tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram

Donald Tusk do PiS: traktujcie Unię Europejską jako naturalne środowisko

Donald Tusk do PiS: traktujcie Unię Europejską jako naturalne środowisko
Video: tvn24 "Polska nie ma innego miejsca niż Europa"

Polska nie ma innego miejsca niż Europa. I nie powinna traktować Europy i Unii jako wroga, przeciwko któremu trzeba naprężać muskuły i wytaczać batalię - zaapelował do polskiego rządu Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej po unijnym szczycie w Goeteborgu skomentował wystąpienie premier Beaty Szydło.

Nie może być takiej sytuacji, jak w czasie debaty w Parlamencie Europejskim, kiedy jeden z narodów z naszej wielkiej europejskiej rodziny, zostaje oszkalowany i obrażony - powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej w Goeteborgu po szczycie UE. Dodała, że "60 tysięcy ludzi, którzy wzięli udział w biało-czerwonej manifestacji w Warszawie, przez nikogo nie może być nazywanych faszystami".

Premier nawiązała w ten sposób do środowych wydarzeń. Tego dnia Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 Traktatu o UE wobec Polski. Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS, eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu, a większość eurodeputowanych PO wstrzymała się od głosu, ale sześciu poparło ten dokument.

Wcześniej odbyła się burzliwa debata. Szef liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt powiedział, że na ulicach Warszawy "odbył się 60-tysięczny marsz faszystów" - był to komentarz do rasistowskich i nacjonalistycznych incydentów, do których doszło w Polsce 11 listopada, podczas obchodów 99 rocznicy odzyskania niepodległości.

"Wyjątkowe szkody"

O sprawę po zakończeniu unijnego szczytu w Goeteborgu był pytany przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

- Narosło wokół tej sprawy wiele nieporozumień, także o charakterze formalnym, politycznym. Mówiąc krótko, jeśli chodzi o ekscesy w czasie Marszu Niepodległości widocznych i licznych grup, to przyniosły one Polsce wyjątkowe szkody, jeśli chodzi o reputację i dobre imię Polski, co do tego nie mam żadnych możliwości - stwierdził Tusk.

- O tym pani premier (Beata Szydło) dziś wspomniała, broniąc Marszu Niepodległości i piętnując jednocześnie ekstremistów, którzy brali w tym Marszu udział. I to jest moim zdaniem dużo lepszy głos niż początkowa próba obrony tego, co się wydarzyło w czasie Marszu Niepodległości - ocenił szef Rady Europejskiej.

"Niepokojące zdarzenia"

Tusk zaznaczył, że to nie obchody 11 listopada w Polsce były tematem obrad PE.- Parlament Europejski debatował nie na temat Marszu Niepodległości, tylko naruszania, czy łamania idei rządów prawa i praworządności w Polsce. To jest zupełnie inny temat i tutaj, niestety, myślę, że rząd PiS ma znacznie mniej argumentów na obronę swojej polityki - powiedział.

- Istotą problemu dzisiaj jest to, że w opinii Unii Europejskiej, a przynajmniej zdecydowanej większości państw i środowisk w Unii, mamy do czynienia z pewnymi niepokojącymi zdarzeniami autoryzowanymi czy organizowanymi przez rząd - podkreślił były premier.

"Warto o tym poważnie rozmawiać"

- Ja chciałbym tylko do jednej rzeczy namówić rząd PiS. Nie zgadzam się z tym, co robi, ale bardzo bym chciał, żeby skutecznie bronił polskich interesów - powiedział Tusk. - Traktujcie Unię Europejską jako naturalne środowisko. Polska nie ma innego miejsca niż Europa. I nie powinna traktować Europy i Unii jako wroga, przeciwko któremu trzeba naprężać muskuły i wytaczać batalię - zaapelował.

- Jeśli zwracamy dzisiaj w Europie uwagę na to, co złego się dzieje - w różnych miejscach  w Europie, także w Warszawie - to warto o tym poważnie rozmawiać, a nie obrażać się na rzeczywistość - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
takisobienick

Ich traktowanie środowiska naturalnego... Może lepiej, żeby UE nie traktowali tak samo...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   9
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    3
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Osade6

   Mądrę słowa panie Premierze Tusk.
   Bez pana wsparcia moglibyśmy się zwać za niedługo tylko Polakami a nie Europejczykami, a Europa to jest potęga jeden za wszystkich wszyscy za jednego.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     13
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      3
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje