura: internauta nie znieważył prezydenta. Ale usłyszał inny zarzutProkuratura: internauta nie znieważył prezydenta. Ale usłyszał...
 • Ziobro: prokuratura zaangażowała się w polityczną akcjęZiobro: prokuratura zaangażowała się w polityczną akcję
 • Karczewski: groteskowa interwencja u internauty, który zmontował śmieszny filmikKarczewski: groteskowa interwencja u internauty, który...
 • Prokuratura: prowadzący uwzględni stanowisko prezydentaProkuratura: prowadzący uwzględni stanowisko prezydenta
 • "Prokurator powinien zostać przykładnie ukarany""Prokurator powinien zostać przykładnie ukarany"
 • Brejza: problem hipokryzji PiSBrejza: problem hipokryzji PiS
Foto: TVN 24, YouTube/Zabawny Kuc | Video: YouTube/Zabawny Kuc Policja weszła w środę do mieszkania internauty, który miał zamieścić w sieci prześmiewczy film dotyczący prezydenta

"Gość sobie odkręcił filmik, dla jednego śmieszny, dla innego złośliwy ale w sumie bez znaczenia bo "odkręcony". Prokuratura? Dajcie spokój:/" - napisał na swoim profilu na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Skomentował w ten sposób wejście prokuratury do mieszkania internauty, który zamieścił w internecie prześmiewczy filmik. W czwartek internauta stawił się w prokuraturze, gdzie usłyszał zarzut. Nie dotyczy on jednak znieważenia głowy państwa.

Policja na polecenie nowosądeckiej prokuratury weszła w środę do mieszkania internauty, który miał zamieścić w sieci prześmiewczy film dotyczący prezydenta Andrzeja Dudy. Mężczyzna tym samym mógł znieważyć głowę państwa.

Przeszukanie w domu mężczyzny i skonfiskowanie jego laptopa ma związek z filmem, jaki pojawił się w sieci 11 listopada 2015 roku. W oryginalnym filmie widać, jak prezydent składa kwiaty pod pomnikiem Romana Dmowskiego w Warszawie. Internauta przerobił jednak nagranie tak, że ogląda się je od tyłu. Przez to wydaje się, że prezydent zabiera kwiaty i odchodzi spod pomnika chwiejnym krokiem.

Autor dodatkowo podpisał film. Sugeruje w nim, że prezydent nie był trzeźwy, a kwiaty "kradł".

Duda: dajcie spokój

Andrzej Duda skomentował wejście prokuratury do mieszkania internauty na swoim profilu na Twitterze. "Gość sobie odkręcił filmik, dla jednego śmieszny, dla innego złośliwy ale w sumie bez znaczenia bo "odkręcony". Prokuratura? Dajcie spokój:/" - napisał na portalu społecznościowym prezydent.
Do wpisu prezydenta na Twitterze odniósł się prokurator rejonowy w Nowym Sączu Waldemar Starzak. - Prezydent ma prawo do własnej oceny jako głowa państwa i jako pokrzywdzony w tej sprawie - powiedział. - Jestem przekonany, że prokurator prowadzący postępowanie, podejmując dalsze decyzje w sprawie, weźmie pod uwagę również stanowisko pana prezydenta, jeżeli chodzi o ustalenie stopnia społecznej szkodliwości czynu - dodał. W czwartek rano internauta stawił się w prokuraturze.

Oglądaj
Prokuratura: prowadzący uwzględni stanowisko prezydenta
Wideo: tvn24 Prokuratura: prowadzący uwzględni stanowisko prezydenta

- Internauta z Nowego Sącza, który opublikował prześmiewczy filmik o prezydencie, nie znieważył głowy państwa – powiedział w czwartek szef prokuratury rejowej w Nowym Sączu Waldemar Starzak. Usłyszał jednak zarzut kierowania gróźb karalnych.

- Na bieżącym etapie postępowania prokuratura nie widziała wystarczających podstaw do przedstawienia zarzutów znieważenia głowy państwa – powiedział prok. Starzak.

Zdaniem śledczych internauta umieścił w komentarzach na jednym z portali internetowych groźby karalne pod adresem osoby, która zawiadomiła prokuraturę o obrażającym prezydenta filmiku. Za groźby karalne grozi maksymalnie kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

Nowosądeczanin przyznał się do kierowania gróźb karalnych, wyraził skruchę i złożył obszerne wyjaśnienia. Do akt sprawy załączono przeprosiny mężczyzny kierowane do osób, które mogły poczuć się urażone jego postępowaniem. Przeprosiny mężczyzna również zamieścił na portalu społecznościowym. Skierował również przeprosiny pod adresem prezydenta.

Groźby miały być żartem

17-latek powiedział, że podczas trwającego półtorej godziny przesłuchania wyjaśnił, że groźby były jedynie żartem oraz że nie jest on autorem filmiku, a jedynie go udostępnił.

Obecnie prokuratura będzie prowadziła dalsze śledztwo i zdecyduje czy zostanie skierowany do sądu akt oskarżenia. - Wszystko będzie zależało od dalszych czynności prokuratorskich – podsumował szef nowosądeckiej prokuratury.

Rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty poinformował w środę na Twitterze, że nowosądecka prokuratura "nie działała z urzędu", ale na wniosek osoby prywatnej i "wszczęto śledztwo dotyczące nie tylko znieważenia Prezydenta RP, ale również kierowania gróźb karalnych w stosunku" do zgłaszającego. Dodał, że komputer zabezpieczono, by zgromadzić dowody świadczące o popełnieniu obu przestępstw.

 

Rzecznik prezydenta: kancelaria nie ma wpływu na działania prokuratury

Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski w rozmowie z tvn24.pl w środę nie chciał komentować sprawy. "Andrzej Duda sam śmieje się z memów i klipów na swój temat. Żarty: proszę bardzo. KPRP nie ma wpływu na działania prokuratury" - napisał chwilę później na Twitterze.

W środę wieczorem do sprawy internauty odniósł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Z mównicy sejmowej mówił o tym, że za całą akcją stoi "niezależna prokuratura powołana przez Platformę".

Oglądaj
Ziobro: prokuratura zaangażowała się w polityczną akcję
Wideo: tvn24 Ziobro: prokuratura zaangażowała się w polityczną akcję

Antykomor i "zniewaga" prezydenta

Przez wiele miesięcy głośno było o innym internaucie, twórcy strony Antykomor.pl Robercie Fryczu z Tomaszowa Mazowieckiego. Na jego stronie gromadzone były prześmiewcze materiały o prezydencie Bronisławie Komorowskim, a także m.in. gry polegające na strzelaniu do jego wizerunku oraz - jak informowała ABW - zdjęcia przedstawiające go jako "prostytutkę, homoseksualistę, pijaka, uczestnika czynności seksualnych".

ABW weszła do mieszkania Frycza w maju 2011 roku i zabezpieczyła sprzęt komputerowy, a stronę zamknęła. Frycz został oskarżony o znieważenie prezydenta i fałszowanie dokumentów. Sam Komorowski wówczas podkreślał, że sprawa nie została wszczęta z jego inicjatywy i przyjmuje, że jako osoba publiczna jest narażony na satyrę.

Decyzją Sądu Apelacyjnego w Łodzi zarzut znieważenia prezydenta został umorzony. Za fałszowanie dokumentów Frycz został skazany na rok ograniczenia wolności i 30 godzin prac społecznych.

"Więzień polityczny"

Sprawa twórcy Antykomor.pl była wielokrotnie wykorzystywana przez polityków. B. poseł PiS Zbigniew Girzyński uznał nawet Frycza za "więźnia politycznego".

Ostatnio o sprawie znów stało się głośno przy nowelizacji prawa o prokuraturze. 13 stycznia w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił, że za rządów PiS z lat 2005-07 "zdarzało się, że o 6 rano agenci policji czy służb specjalnych pukali do drzwi groźnych przestępców". - A za rządów PO takie rzeczy zdarzały się studentom anglistyki, np. takiemu, który prowadził stronę Antykomor - powiedział.

Oglądaj
Antykomor i "zniewaga" prezydenta
Wideo: TVN 24 Antykomor i "zniewaga" prezydenta

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (67)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
qolfa
qolfa

Swietne. Usmialem sie, co mi sie rzadko zdarza. Moze by tak ostatnie wybory odkrecic?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   ROBOROBI PL
   ROBOROBI PL

   Nieładnie jest się nabijać z kogoś, ale pamiętajmy, że śmiech to zdrowie. Jak się jest prezydentem, to tego rodzaju sytuacje można wpisać w koszty.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     michel40
     michel40

     Ja bym tego nie lekceważył, komórka już działa i straszy.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       SynAlzheimera
       SynAlzheimera

       Polacy jak długo pozwolimy gnoić nasz kraj ?? czas się pozbyć tej bandy socjalistów

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Lubin333
         Lubin333

         Prowokacja pis-u.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Lubin333
           Lubin333

           Śmieszny prezydent , śmieszny filmik.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             kubat
             kubat

             Ot, dobre panisko pan Prezydent. Z drugiej strony czy wypada aby przedstawiciel organów ścigania tak ośmieszał swoją instytucję?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               1
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Rysiu1357

               popatrzcie na wasze pismo filmiki jacy z was dewot karze lepszych na targowisku nie znajdziesz jeden chce być lepszym od drugiego ***śmiechu warte ****

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 irekwj
                 irekwj

                 Śmieszy mnie "pajacyk" w wykonaniu Beaty Szydło, za mównicami. Można by więc postawić zarzut ośmieszania tym, którzy jej zabawne zachowanie transmitują.
                 Odbywa się to bez konsekwencji. Ten odwrócony filmik podobnie mnie śmieszył.
                 Tu już konsekwencje wystąpiły. Sugeruje się tym samym, że prezydent, to bardziej święta krowa rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   irekwj
                   irekwj

                   wycofano się z zarzutu rozpowszechniania treści podważających dobre imię partii rządzącej. Teraz szukają paragrafu na jego figurę, by go weń wpasować.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Więcej komentarzy - rozwiń
                     Zasady forum
                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                     Pozostałe informacje