tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie

Na żywo

Duda kontra Komorowski. Decydująca debata w TVN, TVN24 i TVN24BiŚ

Właśnie pojawiły się
nowe informacje - pokaż
Duda kontra Komorowski. Decydująca debata w TVN, TVN24 i TVN24BiŚ
Wideo: tvn24 Polityczne starcie Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego przed drugą turą wyborów

Na antenie TVN, TVN24 i TVN24 Biznes i Świat odbyła się debata kandydatów ubiegających się o prezydenturę. To ich ostatnie i decydujące starcie przed drugą turą wyborów, która odbędzie się w niedzielę. W pierwszej części debaty Andrzej Duda i Bronisław Komorowski odpowiadali na pytania Moniki Olejnik dot. polityki krajowej. W kolejnej części mówili o gospodarce i sprawach społecznych. Na koniec odpowiadali na pytania Justyny Pochanke o politykę zagraniczną.

Oglądaj
Po debacie. Uścisk dłoni i spotkanie z wyborcami
Wideo: tvn24 Po debacie. Uścisk dłoni i spotkanie z wyborcami

Debata kandydatów na urząd prezydenta dobiegła końca.

Bronisław Komorowski: Doświadczonego polityka poznaje się po tym, że potrafi wyciągać wnioski z sygnałów, jakie do niego docierają. Odebrałem od państwa te sygnały po I turze wyborów. Oczekujemy szybszych zmian na lepsze, ale te będą możliwe, gdy będziemy podążali za normami świata zachodniego. Nie możemy polegać na ludziach, którzy chcą przeciwstawiać Polskę Zachodowi. Wybory prezydenckie to trudna decyzja. To nie będzie randka w ciemno, gdy dopiero w trakcie spotkania będzie można się dowiedzieć, kto ma jakie poglądy. Trzeba mieć doświadczenie, wiedzę i umiejętności, aby być w stanie podjąć wielkie wyzwania. Proszę o państwa głosy w niedzielę. Czy będzie to Polska oparta o wolność, czy o zasady rodem ze średniowiecza?

Oglądaj
Oświadczenie Komorowskiego: skuteczność w polityce to umiejętność budowania relacji
Wideo: tvn24 Oświadczenie Komorowskiego: skuteczność w polityce to umiejętność budowania relacji

Oglądaj
Oświadczenie Dudy. "Jestem człowiekiem stabilnym, słucham, co mówią do mnie rodacy"
Wideo: tvn24 Oświadczenie Dudy. "Jestem człowiekiem stabilnym, słucham, co mówią do mnie rodacy"

Andrzej Duda: Szanowni państwo, słyszeliście nagłe zmiany poglądów prezydenta Komorowskiego dotyczące np. zmian ws. emerytur. Ja jestem człowiekiem stabilnym, ale przede wszystkim słucham rodaków. Spotkałem się z nimi we wszystkich zakątkach kraju. Trzeba podnieść jakość życia i zrobić to wspólnie. Nie można pozwolić na to, by prezydentem był ktoś, kto wymachuje na ludzi pięścią. Uważam, że trzeba przede wszystkim szukać tego, co dla nas wspólne. Rodziny wymagają dzisiaj wsparcia. Dlatego chcę podnieść kwoty wolne od podatku, dlatego chcę skrócić wiek emerytalny. Dobre zmiany są możliwe, tylko musicie państwo podjąć dobrą decyzję przy urnach wyborczych.

Kandydaci po raz ostatni zwracają się bezpośrednio do widzów.

Bronisław Komorowski pyta: Pokaż mi swoich przyjaciół, a pokaże ci kim jesteś. Pani poseł Pawłowicz nazwała kiedyś flagę UE „szmatą”.  Jak można tolerować ludzi, którzy obrażają Europę i Polskę?


Andrzej Duda: ja wiem, że pan chciałby zwalić na mnie odpowiedzialność za innych ludzi. Ale to ja mam być prezydentem RP i to ja będę odpowiadał za to, jak działam. To, że jesteśmy w UE to jeden z naszych największych sukcesów ostatnich 26 lat. W PE miałem zaszczyt współpracować ze wspaniałymi ludźmi. Trzeba starać się o szukanie wspólnoty.


Bronisław Komorowski: Sam pan powiedział, że ministrem ds. polityki międzynarodowej między prof. Krzysztof Szczerski. On mówi o dyktaturze ewangelii, Kto na świecie ma takie średniowieczne poglądy? Kto będzie chciał z kimś takim rozmawiać?


Andrzej Duda: Pan poseł Szczerski jest nie tylko bardzo biegłym dyplomatą, ale wie też, czym są polskie interesy i potrafi ich bronić.

Andrzej Duda pyta Bronisława Komorowskiego: Ilu przywódców państw wielkiej koalicji antyhitlerowskiej było w Polsce w czasie obchodów na Westerplatte?

Bronisław Komorowski odpowiada: Rozumiem, że chciał pan zaprosić prezydenta Rosji? Na uroczystościach pojawiło się kilkunastu prezydentów i szefów rządów z naszej części Europy. Czy pamięta pan choć jeden przypadek, by tylu przywódców z całego świata przyjechało do Polski w czasie rządów gabinetu Jarosława Kaczyńskiego?

Andrzej Duda ripostuje: Nie było prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zorganizowanie tych obchodów to było nieudacznictwo.

Bronisław Komorowski: Polska spotyka się z tymi krajami, które mają podobny los.

Pytanie 4. Co zrobić z chrześcijanami, którzy uciekają z Syrii i proszą o azyl? Czy Polska może ich przyjąć? Czy taką deklarację można złożyć?Andrzej Duda: Chciałbym ich ściągnąć do Polski, bo jestem przekonany, że spotkaliby się tutaj z życzliwością. Jednak obecny rząd nie był w stanie sprowadzić do kraju nawet Polaków żyjących w Donbasie. Przepychanki w tej kwestii trwały dwa tygodnie, nim udało się ich ewakuować.

Oglądaj
Czy Andrzej Duda przyjąłby syryjskich chrześcijan?
Wideo: tvn24 Czy Andrzej Duda przyjąłby syryjskich chrześcijan?Bronisław Komorowski: Polskę powinno być stać na to, by przyjąć tych ludzi zgodnie z procedurami, jakie w państwie polskim obowiązują, ale każdy powinien brać udział w takich działaniach we własnym zakresie. Dlaczego nie brał pan udziału w głosowaniu w Parlamencie Europejskim, gdy dyskutowano o zagrożonych chrześcijanach w krajach poza Europą? Gdzie pan był? Tego nie da się wyjaśnić.

Oglądaj
Prezydent Komorowski odpowiada na pytanie dot. syryjskich chrześcijan
Wideo: tvn24 Prezydent Komorowski odpowiada na pytanie dot. syryjskich chrześcijan

Pytanie 3. Czy Polska powinna płynąć, trzymając się blisko Niemiec, czy jako dość silne państwo, powinna stworzyć własny nurt w polityce międzynarodowej?

 

Bronisław Komorowski: Polska musi dążyć m.in. do tego, by być ważną częścią Europy. Trójkąt Weimarski pozwala nam na utrzymanie dobrych stosunków z Francją i Niemcami. Bliska współpraca z Niemcami pozwala nam na zyskiwanie dobrych decyzji w Unii Europejskiej. Chodzi o to, by mieć mocnych przyjaciół, a nie mocnych przeciwników w Europie. Polska musi budować relacje dobrosąsiedzkie. To jest też Ukraina, to też Grupa Wyszehradzka na południu.

Oglądaj
Komorowski: Polska musi dążyć do tego, by być najważniejszą częścią Europy
Wideo: tvn24 Komorowski: Polska musi dążyć do tego, by być najważniejszą częścią Europy

 

Andrzej Duda: Polska powinna realizować w UE swoje interesy. Musimy być traktowani w Unii po partnersku. Nie możemy godzić się na wszystkie decyzje ws. zmian polityki klimatycznej dyktowane przez kraje będące w zupełnie innym miejscu w sferze energetyki. Nie możemy z góry zakładać, że jesteśmy państwem kategorii B, ale mamy swoje realia.

Oglądaj
Duda: w UE przede wszystkim musimy realizować własne interesy
Wideo: tvn24 Duda: w UE przede wszystkim musimy realizować własne interesy

Pytanie 2. Czy gwarancje NATO dla Polski są wystarczające?

Bronisław Komorowski: Polska jest względnie bezpieczna w niebezpiecznym świecie. Są dzisiaj w Polsce amerykańscy żołnierze, będą amerykańskie instalacje (wojskowe). Istota polityki państwa polskiego to nasza armia, członkostwo w NATO i integracja europejska.

Oglądaj
"Jesteśmy względnie bezpieczni w niebezpiecznym świecie"
Wideo: tvn24 "Jesteśmy względnie bezpieczni w niebezpiecznym świecie"

 


Andrzej Duda: To powinna być nie tylko szpica NATO. Powinniśmy sami odbudować obronę terytorialną, ale potrzebujemy też odwagi, by negocjować z NATO. Dzisiejsza polityka to płynięcie w głównym nurcie, a powinniśmy płynąć własnym nurtem. Uważam Polskę za państwo liczące się w świecie.

Oglądaj
Duda: powinny powstać bazy NATO w Polsce, szpica to za mało
Wideo: tvn24 Duda: powinny powstać bazy NATO w Polsce, szpica to za mało

Pytanie 1. Czy Putin jest największym zagrożeniem dla Polski?

Bronisław Komorowski: Nie można się samemu ustawiać w roli wroga Rosji. Nie można jednak nie zauważać, że Rosja rozpoczęła konfrontację z całym światem zachodnim. Polska powinna działać jako część świata zachodniego . Rosja jest bezpieczna dla Polski wtedy, gdy rezygnuje z aspiracji imperialnych i chce się reformować.

Oglądaj
Duda o stosunkach z Rosją: Polacy potrzebują spokoju
Wideo: tvn24 Duda o stosunkach z Rosją: Polacy potrzebują spokoju


Andrzej Duda: Polacy potrzebują pokoju i spokoju. Polska powinna prowadzić ofensywną politykę zagraniczną. Powinna prowadzić skuteczną politykę. Taka polityka to naleganie, by instytucje międzynarodowe oddziaływały na Rosję. Polska musi zgłaszać inicjatywy. Powinniśmy mieć u nas twarde struktury natowskie.

Oglądaj
"Nie można się stawiać samemu w roli wroga Rosji"
Wideo: tvn24 "Nie można się stawiać samemu w roli wroga Rosji"

Rozpoczyna się trzecia, ostatnia część debaty prezydenckiej. Kandydaci odpowiadają na pytania związane z polityką zagraniczną.

Komorowski pyta, dlaczego Duda był przeciwny ratyfikacji konwencji antyprzemocowej.

Pytanie o kontrakt na zakup francuskich śmigłowców. - Umowa o zakupie śmigłowców zaowocuje konkretnym miejscami pracy w Polsce. 66 proc. pieniędzy wydawanych na modernizację techniczną trafia do polskiego systemu obrony - mówił Komorowski.

- Słucham i nie wierzę. Pamiętajmy, że helikopter, który był w konkurencji z francuskim, służy armii USA. Polskie uzbrojenie powinno być tak realizowane, by jak najwięcej zostało w Polsce - tu potrzebujemy miejsc pracy. W Polsce istniały i istnieją dwie fabryki, które uczestniczą w produkcji. Dziś ludzie w Świdniku są zrozpaczeni - odpowiadał Duda.

Oglądaj
"Dzisiaj ludzie w Świdniku są zrozpaczeni"
Wideo: tvn24 "Dzisiaj ludzie w Świdniku są zrozpaczeni"

Oglądaj
Komorowski: żołnierzom trzeba dać dobrą, nowoczesną broń
Wideo: tvn24 Komorowski: żołnierzom trzeba dać dobrą, nowoczesną broń

Prezydent zwrócił uwagę, że minimalne wynagrodzenie za rządów PO wyraźnie wzrosło. - Bezrobocie się zmniejsza - w ostatnich latach o 2 miliony. Nie znaczy, że wszystko jest dobrze, ale nie obiecujmy ludziom gruszek na wierzbie - mówił prezydent.

Oglądaj
Komorowski: od czasów PiS najniższa pensja podwoiła się
Wideo: tvn24 Komorowski: od czasów PiS najniższa pensja podwoiła się

- Mamy w Polsce 750 tys. dzieci, które nie dojadają - podkreślał Duda.

- Liczba Polaków, którzy zarabiają najniższą pensję, od 2007 roku podwoiła się. Potrzebne jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku - zgłoszę taką ustawę. Druga sprawa: ulga na dzieci dla rodzin najbiedniejszych - zapowiedział Andrzej Duda.

 

Oglądaj
"Podwyższenie kwoty wolnej od podatku jest konieczne"
Wideo: tvn24 "Podwyższenie kwoty wolnej od podatku jest konieczne"

Trzecie pytanie dotyczy możliwości podwyższenia płac.

- Należy podwyższyć kwotę wolną od podatku - to ulga dla najmniej zarabiających - powiedział Duda.

Prezydent przekonywał, że nadzór Komisji Nadzoru Finansowego jest dobry. Wytknął Andrzejowi Dudzie sprawę SKOK-ów i to, że chciał wyjąć je spod nadzoru.

- KNF była przez dwa lata informowana o malwersacjach SKOK-u Wołomin, nie zrobiła nic. Frankowiczom państwo powinno pomóc, konieczna jest tu zmiana myślenia. Repolonizacja banków jest potrzebna, powinien nastąpić stopniowy wykup przez tych, którzy mogą sobie pozwolić - odpowiadał Duda.

Duda: Pan nie rozumie, na czym polega wypełnianie obowiązku prezydenckiego.

- Kredyty trzeba brać na własną odpowiedzialność, chodzi o to, by chronić niektóre grupy, np. rodziny, by nie straciły mieszkań. Reszta musi być umową między bankiem a kredytobiorcą - powiedział Komorowski.

 

Oglądaj
Kredyty we frankach? "Można pomagać niezależnie od waluty"
Wideo: tvn24 Kredyty we frankach? "Można pomagać niezależnie od waluty"

Bogdan Rymanowski zapytał kandydatów, jak pomóc osobom mającym kredyt we frankach szwajcarskich.

- Ludzi interesuje wysokość emerytur, to jest moją główną troską. Cofnięcie reformy albo obniży emerytury, albo podwyższy składki - odpowiadał prezydent Komorowski.

Oglądaj
Komorowski: pan Duda rakiem wycofuje się z obietnicy cofnięcia reformy emerytur
Wideo: tvn24 Komorowski: pan Duda rakiem wycofuje się z obietnicy cofnięcia reformy emerytur

- Ludzie powinni mieć wolność, wybór. Nie można go zmuszać do pracowania ponad siły. Wiek emerytalny został podniesiony wbrew woli narodu - przekonywał kandydat PiS.

- Podpisałem porozumienie z NSZZ Solidarność, rozmawiałem z Janem Guzem z OPZZ - trzeba pracować nad rozwiązaniami dotyczącymi emerytur - przekonywał Duda.

Oglądaj
Duda: Ludzie mówili, że nie chcą pracować aż do śmierci
Wideo: tvn24 Duda: Ludzie mówili, że nie chcą pracować aż do śmierci

Czas na pytania dotyczące polityki społecznej i gospodarczej.

Duda: Pan był partyjnym prezydentem.


Komorowski: - Sami państwo widzicie, orzeł może być tylko PiS-owski. Orzeł może być każdy, ważne, by był w sercu.

Komorowski: Pan dostaje wytyczne od swojego szefa.


Komorowski pyta Dudę: - Dlaczego jak głosowano ustawę ws. godła na koszulkach polskiej reprezentacji, pan tego nie chciał? Czy pan się wstydził? - Mieliśmy inne poglądy w tej sprawie - mówi Duda.

Komorowski: Można albo siać wątpliwości, albo je wyjaśniać. Od tego jest niezależna od rządu prokuratura - co mój rywal, jako prawnik, powinien wiedzieć.

 

Oglądaj
Komorowski o Smoleńsku: można albo siać zamieszanie i wątpliwości, albo wszystko wyjaśnić
Wideo: tvn24 Komorowski o Smoleńsku: można albo siać zamieszanie i wątpliwości, albo wszystko wyjaśnić

Pada pytanie o Smoleńsk. Jak chce przywrócić wiarę opinii publicznej i zaufanie do prokuratury? Duda: Rozmawiać o katastrofie smoleńskiej będziemy mogli rzetelnie, kiedy wrak (główny dowód) trafi do Polski.

Oglądaj
Duda: rząd nie zdołał sprowadzić do Polski wraku tupolewa
Wideo: tvn24 Duda: rząd nie zdołał sprowadzić do Polski wraku tupolewa

Duda: Informuję pana, że przed podjęciem pracy na uczelni złożyłem do rektora UJ odpowiednie zawiadomienie. Moje obowiązki na UJ są zawieszone.

Duda wyjaśnia wątpliwości dotyczące jego zatrudnienia na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Cytuje wypowiedź rektora UK, który miał powiedzieć, że na uniwersytecie nie ma żadnej blokady etatów w związku z pełnieniem przez pracowników funkcji publicznych.

Pada pytanie dot. referendów m.in. w sprawie JOW-ów. - Referendum prawdopodobnie nie będzie, bo większość konstytucjonalistów mówi, że wniosek Komorowskiego jest sprzeczny z konstytucją - mówi Duda.

Oglądaj
"Referendum prawdopodobnie nie będzie"
Wideo: tvn24 "Referendum prawdopodobnie nie będzie"

Komorowski przypomina Dudzie, że chciał karać więzieniem za stosowanie metody in vitro.


 
 

Oglądaj
"Polska oczywiście nie jest państwem wyznaniowym"
Wideo: tvn24 "Polska oczywiście nie jest państwem wyznaniowym"

Komorowski oddał "prezent" od Dudy prowadzącej debatę.

Andrzej Duda przekazuje na ręce Bronisława Komorowskiego "jako symbol dla wyborców PO" chorągiewkę z logo Platformy, żeby "wiedzieli, z kim mają do czynienia". - Dlaczego pan nie postawił u siebie. To jest nie w porządku - mówi Duda.

 

Oglądaj
Duda wręcza Komorowskiemu partyjną flagę. Prezydent oddaje ją Olejnik
Wideo: tvn24 Duda wręcza Komorowskiemu partyjną flagę. Prezydent oddaje ją Olejnik

Kandydaci przywitali się. - Cieszę się, że mogę pana dzisiaj spotkać - mówi Bronisław Komorowski do swojego rywala.

Oglądaj
Uścisk dłoni kandydatów na prezydenta
Wideo: tvn24 Uścisk dłoni kandydatów na prezydenta

Oglądaj
Uścisk dłoni kandydatów na prezydenta
Wideo: tvn24 Uścisk dłoni kandydatów na prezydenta

Pierwszą część debaty prowadzi Monika Olejnik. Kandydaci mają 90 sekund na odpowiedź.

Rozpoczyna się ostatnia debata prezydencka przed drugą tura wyborów.

Do debaty pozostało już tylko kilka minut.

Źródło: tvn24 Za chwilę ruszy debata #CzasDecyzji

Bronisław Komorowski wchodzi do studia telewizyjnego:

Oglądaj
Wejście Bronisława Komorowskiego
Wideo: tvn24 Wejście Bronisława Komorowskiego

Oglądaj
Bronisław Komorowski podjeżdża pod studio TVN24
Wideo: tvn24 Bronisław Komorowski podjeżdża pod studio TVN24


Przed budynek TVN podjechał już także samochód z Bronisławem Komorowskim

Oglądaj
Bronisław Komorowski podjeżdża pod studio TVN24
Wideo: tvn24 Bronisław Komorowski podjeżdża pod studio TVN24

Oglądaj
Dudabus podjeżdża pod studio TVN24
Wideo: tvn24 Dudabus podjeżdża pod studio TVN24

Zwolennicy kandydata PiS zebrani przed studiem wykrzykują jego imię.


Autokar z Andrzejem Duda podjechał już pod studio telewizyjne. Powitali go jego zwolennicy, którzy przynieśli ze sobą krzyż.


Andrzej Duda jest już w drodze do studia telewizyjnego.

Źródło: tvn24 Dudabus już w drodze

Na starcie z kandydatem PiS zmierza już także Bronisław Komorowski.

Źródło: tvn24 Prezydent Komorowski w drodze na debatę

Rozpoczęły się "Fakty" TVN. Tuż po nich, o godz. 19.35 wystartuje debata prezydencka.


Źródło: tvn24 Przed budynkiem TVN gromadzą się zwolennicy kandydatów

Źródło: tvn24 Coraz więcej osób przed budynkiem TVN

W TVN i TVN24 trwają ostatnie przygotowania do debaty.

 

Wy jesteście w stanie zniszczyć polską konstytucję, obiecać wszystko obywatelom, zniszczyć polski uniwersytet i jego autorytet tylko po to, żeby utrzymać się przy władzy.

Bartosz Kownacki (PiS)

Bartosz Kownacki (PiS) broni Andrzeja Dudy. - Wciągnęliśmy w kampanię prezydencką najstarszą polską uczelnię, jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, szacowną instytucje. Ona powinna być jak najdalej od takich sporów - podkreśla.

 

Andrzej Duda jest w stanie założyć każdą maskę, jest w stanie powiedzieć wszystko.

Paweł Olszewski (PO)

Do debaty można przygotowywać się także w taki sposób:
W TVN24 trwa dyskusja na temat dwóch etatów Andrzeja Dudy. Kandydat PiS miał mieć etat na prywatnej uczelni w czasie bezpłatnego urlopu z macierzystego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ale nie miał na to zgody rektora.

Paweł Olszewski (PO) zauważa, że tego typu historia skompromitowałaby każdego polityka w Stanach Zjednoczonych. Zarzuca Dudzie, że w tej sprawie kłamie. - Widać jednoznacznie, że Andrzej Duda kłamie nie pierwszy raz. Opinia publiczna musi widzieć i wiedzieć, że cel, jakim jest zdobycie i wygranie prezydentury, uświęca wszystkie środki - mówi Olszewski.

 

Dzisiaj są takie dosyć trudne czasy dla nas, bo jesteśmy blisko Ukrainy, blisko Rosji, że to nie czas na eksperymenty. Eksperymentować możemy kiedy indziej.

Dariusz Michalczewski

Gościem "Tak jest jest" na antenie TVN24 jest bokser Dariusz Michalczewski, który głośno deklaruje swoje poparcie dla Bronisława Komorowskiego.

Tłumaczy, że urzędujący prezydent wzbudza jego zaufanie. - Jest mężem stanu, ojcem narodu, tak ja to widzę - mówi. - Ma wielkie doświadczenie i to przemawia za tym, by znowu został prezydentem - dodaje bokser.

Przypominamy, że debata na antenie TVN24 BiŚ będzie miała tłumaczenie dla osób głuchoniemych.

Do debaty została już nieco ponad godzina.


Trwają ostatnie przygotowania przed wieczorną debatą.
 
Kandydaci podczas swojej kampanii mogą liczyć nawet na muzyczne wsparcie. W środę podczas konwencji Dudy jego wystąpienie poprzedził występ satyryka Janusza Rewińskiego.

"Zwycięży Andrzej Duda, zwycięży Polska brać, a cała Ruska Buda niech idzie się wy...spać" - intonował piosenkę Rewiński. W tym momencie na scenie pojawił się żyrandol. Na zakończenie piosenki można było usłyszeć dźwięk tłuczonego szkła; na oczach zebranych żyrandol rozsypał się w drobny mak.

 

Oglądaj
Rewiński: Zwycięży Andrzej Duda
Wideo: tvn24 Rewiński: Zwycięży Andrzej Duda

Z kolei działacz PO z Grójca Witold Wójcik napisał piosenkę dla urzędującego prezydenta. Muzyk wsławił się już wcześniej, komponując piosenki wyborcze dla polityków PO kandydujących w innych wyborach. Teledysk do jego utworu jest dziełem redaktorów TVN24.

 

Oglądaj
"Uchroń od złego miasta i wioski". Kampanijny hit dla prezydenta
Wideo: TVN24 / Witold Wójcik "Uchroń od złego miasta i wioski". Kampanijny hit dla prezydenta

Oglądaj
Komorowski vs Duda. Dwa tygodnie wzajemnych uszczypliwości
Wideo: tvn24 Komorowski vs Duda. Dwa tygodnie wzajemnych uszczypliwości

Komorowski przed drugą turą wyborów otrzymał silne wsparcie od byłych ministrów spraw zagranicznych.

"Bronisław Komorowski gwarantuje wiarygodność i skuteczność na arenie międzynarodowej" - napisali w liście otwartym: Radosław Sikorski, Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Olechowski, Dariusz Rosati i Adam Daniel Rotfeld.

Sztab Andrzeja Dudy zaprezentował dziś nowy spot. Krótki film zawiera urywki ze spotkań kandydata z wyborcami, a także zdjęcia ze środowej konwencji Dudy, która odbyła się w Warszawie.

W spocie wystąpiły, już po raz kolejny, dwie ukochane kobiety kandydata PiS - jego żona Agata i córka Kinga.Oglądaj
"Potrzeba nadziei". Nowy spot Andrzeja Dudy
Wideo: tvn24 "Potrzeba nadziei". Nowy spot Andrzeja Dudy

Jak wyglądają przygotowania Bronisława Komorowskiego do debaty? Szef jego sztabu Robert Tyszkiewicz zapewnił, że "przygotowania są prowadzone w taki sposób, żeby debata wypadła w sposób jak najlepszy" i aby prezydent miał dobrą okazję do przedstawienia swojego programu.

 

Pytany, kto przygotowuje prezydenta, nie chciał tego ujawnić. - Po owocach poznacie - stwierdził tajemniczo.

Oglądaj
"Traktujemy widzów bardzo poważnie". Sztab prezydenta o przygotowaniach do debaty
Wideo: tvn24 "Traktujemy widzów bardzo poważnie". Sztab prezydenta o przygotowaniach do debaty

Oglądaj
70 minut, 3 bloki, po 4 pytania. Jak będzie wyglądać debata?
Wideo: tvn24 70 minut, 3 bloki, po 4 pytania. Jak będzie wyglądać debata?

Według najnowszego sondażu Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24 obaj kandydaci cieszą się zbliżonym poparciem, ale wciąż prowadzi Bronisław Komorowski.

 

Ubiegający się o reelekcję prezydent może liczyć na głosy 47 proc. ankietowanych, zaś Andrzej Duda - 45 proc. Niezdecydowanych jest 8 proc. respondentów.

 

Co robi Andrzej Duda przed wieczornym starciem z Bronisławem Komorowskim? Marcin Mastalerek, który w kampanii nie opuszcza go na krok, zdradził, że kandydat PiS próbuje się wyciszyć. Zapewnił, że do debaty Duda przygotowuje się sam, poza tym pomogły mu w tym spotkania z wyborcami w czasie kampanii.

Kampania kandydatów przez niektórych komentatorów oceniania była jako nudna. Przed drugą turą nabrała jednak nieco tempa.

Oglądaj
Przebieg kampanii prezydenckiej 2015
Przebieg kampanii prezydenckiej 2015

W oczekiwaniu na debatę Komorowskiego i Dudy przypominamy starcie urzędującego prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim sprzed pięciu lat.

 

Jakich sztuczek używali wówczas kandydaci? Który z nich wypadł lepiej?

Oglądaj
Gry debatowe
Wideo: tvn24 Gry debatowe

Z ostatniego sondażu CBOS wynika, że to Andrzej Duda będzie zwycięzcą drugiej tury wyborów.

Dziennikarze zadadzą gościom po cztery te same pytania. Podczas tego spotkania kandydaci będą mogli zadać po jednym pytaniu sobie nawzajem. Podsumowaniem debaty będą dwuminutowe oświadczenia - apele do wyborców - obu kandydatów.

Pytania z obszaru polityki będzie zadawać Monika Olejnik, o gospodarkę i sprawy społeczne będzie pytał Bogdan Rymanowski, zaś o politykę zagraniczną - Justyna Pochanke.


Debata potrwa 70 minut.

 

Transmisję z debaty będzie można oglądać na trzech naszych antenach: TVN, TVN24 i TVN24 Biznes i Świat.

Debata startuje o godz. 19.35.

Podziel się...

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie

Komentarze (8)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
krzycho100a

Jeśli wybory wygra p. Komorowski to już wybory do parlamentu wygra prawdopodobnie PIS a jeśli jeszcze przypadkiem przejdą JOWY to dopiero będzie "wesoło".

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   krzysztof1111
   krzysztof1111

   Wszyscy już zapomnieli że za czasów PiS
   1 wykup mieszkań za 5%
   2 podatek wat 19% na zabawki ubranka 7%
   3 spadek przestępczości 18%
   4 na pochówek 6000 zł teraz 4000
   Mam wam jeszcze wymieniać.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      6
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     anek 3

     Wierzę w prezydenta Komorowskiego że zaprowadzi porządek z emeryturami . Kto chce niech pracuje po okresie 40 lat wolny wybór ,dostanie trochę więcej kasy. Ja wolę mniej i chcę po okresie 40 lat pracy realizować się w ogrodzie np. Bo z tą kasą większą mogę być niedołężnym dziadkiem nad grobem i po co mi ta kasa . Zresztą ZUS ma rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       4
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        2
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       michel40
       michel40

       I wyjdzie szydło z wora.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         JohnJB

         Dzisiaj Polska potrzebuje zmian. Takie solidne zmiany jest w stanie przeprowadzic tylko Andrzej Duda. On tez powinien zostac PREZYDENTEM POLSKI. Czas pozegnac Bronislawa Komorowskiego ktory mial juz swoj czas i wcale go nie wykorzystal w trosce o Polakow. Napewno wykorzystal go tylko w trosce o siebie i swoja rodzine. Co z tym Komorowskim sie dzieje? rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           5
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            10
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           faceroll

           Nie ma żadnych gwarancji na to, że Duda będzie dobrym prezydentem. Lecz ta niewiadoma działa na jego korzyść, bo obecny prezydent już udowodnił, że podpisze wszystko co mu PO przyniesie.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             8
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              3
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             anek 3

             Nie wiadomo czy to kłamstwo ,pamiętajmy niedługo wybory parlamentarne i będą przegrane jak Prezydent Komorowski nie dotrzyma słowa. Duda i ci w komórce to zagrożenie dla wolności jednostki . Głosujmy za spokojem i wolnością wyznania .

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               1
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                3
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Lubin333
               Lubin333

               Czy aby ktoś na głowę Ci nie nakupał?

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Zasady forum
                 Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                 Pozostałe informacje