tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Do Kaliningradu bez wizy

Do Kaliningradu bez wizy
Foto: TVN24 Polacy i Rosjanie mają łatwiej przekraczać granicę

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, ratyfikowała w piątek umowę między rządami Federacji Rosyjskiej i Polski o zasadach małego ruchu granicznego. Porozumienie musi jeszcze zatwierdzić Rada Federacji, wyższa izba parlamentu FR.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko oświadczył w piątek w Dumie, że "porozumienie w pełni wpisuje się w strategiczną linię FR, zmierzającą do zbudowania jednolitej przestrzeni gospodarczej i humanitarnej od Vancouveru do Władywostoku".

- Reżim bezwizowy i likwidację ograniczeń wizowych traktujemy jako jeden z najlepszych sposobów umocnienia bezpieczeństwa i poprawy stosunków między narodami - dodał Gruszko.

Dyplomata przypominał, że Rosja prowadzi aktualnie rozmowy z Unią Europejską o wzajemnej liberalizacji przepisów wizowych i krokach mających w przyszłości doprowadzić do całkowitego zniesienia wiz.

Gruszko podkreślił, że dzięki obecnej umowie 2,5 mln mieszkańców obwodu kaliningradzkiego i 1,5 mln obywateli Polski będzie mogło swobodnie przekraczać granicę.

Reżim bezwizowy i likwidację ograniczeń wizowych traktujemy jako jeden z najlepszych sposobów umocnienia bezpieczeństwa i poprawy stosunków między narodami

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko

Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Federacji Iljasa Umachanowa, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, nastąpi to już w połowie lipca.

Bez wizy

Wejście w życie porozumienia o małym ruchu granicznym umożliwi wielokrotne przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw oraz przebywanie na terenie strefy sąsiada bez konieczności posiadania wizy.

Po stronie polskiej umowa obejmuje część województwa pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Natomiast po stronie rosyjskiej strefą przygraniczną będzie cały obwód kaliningradzki.

Porozumienie określa zasady małego ruchu granicznego między Polską a Rosją, m.in. warunki przekraczania granicy w ramach małego ruchu granicznego, zasady i czas pobytu w strefie przygranicznej, tryb i warunki wydawania zezwoleń na przekraczanie granicy, wysokość opłat za wydanie zezwolenia, sankcje stosowane wobec osób naruszających zasady małego ruchu granicznego.

Poprzez wprowadzenie ułatwień w przekraczaniu granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców strefy przygranicznej umowa ma złagodzić bariery, które stanowi granica Schengen.

Podpis prezydenta

W Polsce umowa o zasadach małego ruchu granicznego przeszła już całą procedurę ratyfikacyjną. 4 maja podpis pod aktem ratyfikacyjnym złożył prezydent Bronisław Komorowski.

Umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza oraz Warmii i Mazur podpisali w połowie grudnia 2011 roku w Moskwie szefowie dyplomacji Polski i Rosji, Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow.

mac//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje