tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kudrelek "podszywał się pod pracownika SKW"? Kierwiński pyta Macierewicza

zobacz więcej wideo »
Kudrelek "podszywał się pod pracownika SKW"? Kierwiński pyta Macierewicza
 • "Władze PiS-u dzielą esbeków na dobrych i złych""Władze PiS-u dzielą esbeków na dobrych i złych"
 • Kukiz: czy to hipokryzja, czy niewiedza, nie ma znaczenia. To nie jest pojedynczy przykładKukiz: czy to hipokryzja, czy niewiedza, nie ma znaczenia. To nie jest pojedynczy...
 • Kukiz w 2014 roku napisał piosenkę o KudrelceKukiz w 2014 roku napisał piosenkę o Kudrelce
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Do wojskowego kontrwywiadu został przyjęty funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa doktor Jan Kudrelek (materiał z 10.10)

Poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński pyta ministra obrony narodowej, czy w podległej mu Służbie Kontrwywiadu Wojskowego doszło do przestępstwa "podszywania się pod żołnierza, funkcjonariusza lub pracownika SKW".

Pytanie, które Kierwiński złożył do ministra Antoniego Macierewicza jest efektem naszej publikacji, w której ujawniliśmy, że do wojskowego kontrwywiadu został przyjęty funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa w PRL doktor Jan Kudrelek.

Pieczęć SKW

Po ukazaniu się materiału rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej i sam Antoni Macierewicz zaprzeczali naszym ustaleniom.

- Jan Kudrelek nie jest i nigdy nie był żołnierzem, funkcjonariuszem, ani pracownikiem SKW - powiedział minister Macierewicz. A rzecznik prasowa resortu obrony napisała: "Pan Kudrelek wykonywał doraźne czynności na podstawie umowy-zlecenie, która została rozwiązana".

Jednak temu, że doktor nauk prawnych Jan Kudrelek był wykorzystywany wyłącznie jako zewnętrzny ekspert przeczy pieczątka, jaką się posługiwał w pracy: "Służba Kontrwywiadu Wojskowego Biuro prawne dr n. praw. Jan Kudrelek".

Źródło: Twitter/Robert Zielinski Dziennikarz śledczy tvn24.pl Robert Zieliński upublicznił pieczątkę Jana Kudrelka ze Służby Kontrwywiadu Wojskowego

- Nikt, poza osobami zatrudnionymi w SKW, nie ma prawa posługiwać się taką pieczęcią. To byłoby niezgodne ze zdrowym rozsądkiem, wewnętrznymi regulacjami a także stanowiłoby przestępstwo - mówi były szef tej służby generał Piotr Pytel.

Doniesienie do prokuratury?

Zapytanie w tej sprawie do szefa MON złożył poseł PO Marcin Kierwiński. "Proszę o informację, czy MON planuje złożyć zawiadomienie o przestępstwie posługiwania się w sposób nieuprawniony pieczęcią SKW i podszywania się pod żołnierza, funkcjonariusza lub pracownika SKW przez pana Jana Kudrelka" - pyta poseł w liście do Macierewicza.

Podobnie sytuację ocenia funkcjonariusz wojskowego kontrwywiadu z którym rozmawialiśmy: - Sam sobie pieczątki nie wyrobił, ktoś mu na to pozwolił i akceptował - mówi, prosząc o zachowanie anonimowości.

Kukiz śpiewał o Kudrelku

Jan Kudrelek wstąpił do Służby Bezpieczeństwa w Lublinie. Nieudanie aplikował do milicyjnej szkoły imienia Feliksa Dzierżyńskiego w podwarszawskim Legionowie. Po 1990 roku ukończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, gdzie pozostał jako wykładowca. Jest doskonale znany wszystkim kolejnym rocznikom opuszczającym mury szkoły.

- Zdanie egzaminu z prawa procesowego u Kudrelka graniczyło z cudem. Wielu nie zostało oficerami oblewając u niego egzamin. Krążył wierszyk pałka, pałka dwa kudrelki, przejdziesz proces będziesz wielki - mówi nam oficer KGP.

Piosenkę inspirowaną postacią doktora Kudrelka w 2010 roku nagrał Paweł Kukiz "Kundelek Antka Policmajstra".

Przeszłość w PRL-owskich organach nie przeszkadzała Kudrelkowi w zdobyciu zaufania u posłów PiS. Arkadiusz Mularczyk blisko z nim współpracował, gdy zasiadał w komisji śledczej tzw. naciskowej. Kudrelek został ekspertem tamtej komisji.

W sprawie tej skierowaliśmy pytania do ministra koordynatora służb Mariusza Kamińskiego. Chcieliśmy wiedzieć, jak jest możliwa praca byłego funkcjonariusza SB dla tajnych służb, skoro inni z taką przeszłością są wysyłani na emeryturę. Mimo upływu niemal dwóch tygodni do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje