tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

"Nie jest ujmą odebrać telefon od Tillersona"

zobacz więcej wideo »
"Nie jest ujmą odebrać telefon od Tillersona"
 • Tomczyk: niekompetencja, głupotaTomczyk: niekompetencja, głupota
 • Tillerson: USA rozczarowane podpisaniem przez prezydenta ustawy o IPNTillerson: USA rozczarowane podpisaniem przez prezydenta...
 • 11.03.2018 | Prezydent Duda nie odebrał telefonu od Tillersona? Prezydencki minister nie potwierdza i nie zaprzecza11.03.2018 | Prezydent Duda nie odebrał telefonu od...
 • Prezydent Duda nie odebrał telefonu od Tillersona? Prezydencki minister nie potwierdza i nie zaprzeczaPrezydent Duda nie odebrał telefonu od Tillersona? Prezydencki...
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Politycy komentują medialne doniesienia

- Nie ma dnia, żeby PiS nie pogrążał się jeszcze bardziej - stwierdził poseł Piotr Zgorzelski z PSL pytany o doniesienia, jakoby prezydenta Andrzej Duda nie odebrał telefonu od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona. Z kolei wicemarszałek Senatu z PiS Michał Seweryński podkreślił, że ma pełne zaufanie do prezydenta.

Prezydencki minister Andrzej Dera był we wtorek pytany w Radiu Zet o doniesienia, zgodnie z którymi prezydent Andrzej Duda nie odebrał telefonu od amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona tuż przed podpisaniem nowelizacji ustawy o IPN.

Dera nie odpowiedział na to pytanie wprost. Stwierdził jedynie, że "w świecie cywilizowanym, jeżeli chodzi o rozmowy telefoniczne, to jest coś takiego, jak zasady obowiązujące w dyplomacji, że ja jako minister nie zadzwonię na przykład do prezydenta (Władimira) Putina, czy do prezydenta Francji, czy do Donalda Trumpa". - To jest wbrew elementarnym zasadom - dodał.

"Niekompetencja", "głupota"

O wypowiedź Dery - jeszcze przed informacją o  dymisji Rexa Tillersona - pytał polityków we wtorek w Sejmie reporter TVN24 Radomir Wit.

- Cieszę się, że to minister Dera dostąpił zaszczytu, by w ogóle rozmawiać z prezydentem Dudą - ironizował Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej. Dodał, że wcześniej Tillerson wielokrotnie kontaktował się z głowami państw, między innymi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Jeżeli on (Putin - red.) jest gotowy, żeby rozmawiać z sekretarzem stanu, to chyba świadczy o pozycji tego amerykańskiego polityka na świecie - powiedział.

Tomczyk stwierdził, że "Stany Zjednoczone jako mocarstwo mają szeroko pojęte interesy międzynarodowe na świecie", dlatego "szef Departamentu Stanu jest tam traktowany jako taki quasi-premier, człowiek, który rozgrywa amerykańskie interesy na całym świecie. - Nieodebranie telefonu od tak ważnego amerykańskiego polityka w centrum kryzysu między Polską a Stanami Zjednoczonymi jest nie tylko niekompetencją. Jest głupotą - ocenił.

Zgorzelski: nie jest ujmą odebrać telefon od Tillersona

Zdaniem Piotra Zgorzelskiego (Polskie Stronnictwo Ludowe), "nie ma dnia, żeby PiS nie pogrążał się jeszcze bardziej". - Telefon od Rexa Tillersona, od drugiej osoby w Stanach Zjednoczonych, a więc tak naprawdę na świecie nie jest żadną ujmą odebrać - stwierdził.

- Mam wrażenie, że chodziło tutaj o to, że zarówno władza, ale przede wszystkim pan prezydent nie wywiązali się z danej obietnicy o tym, że nie będzie procedowana ustawa o IPN. To po prostu małostkowość i brak odpowiedzialności - ocenił Zgorzelski.

Wicemarszałek Senatu: mam pełne zaufanie do prezydenta

Z kolei wicemarszałek Senatu profesor Michał Seweryński (PiS) przekonywał, że "nie wyobraża sobie", by prezydent Duda ignorował relację z USA. - Mam pełne zaufanie do tego, że traktuje te stosunki poważnie - podkreślił.

- Mam pełne przekonanie, że pan prezydent docenia wagę stosunków Polski ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej i że dokłada należytych starań, żeby one nie ucierpiały - podkreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje