tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Reparacje wojenne

"Za co mamy płacić? Nie mamy z tym nic wspólnego". Niemcy o rozliczeniach za wojnę

zobacz więcej wideo »
"Za co mamy płacić? Nie mamy z tym nic wspólnego". Niemcy o rozliczeniach za wojnę
 • SąsiedziSąsiedzi
 • Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacjiKaczyński: nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji
 • Szef MSZ: liczę na zbliżenie w sprawie reparacjiSzef MSZ: liczę na zbliżenie w sprawie reparacji
 • Cimoszewicz: mówienie o reparacjach to wprowadzanie w błądCimoszewicz: mówienie o reparacjach to wprowadzanie w błąd
 • Powstał parlamentarny zespół do spraw reparacji wojennych. Na czele Arkadiusz MularczykPowstał parlamentarny zespół do spraw reparacji wojennych. Na czele Arkadiusz...
 • Premier Beata Szydło o reparacjach od NiemiecPremier Beata Szydło o reparacjach od Niemiec
 • AfD o reparacjach: jeśli Polska się zgłosi, to przyjdą inniAfD o reparacjach: jeśli Polska się zgłosi, to przyjdą inni
 • Szczerski w Berlinie: od zbrodni "nigdy nie wolno uciekać"Szczerski w Berlinie: od zbrodni "nigdy nie wolno uciekać"
 • "Nie będzie ani forsy, ani sympatii polsko-niemieckiej""Nie będzie ani forsy, ani sympatii polsko-niemieckiej"
 • "Mamy do czynienia z nikczemną, propagandową hecą PiS-u""Mamy do czynienia z nikczemną, propagandową hecą PiS-u"
 • Biuro Analiz Sejmowych: Polsce przysługują reparacje od NiemiecBiuro Analiz Sejmowych: Polsce przysługują reparacje od Niemiec
 • Premier: Reparacje należą się Polsce. Jesteśmy gotowi się o nie upominaćPremier: Reparacje należą się Polsce. Jesteśmy gotowi się o nie upominać
 • Smolar o reparacjach: to jest na użytek wewnętrzny, żeby podjudzać przeciwko NiemcomSmolar o reparacjach: to jest na użytek wewnętrzny, żeby podjudzać przeciwko Niemcom
 • Przyłębski: popieram ideę reparacji w sensie moralnymPrzyłębski: popieram ideę reparacji w sensie moralnym
 • Szef MSZ: po zabiciu sześciu milionów Polaków, to jest obowiązek, żeby zadośćuczynićSzef MSZ: po zabiciu sześciu milionów Polaków, to jest obowiązek, żeby zadośćuczynić
 • "Niemcy w żadne sposób nie wykonali zobowiązań wobec Polski”"Niemcy w żadne sposób nie wykonali zobowiązań wobec Polski”
 • Zybertowicz: Polska przegrywa bitwę narracyjnąZybertowicz: Polska przegrywa bitwę narracyjną
 • Jakubiak: Niemcy są dzisiaj bogaci naszą biedąJakubiak: Niemcy są dzisiaj bogaci naszą biedą
 • "Spełnia się czarny sen Polski sprzed II wojny światowej. Jesteśmy skłóceni z sojusznikami""Spełnia się czarny sen Polski sprzed II wojny światowej. Jesteśmy skłóceni z...
 • "Nigdy nie dostaliśmy pieniędzy" za wojenne zniszczenia"Nigdy nie dostaliśmy pieniędzy" za wojenne zniszczenia
 • 02.08.2017 | Reparacje wojenne od Niemców? "Dobry sposób na odwrócenie uwagi"02.08.2017 | Reparacje wojenne od Niemców? "Dobry sposób na odwrócenie uwagi"
 • Tomczyk: działania, które prowadzi dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość to działania pozorneTomczyk: działania, które prowadzi dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość to działania...
 • Mularczyk: chciałbym, żeby eksperci cofnęli się do historii i dokonali pewnej retrospekcjiMularczyk: chciałbym, żeby eksperci cofnęli się do historii i dokonali pewnej...
 • Tomczyk o reparacjach wojennych: pojawiają się, kiedy na horyzoncie jest rocznica PowstaniaTomczyk o reparacjach wojennych: pojawiają się, kiedy na horyzoncie jest rocznica...
 • Tomczyk o reparacjach wojennych: pojawiają się, kiedy na horyzoncie jest rocznica PowstaniaTomczyk o reparacjach wojennych: pojawiają się, kiedy na horyzoncie jest rocznica...
 • Powstaje analiza w sprawie reparacji wojennych od NiemiecPowstaje analiza w sprawie reparacji wojennych od Niemiec
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Im dalej od polskiej granicy, tym reakcje są ostrzejsze

- Żądania powojennych reparacji są odbierane w Niemczech jako polityczna gra Jarosława Kaczyńskiego. Obawiam się dnia, w którym niemieccy nacjonaliści wystawią Polsce rachunek za niemieckich wypędzonych - mówił Robin Lautenbach, dziennikarz ARD i były korespondent w Polsce. Reporter TVN24 Arkadiusz Wierzuk rozmawiał z Niemcami o powracającym w Polsce temacie rozliczeń za II wojnę światową. Ci słyszeli o tym i nie kryją zdziwienia, bo temat uważają za zamknięty. Co ciekawe, im dalej od polskiej granicy, tym reakcje są ostrzejsze. Materiał programu "Czarno na białym".

Sprawa reparacji pojawiła się w dyskusji publicznej za sprawą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który na lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

"Twierdzenia nieuzasadnione" kontra "bezzasadne roszczenia"

Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych, o którą wnioskował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z kolei z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Reporter TVN24 Arkadiusz Wierzuk, przy okazji relacjonowania niedawnych wyborów w Niemczech, rozmawiał z Niemcami w różnych miastach w Niemczech o powracającym w Polsce temacie rozliczeń za II wojnę światową. Ci nie kryją zdziwienia, bo temat uważają za zamknięty, a relacje z Polakami za dobre.

"Robią to z powodów politycznych"

Reporter odwiedził dwa miasta nad Nysą Łużycką połączone mostami - Zgorzelec i Görlitz.

Pan Ryszard na targowisku w Zgorzelcu handluje już od ponad 20 lat. Sigfried Gehler, mieszkaniec Görlitz to jego stały klient. Sąsiedzi dyskutują nie tylko o lokalnych problemach, ale także o powojennych reparacjach.

- To nie w porządku. 70 lat po wojnie kto, co ma komu zapłacić? Robią to z powodów politycznych. Stawiają żądania, które są nierealne - oceniał zachowanie polskich polityków, którzy domagają się od Niemiec reparacji wojennych, Sigfried Gehler, mieszkaniec Görlitz. - Życie tutaj nie ma nic wspólnego z polityką. Polityka jest w Warszawie - dodawał.

- Relacje mamy dobre. Nasi przechodzą na niemiecką stronę na zakupy, my chodzimy tutaj - opowiadały Barbara i Janina, przyjaciółki ze Zgorzelca. Pierwsza mieszka po niemieckiej stronie, druga po polskiej.

"Stabilne relacje. Jeden rząd nie jest w stanie ich zniszczyć"

Monika Wilkens, która z mężem Niemcem prowadzi hotel w Görlitz w rozmowie z reporterem TVN24 przyznała, że w jej ocenie temat reparacji wojennych to wielka polityka, która nie ma wpływu na życie Polaków w Niemczech. Jak podkreśliła, czuje się w Niemczech bardzo dobrze i jeszcze nigdy nie spotkała jej jakakolwiek przykrość, dlatego że jest Polką.

- Nasze relacje są tak stabilne, że jeden rząd nie jest w stanie ich zniszczyć - ocenił z kolei Frank Seibel, prezes stowarzyszenia, w którym Polacy i Niemcy działają razem na rzecz zachowania pamięci o byłych więźniach niemieckiego obozu jenieckiego koło Görlitz.

Podczas II wojny światowej znajdowało się w nim ponad 44 tysiące żołnierzy różnej narodowości, którzy byli kierowani do przymusowej pracy. - Chcemy przyczynić się do tego, żeby w Europie był pokój i dlatego prowokacje, które wywołują irytację, trzeba po prostu ignorować - dodał Seibel.

"Hitler walczył i zrobił tyle złego"

Im dalej od polskiej granicy, tym temat reparacji wywołuje coraz większe emocje. W Fürstenwalde pod Berlinem, mieście partnerskim polskiego Choszczna, mieszkańcy bardziej stanowczo odpowiadają na słowa Jarosława Kaczyńskiego, że "Niemcy nie chcą płacić".

- Za co mamy płacić? My nie mamy z tym nic wspólnego. Po 70 latach powinien być wreszcie spokój - zareagował jeden z mieszkańców.

Inny mieszkaniec pytał, o co Polacy chcą walczyć? - Hitler walczył i zrobił tyle złego - powiedział.

"Wina po niemieckiej stronie, tego nikt nie podważa"

Reporter TVN24 o temacie reparacji rozmawiał także z mieszkańcami Drezna. Miasto od lat współpracuje z Wrocławiem, a w jednym z gimnazjów w Dreźnie dzieci uczą się języka polskiego.

Martin Bertram, nauczyciel w gimnazjum w Dreźnie, uważa, że osoby, które dobrze znają Polskę, mają dystans do politycznych żądań w sprawie reparacji, ale dyskusja może mieć wpływ na tych, którzy nie znają kulis polskiej polityki.

- Wina jest po niemieckiej stronie, tego nikt nie podważa. Nie zniknie nawet po wypłaceniu pieniędzy. Chodzi o to, że nastroje się pogarszają. Znajdą się tacy, którzy będą w Niemczech protestować - mówił Martin Bertram.

Mogą powrócić "antypolskie stereotypy"

Z kolei Claus Diettrich przedsiębiorca i właściciel zakładu dekarskiego z Drezna, który ma partnerów w Polsce i bardzo dobre relacje z Polską, obawia się przyszłości.

- Martwię się o negatywne skutki tej dyskusji. Nie możemy się nawzajem obwiniać. Potrzebujemy dobrych relacji. Pytanie, czy to jest ważne dla polskich polityków, czy ważniejsze jest jeszcze większe poparcie polityczne - dodawał Diettrich.

Według rozmówców chodzi nie tylko o reparacje, ale o powracający temat niemiecki w polskiej polityce.

Roman Nuck, który w radiu i telewizji WDR odpowiada między innymi za niemiecko-polskie projekty, twierdzi, że mogą powrócić antypolskie stereotypy.

- Jeżeli będzie się rozniecać konflikty i uprzedzenia Polaków przeciwko Niemcom i odwrotnie cofniemy się do czasów sprzed 20 lat, gdy o Polakach mówiło się źle, a ludzie obawiali się ich na terenach przygranicznych, to może popsuć bardzo dobre kontakty - skomentował dziennikarz.

"Polityczna gra Jarosława Kaczyńskiego"

Antypolskie nastroje w ostatnich latach wykorzystywała neonazistowska partia NPD. Na terenach przygranicznych organizowała demonstracje i wywieszała prowokacyjne plakaty z hasłami takimi, jak "Wynocha z Unii Europejskiej", "Zatrzymać inwazję cudzoziemców" czy "Zatrzymać inwazję Polaków".

- Żądania powojennych reparacji są tu odbierane jako polityczna gra Jarosława Kaczyńskiego. Obawiam się dnia, w którym to niemieccy nacjonaliści wystawią Polsce rachunek za niemieckich wypędzonych podczas II wojny światowej - mówił Robin Lautenbach, dziennikarz ARD, były korespondent w Polsce.

Przypomina dyskusję sprzed 10 lat, gdy niemieckie ziomkostwa domagały się zwrotu majątku pozostawionego w Polsce po wojnie przez wysiedlonych.

"Partia, która będzie wywoływała antypolskie nastroje"

Arkadiusz Wierzuk był również na demonstracji partii AfD na wiecu Angeli Merkel w Monachium, gdzie pytał o reparacje wojenne dla Polski.

Skrajna prawica zbiła kapitał polityczny na sprzeciwie wobec uchodźców. Według Lautenbacha, AfD może też wykorzystać polsko-niemiecki spór o historię. - To jest partia o nacjonalistycznych tendencjach. Jeżeli pojawią się konflikty między Polakami i Niemcami, na przykład w sprawie reparacji, to AfD może być pierwszą partią, która będzie wywoływała antypolskie nastroje - ocenił.

Na razie lider AfD do tematu powojennych reparacji w relacjach z Polską nie chce wracać. - Tak, mocno ucierpieliście, ale dostaliście w zamian część naszych ziem. My to uznaliśmy i tym samym temat reparacji trzeba zamknąć - powiedział lider AfD Alexander Gauland. - Antypolskie nastroje w Niemczech? Nie sądzę, żeby się pojawiły - dodał.

"Po tylu latach, gdy pomagaliśmy Polsce w Unii..."

Arkadiusz Wierzuk spotkał się również z politykami w sztabie CDU, w wieczór wyborczy w czasie niedawnych wyborów do niemieckiego parlamentu. Rozmawiał z nimi o powracającym w Polsce temacie rozliczeń za II wojnę światową.

- Ten spór może doprowadzić do eskalacji w relacjach między Polską i Niemcami - komentował Hans Gert - Poettering, eurodeputowany CDU. - To niemądre żądania. Po tylu latach, gdy pomagaliśmy Polsce w Unii - ocenił z kolei inny polityk CDU Michael Fuchs.

Tak komentowali ten temat politycy CDU, partii, która znów będzie tworzyć rząd i kraju, który wpłaca najwięcej do unijnego budżetu, dlatego w Niemczech pojawiają się także komentarze publicystów na ten temat.

"Polska dostawała i dostaje idącą w miliardy pomoc, która płynie przez Brukselę z Niemiec. Wołania o nowe reparacje brzmią fałszywie. Niemiecki rząd (…) musi naciskać w Unii Europejskiej na to, by rząd PiS skończył z ekscesami. To najcenniejsze reparacje, jakie Niemcy mogą wyświadczyć Polsce" - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

"Nie dajmy się wciągnąć w antyniemiecką retorykę"

Mimo takich opinii, większość niemieckich polityków chce z Polską dalej współpracować. - Zawsze byłem za normalnymi relacjami z Polską i nie jest zadaniem Niemców, aby pouczać Polaków - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 premier Saksonii, Stanislav Tillich.

- Nie dajmy się wciągnąć w antyniemiecką retorykę. Skoro zjednoczenie udało się z Francją, to z Polską też powinno się udać. Mam nadzieję, że Polacy nie chcą znowu tego sporu - dodał z kolei Elmar Brok, eurodeputowany CDU.

"Polityka cierpliwości i głębokiego oddechu"

Według profesora Wernera Patzelta politologa z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Polsce nie grożą polityczne konsekwencje ze strony niemieckiego rządu, bo Berlin ma swoją strategię.

- Niemcy prowadzą politykę cierpliwości i głębokiego oddechu. Niemieckim władzom zależy na tym, aby konflikty z Polską pewnego dnia się zakończyły - mówił profesor.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Reparacje wojenne

Komentarze (28)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
dawidov

Do rzetelnej i uczciwej pracy sie zabrac. a nie caly czas miec wyciagnieta reke i dajcie bo nam sie nalezy. Patrzec w przyszlosc a nie caly czas zyc przeszloscia.
Jakby nie pomoc RFN-u to bysmy dzisiaj dalej cieniutko piszczeli.
Troche nam sie polepszylo dzieki UE i myslimy, ze jestesmy mocarstwem, nie, jestesmy dalej krajem ktory sie rozwija. rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   4
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    4
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Grzegorz0gpi
   Grzegorz0gpi

   Nie należy występować o reparacje - przecież Niemcom będzie przykro...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     5
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Louis
     Louis

     Potrzeba nowej wojny by polacy mieli nowy temat. My ciegle zyjemy II wojna swiatowa. Ile mozna. Swiat idzie do przeodu. A co niektorzy Polacy tylko kombinuja gdzie by tu jeszcze kase zciagnac.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       6
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        4
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       mayor
       mayor

       dobre, bo tzw. "wypędzeni" też czegoś się domagają :) Pozdrawiam :)

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         4
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         sindanoriello
         sindanoriello

         No dobrze, a na co przeznaczyć te pieniądze, jeśli dojdzie do reparacji wojennych? Czy nasz kraj jest aż tak zniszczony, że trzeba budować wszystko od początku? Nie ma lotnisk, kopalni, fabryk, dróg, autostrad, czy Warszawa leży w gruzach? Takie fundusze powinny iść na konkretne cele odbudowy infrastruktury drogowej, przemysłowej (nie te rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            4
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Sparrovsky
           Sparrovsky

           To nie Polska napadła na Niemcy. To nie Polska decydowała w Jałcie. To nie suwerenny rząd Polski "wypędził" Niemców, tylko sowiecki rząd marionetkowy. Uważam, że reparacje się Polsce należą, a jeśli Niemcy mają jakieś roszczenia, to niech się zwrócą do Rosji.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             9
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              6
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Louis
             Louis
             • Sparrovsky:
             • To nie Polska napadła na Niemcy. To nie Polska decydowała w Jałcie. To nie suwerenny rząd Polski "wypędził" Niemców, tylko sowiecki rząd marionetkowy. Uważam, że reparacje się Polsce należą, a jeśli Niemcy mają jakieś roszczenia, to niech się zwrócą do Rosji.
             • rozwiń

             I znowu ten ton, biedna Polska i wszystko sie jej nalezy. Poprzewracalo sie nam w glowkach? Jak tylko weszlismy do Unii to najpierw z radoscia ale teraz doroslo pokolenie ludzi, ktorzy wogole zakichanej Polski z czasow 70-80-90 nie pamietaja i jak patrza na Europe to chcieliby takiego samego komfortu. Tylko to widza a juz tego ze jestesmy krajem wolnym rozwiń

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               2
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                5
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Jaceke4bo
               Jaceke4bo

               ziemie zachodnie zostawcie bo był to warunek pokoju a była to kapitulacja bezwarunkowa, Niemcy oburzają sie ale do dzis nie oddali wsyztskich ukradzionych dzieł sztuki, ich wojsko Wermaht nigdzie inndziej nie zachowywało sie tak barbarzynsko jak w PL nigdzie nie popełniali zbrodni przciw ludzkości wiec ja sie pytam ludzie co z wami ? Niemcy rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 7
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  2
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Piotru70
                 Piotru70

                 Ziemie zachodnie dostaliśmy od Stalina a nie od Niemców i to w zamian za ziemie wschodnie anie jako reparacje wojenne.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   4
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    2
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   unk

                   Dokładnie. A powtarzany argument o oddaniu ziem zachodnich jest po prostu idiotyczny.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     4
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Lysander

                     Temat reparacji jest na razie wydmuszką, trzymaną w szafie gdyby ktokolwiek w Niemczech wpadł na pomysł sankcji za nie przyjęcie nachodźców. Gdy wystawiony zostanie nam rachunek w wysokości 250 tys./uchodźcę PIS odpali żądanie setek miliardów EUR za IIWŚ.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       3
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        2
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Przybył

                       Ja bym nie darował jakby ktoś mi kazał płacić za coś czego nie zrobiłem. Nawet gdyby to było powiedziane tylko dla pijaru.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          3
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Rottweiler Lowca zKomuchow
                         Rottweiler Lowca zKomuchow

                         Uwazam ze ten temat powinnien byc zamkniety ciekawe czy ta komisja sejmowa uwzgledni wyeksplatowane poniemieckie huty,elektrownie,kopalnie z ktorych wydobywano miliony ton wegla i sprzedano taka polityka rzadu tylko pogorszy stosunki miedzy Polska a Niemcami.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            7
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Piotru70
                           Piotru70

                           Zapominasz ze dla Polski wojna skończyła się dopiero w 89'. Przez ten czas kopalnie eksploatowała Rosja.

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             4
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              1
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Więcej komentarzy - rozwiń
                             Zasady forum
                             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                             Pozostałe informacje