Burmistrz kontra reforma. "Mam bardzo wielki żal, pani minister"

Polityka oświatowa
Polityka oświatowa
tvn24
Polityka oświatowatvn24

Samotny bunt partyjnego działacza. Chodzi o burmistrza Błaszek w województwie łódzkim, który został nawet okrzyknięty twarzą walki z polityką oświatową PiS-u. Mimo że jest z PiS-u. A ściślej to był, bo właśnie został wyrzucony z partii. Dlaczego i co nie podobało mu się w reformie minister Zalewskiej? Materiał programu "Czarno na białym".

Kiedy został wybrany na burmistrza, zdecydował, że połowę pensji będzie przekazywać na najbardziej potrzebujące dzieci w gminie. Było to pierwsza decyzja, która nie spodobała się jego ówczesnym partyjnym kolegom z Prawa i Sprawiedliwości.

- Osoba, która dzieli się pieniędzmi z innymi, to już jest bardzo niebezpieczna. Wszyscy sobie podwyższają wynagrodzenia, a znalazł się jeden, który chce się tym dzielić z innymi, więc jest to człowiek niewygodny - wyjaśniał Karol Rajewski, burmistrz Błaszek w województwie łódzkim. - Niewygodnym jest człowiek, który nie zgadza się na to, żeby obsadzać stołki w gminie Błaszki kolesiami i koleżankami z Prawa i Sprawiedliwości - dodał.

"Mam bardzo wielki żal, pani minister"

Mało tego. Nie zgodził się na utworzenie stanowiska wiceburmistrza, gdyż stwierdził, że gmina jest na to za biedna. A na sekretarza powołał człowieka z Platformy Obywatelskiej, byłego prezydenta Sieradza. - Doświadczenie jest najważniejsze - podkreślił burmistrz.

Dzisiaj jest już byłym członkiem PiS. Po 10 latach został z partii wyrzucony, a pogrążyły go wypowiedzi na temat reformy edukacji przygotowanej przez minister edukacji Annę Zalewską.

- Zrobiliśmy jeden taki kategoryczny błąd. Nie sprzeciwiliśmy się reformie, która w ogóle nie była skonsultowana z samorządowcami. Mam bardzo wielki żal, pani minister. A państwo zlikwidowaliście ponad siedem tysięcy najnowocześniejszych szkół w Polsce, czyli gimnazja. Byłem w ministerstwie rok temu, do dnia dzisiejszego czekam na odpowiedź od pani. Oficjalnie zapraszam panią minister do gminy Błaszki. Mam nadzieję, że ktoś wreszcie się pojawi - mówił do minister Zalewskiej burmistrz Błaszek podczas zgromadzenia ogólnego Związku Miast Polskich 21 marca bieżącego roku w Serocku, podczas którego odbyło się spotkanie z szefową resortu edukacji. Zalewska odpowiedziała Rajewskiemu: - Byłam i wspierałam protestujących przeciwko farmom wiatrowym.

Brak reakcji na audyt

Walka Anny Zalewskiej z wiatrakami w gminie Błaszki zakończyła się porażką. Wiatraki powstały i do dzisiaj pracują na pełnych obrotach. Teraz problemem jest sieć szkół. W całej gminie jest ich 11: trzy gimnazja i osiem podstawówek. Burmistrz już w ubiegłym roku chciał zlikwidować pięć szkół. Zdołał do tego przekonać opozycyjną radę miasta. - Radni podjęli tę trudną decyzję, bo to była bardzo trudna decyzja - powiedział Rajewski.

Burmistrz nie musiał używać tylko siły perswazji, miał też audyt, z którego jasno wynikało, że szkół w gminie jest za dużo, odległości między nimi są niewielkie, są za drogie w utrzymaniu, w każdej wybranej do zamknięcia szkół jest mała liczba uczniów (mniej niż 100 dzieci), a prognozy demograficzne są niekorzystne. Z raportu wynikało, że zamknięcie placówek zmniejszyłoby wydatki gminy o około 3,21 mln złotych rocznie. Roczny budżet gminy to 39 mln zł.

Burmistrz chciał zlikwidować tylko wybrane podstawówki, a gimnazja zostawić. Jednak rok temu ówczesny łódzki kurator oświaty sprzeciwił się tej decyzji. Rajewski z audytem udał się do resortu edukacji.

- Do dzisiaj nie mamy odpowiedzi z ministerstwa na ten temat. Tak naprawdę pewnie ktoś wyrzucił audyt do kosza i zapomniał o sprawie - uważa burmistrz, który pisał również do premier i do prezydenta. Z prośbą o pomoc zwracał się także do lokalnych posłów. Zareagował jedynie prezydent Andrzej Duda, który ze sprawą się zapoznał, odesłał Rajewskiego do ministerstwa edukacji i życzył mu zdrowia.

Brak zgody na likwidację

To wszystko działo się, zanim było wiadomo, jak będzie wyglądać reforma edukacji obecnego rządu. Nie było również wiadomo, że w mikroszkołach będą także siódme i ósme klasy. Jedną z takich mikroszkół podstawowych jest ta w Łubnej-Jakusach. Tu w klasach II i V jest po czworo uczniów, w III - troje, w szóstej - pięcioro. W I i IV nie ma żadnych uczniów. Łącznie uczy się tu 16 dzieci, siedem etatów nauczycielskich i dwa administracyjne, a także dyrekcja.

Wśród rodziców, których dzieci uczęszczają do podstawówki w Łubnej-Jakusach, pojawiają się głosy sprzeciwu wobec ewentualnej likwidacji szkoły. - Chodziłam do tej szkoły od początku, moja córka teraz do niej chodzi. Ma blisko, a to duży plus. Jestem przeciwko tej likwidacji - mówiła Anna Figlus, matka jednej z uczennic.

Gdyby do likwidacji doszło, dzieci chodziłyby do oddalonej o cztery kilometry szkoły w Gruszczycach. Kilkanaście lat temu trafili tu uczniowie z innej zlikwidowanej szkoły podstawowej. Wtedy tej decyzji nie żałowali ani uczniowie, ani ich rodzice. - Tutaj mieli do wykorzystania salę sportową, bazę dydaktyczną, boiska przyszkolne. Inną kwestią jest to, że w takiej większej szkole jest łatwiej zorganizować wyjazdy - tłumaczył Marek Musielski, dyrektor szkoły podstawowej w Gruszczycach.

Rodzice i nauczyciele z najmniejszych gminnych szkół mają teraz żal do burmistrza, że chciał likwidować. Dla Renaty Antczak, dyrektorki szkoły podstawowej w Domaniewie, problem tkwi "przede wszystkim w ogromnym bezrobociu wśród nauczycieli". - Likwidacja pięciu szkół powoduje, że około 40 osób poszłoby na bruk - mówiła.

Minister obiecała zająć się sprawą, będzie kontrola

- Gdyby ta szkoła była zlikwidowana, to trzeba byłoby te dzieci gdzieś dowozić. Nie wiadomo, jakby to było z tymi dowozami do dużych molochów. Tu mamy pod ręką, [dzieci -red.] są dopilnowane. A wiadomo jak w tych dużych szkołach, różne problemy się dzieją - powiedziała matka jednego z uczniów domaniewskiej szkoły, Renata Łuk.

Aktualnie wiadomo, że nawet te najmniejsze szkoły podstawowe zostaną. Pojawia się pytanie: co zrobić z gimnazjami? Minister edukacji obiecała Rajewskiemu, że osobiście zajmie się sprawą gminy Błaszki. Nie wiadomo, co miała na myśli, a na wypowiedź przed kamerami się nie zgodziła.

W dniu, gdy reporter programu "Czarno na białym" był z kamerą w Błaszkach, burmistrz otrzymał powiadomienie o kontroli gospodarki finansowej i zamówień publicznych w gminie, która rozpocznie się 10 kwietnia. - Zastanawiam się, czy to pismo, które dzisiaj przyszło, to jest właśnie to jest załatwienie tej sprawy - ocenił Rajewski.

Wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć pytany o sprawę szkół w gminie Błaszki, powiedział, że "reforma jest dobrze przygotowana i odbywa się zgodnie z harmonogramem". - Jest ten pojedynczy przypadek, ale to jest pytanie raczej do burmistrza, do radnych - mówił Kopeć.

A sytuacja jest taka, że gimnazja będą powoli wygaszane. - Likwidacja totalna, zupełna, pozostaną puste budynki - ocenił Rajewski, dodając, że ma nadzieje, że gdy budynki obecnych gimnazjów zostaną wynajęte, nie będzie już wtedy burmistrzem. - Myślę, że mi pęknie serce, jeśli będę musiał zamykać tak nowoczesne szkoły. W tych szkołach, nawet w tych bardzo dużych gimnazjach, jest ludzki trud - podkreślił burmistrz.

"Chciałbym spowodować, żeby się zmienili"

Burmistrz próbował przekształcić gimnazja w podstawówki, ale tę propozycję zablokowała rada gminy. Dochodzi więc do zupełnie absurdalnej sytuacji. - W tych 15 pomieszczeniach klasowych, które mamy, w przyszłym roku będzie się uczyło pięć klas, czyli część budynku będzie niewykorzystana. Natomiast młodzież szkoły podstawowej będzie miała trochę trudniejsze warunki pracy - powiedział Marek Król, dyrektor gimnazjum w Błaszkach.

Zgodnie z przewidywaniami nowoczesny budynek gimnazjum opustoszeje, a mała szkoła podstawowa w Łubnej-Jakusach będzie musiała pomieścić osiem klas i będzie pracować na dwie zmiany. Burmistrz 15-tysięcznej gminy, były nauczyciel języka angielskiego, ciągle ma nadzieję, że do tego nie dojdzie. Chce być twarzą ruchu, który zablokuje tę reformę. Nie zakłada swojej partii, ma nadzieję, że kiedyś wróci do PiS-u.

- Naprawdę wierzę w zasady, które do niedawna na sztandarach niosło Prawo i Sprawiedliwość. Dlatego nie chcę ich wygryzać. Chciałbym spowodować, żeby się zmienili. Chciałbym, żeby pani minister Zalewska przyjechała do gminy Błaszki i powiedziała: panie burmistrzu, to był błąd, musimy to naprawić - mówi Rajewski.

Autor: tmw\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - informuje spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Źródło:
PAP

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy. Premier Donald Tusk wyraża intencję, by Polska dołączyła do projektu budowy "kopuły chroniącej nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Z kolei prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Liderzy koalicji rządzącej nie spotkali się wspólnie po pierwszej turze wyborów samorządowych - przyznał w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Polityk ocenił też, że żaden z nich "nie jest uśmiechnięty i zadowolony z rzeczywistości".

Czarzasty: od pierwszej tury wyborów samorządowych nie doszło do spotkania z liderami koalicji rządzącej

Czarzasty: od pierwszej tury wyborów samorządowych nie doszło do spotkania z liderami koalicji rządzącej

Źródło:
TVN24

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku spotka się między innymi sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapytany w TVN24, czy Duda spotka się z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, powiedział, że w programie takiego spotkania nie ma, "natomiast wykluczanie go jest błędem".

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Źródło:
PAP, TVN24

W wieku 81 lat zmarła Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka.

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Źródło:
PAP

Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z przebywającą w Polsce premier Danii Mette Frederiksen. Wyraził intencję, by Polska dołączyła do projektu, który buduje "kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Przekazał też, że duńska premier odniosła się pozytywnie do tej inicjatywy.

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

Źródło:
TVN24, PAP

Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust", została w poniedziałek skazana na 18 miesięcy więzienia w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins. W lipcu odbędzie się z kolei proces aktora Aleca Baldwina, który śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Aktualizacja:
Źródło:
NBC News, ABC News, Reuters, TVN24.pl

783 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. - W 1968 roku widziałem rosyjskie czołgi na ulicach Pragi i nie chcę ich nigdy więcej widzieć - powiedział premier Czech Petr Fiala podczas spotkania z prezydentem USA. Joe Biden stwierdził, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko znalazła się wśród osób, do których Prokuratura Krajowa wysłała list w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. W styczniu Łośko zastąpiła w ławach poselskich Krzysztofa Brejzę, który został europosłem.

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Ćottogramie żyje najwięcej: Banglijczyków, Banglów, Bangladeszkijczyków czy Bangladeszów? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała Małgorzata Golonka.

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl