tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kamiński o szefie MSZ: walczy w nim dobry dyplomata ze złym politykiem

Kamiński o szefie MSZ: walczy w nim dobry dyplomata ze złym politykiem
Foto: TVN24 | Video: TVN 24 W programie "Fakty po Faktach" o polityce zagranicznej Polski

- Ma rację minister Waszczykowski, że przyzwyczailiśmy jak państwo partnerów do swoistej spolegliwości - ocenił piątkowe wystąpienie w Sejmie ministra spraw zagranicznych Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS, w programie "Fakty po Faktach". Nie zgodził się z nim Michał Kamiński z PO.

W piątek szef MSZ Witold Waszczykowski wygłosił w Sejmie przemówienie na temat priorytetów polskiej dyplomacji w 2016 r. Zapowiedział w nim między innymi zacieśnienie stosunków Polski z Wielką Brytanią.

"Kontynuacja i nowa jakość"

- Naszymi głównymi partnerami będą, jak do tej pory, najważniejsze państwa UE w ramach Trójkąta Weimarskiego Niemcy i Francja, plus Wielka Brytania - tłumaczył Ryszard Czarnecki (PiS), wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Rola Londynu w naszej polityce będzie rosła i dobrze - dodał.

Czarnecki wyjaśnił, że każde państwo po zmianie rządu zapewnia elementy kontynuacji, ale "pojawi się nowa jakość - bliższe stosunki z Londynem oraz ścisła współpraca regionalna, nie tylko w ramach Grupy Wyszehradzkiej".

- Ma rację minister Waszczykowski, że przyzwyczailiśmy jak państwo partnerów do swoistej spolegliwości - stwierdził Czarnecki. - Chcemy pokazywać, że mamy z różnymi państwami wspólny interes, ale nie będziemy wstydzili się artykułować własnych interesów - dodał.

"W ministrze walczy dobry dyplomata ze złym politykiem"

Zdaniem Michała Kamińskiego (PO), byłego eurodeputowanego, w ministrze Waszczykowskim "walczy dobry dyplomata ze złym politykiem, który musi płacić trybut swojej partii politycznej i wywiązywać się z atmosfery, którą PiS stworzył". Dodał, że za rządów PO i PSL Polska nie była wcale spolegliwa w polityce międzynarodowej. Jako przykłady podał utrzymanie sankcji wobec Rosji, sprzeciw wobec automatycznych kwot w sprawie uchodźców oraz największy w historii budżet dla Polski w ramach UE.

- Mam dużo sympatii do Brytyjczyków, ale jeżeli mówimy o konkretach to zastanawiam się, co jest dobrego dla Polski w polityce proponowanej przez Wielką Brytanię. Renacjonalizacja większości polityk (unijnych - red.) to cel Wielkiej Brytanii w Europie - powiedział. - To, co Wielka Brytania proponuje UE to w bardzo wielu sprawach są to rzeczy złe dla Polski - dodał.

Kamiński stwierdził jednak, że Polska może liczyć na wsparcie premiera Camerona jeśli chodzi o to, żeby Europa była solidarna względem Rosji. Zdaniem Czarneckiego, z polskiego punktu widzenia warto utrzymać Wielką Brytanię w Unii Europejskiej, ponieważ bez niej UE będzie słabsza także względem Rosji.

"Społeczeństwo widzi kompletną katastrofę polityki imigracyjnej"

Goście programu wypowiedzieli się również w kwestii przyjmowania przez Polskę uchodźców. - Rząd doskonale czuje nastroje społeczne. Społeczeństwo widzi co dzieje się w Niemczech i krajach skandynawskich. Widzi agresję, gwałty ze strony muzułmańskich imigrantów - powiedział Czarnecki. - Społeczeństwo jest sceptyczne wobec imigrantów, zwłaszcza, że widzi kompletną katastrofę polityki imigracyjnej wielu krajów np. Danii, Szwecji czy Niemiec ostatnio - dodał.

Zdaniem Czarneckiego "im mniej imigrantów tym lepiej". - Polska jest jednym z najbiedniejszych krajów UE jeśli chodzi o PKB na mieszkańca i nie miała nigdy kolonii - wyjaśnił. Dodał, że uchodźców powinny przyjmować "głównie kraje, które przez wieki budowały swoją potęgę na koloniach".

"Zachód popełnił gigantyczne błędy"

- Takie było stanowisko rządu pani premier Kopacz i w rozmowach z Grupą Wyszehradzką i w Unii Europejskiej - odpowiedział Kamiński. - Rząd Ewy Kopacz i premier Kopacz mówili wyraźnie, że Polska może wykazywać solidarność europejską, ale w granicach swoich możliwości - dodał.

Kamiński argumentował, że mówimy o "bardzo małej liczbie uchodźców, nieporównywalnej do muzułmańskich Czeczenów, prosto z wojny, których przyjęliśmy w latach dziewięćdziesiątych 100 tysięcy". - Niektórzy walczą dla nas w sporcie i odnoszą sukcesy, zaadaptowali się tutaj - stwierdził.

- Nie róbmy histerii w sprawie imigrantów, bo Polsce nie grozi podobna sytuacja jak na Zachodzie, choć zgadzam się, że Zachód popełnił gigantyczne błędy i nie ma powodu, żeby Polska za te błędy płaciła - powiedział Kamiński.

"Ludzie zniecierpliwieni tańcem wokół obietnic finansowych"

Politycy odnieśli się też do programu 500+. - Wszystko co towarzyszy tej rozmowie o dodatku na dziecko widać wyraźnie że partia rządząca ma problem ze spełnieniem swoich obietnic - powiedział Kamiński. - Życzę spełnienia tej obietnicy, bo są rodziny w Polsce dla których to będzie duże wsparcie - dodał jednak.

Zdaniem Czarneckiego wprowadzenie kryterium dochodowego w programie podrożyłoby tą inicjatywę. - Nikt nie myśli żeby komuś coś odebrać - stwierdził. - Każdy kto będzie chciał to te pieniądze weźmie, każdemu one się należą - dodał. Zapewnił, że ta obietnica "zostanie zrealizowana na pewno na 100 proc.".

- Polaków denerwują wskaźniki ekonomiczne, zła sytuacja na giełdzie, złe oceny polskiej gospodarki, osłabienie gotówki - powiedział Kamiński. Wyjaśnił, że Polacy spłacają kredyty, a większość z nich zarabia w złotówkach. - Ludzie mogą się czuć zniecierpliwieni tańcem wokół obietnic finansowych - dodał.

Kamiński stwierdził, że "przyzwyczailiśmy się do tego, że polska gospodarka rosła". - Polacy przyzwyczaili się do tego i mają do tego prawo - powiedział. - Polacy chcieliby czuć się stabilnie, chcieliby, żeby ich waluta była stabilna, bo wielu Polaków ma kredyty i planuje wakacje za granicą - ocenił.

"Nie demonizujmy ratingów"

- Wmawianie Polakom że ratingi międzynarodowe przekładają się na ocenę władzy jest mylące.
Co z tego, że byliśmy chwaleni w zagranicznych mediach, kiedy Polacy nie mieli poczucia tego, że władza jest dla obywateli - stwierdził Czarnecki. Argumentował, że sondaże "pokazują stabilną, wysoką pozycję PiS, a jednocześnie słabe notowania PO oraz ostatnio Nowoczesnej".  - To oznacza że Polacy akceptują politykę rządu - powiedział.

Czarnecki wyjaśnił, że "w ostatnich latach pogorszenie w ratingach w różnych agencjach zanotowały Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, a nawet Belgia". - Nie demonizujmy tych ratingów - dodał. Stwierdził też, że "złotówka na dłuższą metę się umocni, a dziś polscy eksporterzy się cieszą".

Do sondaży poparcia dla partii odniósł się też Kamiński. - Pewne jest to, że w rekordowym czasie dzisiaj te sondaże pokazują wyraźnie - opozycja ma już dzisiaj przewagę - powiedział. - PiS ma spadek co do tego co dostał w wyborach - dodał. Jego zdaniem "rozmowy o sondażach niczego nie wnoszą, prawdziwym sondażem są wybory i wygrał je PiS".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (14)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
R_Ottawa

Tak sobie o Was mysle po 35 latach pracy dla obcego. porzadnego, zachodniego rzadu. Uwazam, ze Polska jest spozniona o jakies 40 lat w uprawianiu polityki. Waszczykowski po swoich wypowiedziach (8 lat temu) o rzadzie Platformy bylby odstawiony na boczny tor na zawsze. Nigdy nie dostalby security clearance i po prostu nie moglby pracowac nigdzie. Dyplomata rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Bob 202

   Ani dyplomata (sam to zresztą potwierdził), ani polityki. W sposób bardzo siermiężny wykonuje powierzoną mu funkcje. Tam, gdzie trzeba być finezyjnym, on waliłby pałą bejsbolową. Niewypał , ale cóż , kaprys Prezesa.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     slaw4012
     slaw4012

     Nie zabijajcie nas ma radochę że w polityce zagranicznej będziemy partnerami Rumunii i Kazachstanu. Wielcy zapomną że w ogóle jest taki kraj jak Polska. Dla Czarneckiego to niewątpliwy sukces.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       6
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       biznesmanz
       biznesmanz

       Czarnecki - człowiek wyprany a absolutnie jakiejkolwiek idei, który nie mówi NIGDY nic konkretnego, tylko leje ogólniki lub powtarza z góry umyślone wierszyki na poziomie 5 latka.
       Czemu ciągle jest czołową postacią marnującą czas antenowy ? Nie rozumiem tego. Czy dziennikarze nie czują potrzeby zapraszania do TV ludzi którzy COŚ rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         9
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         andrzejf13
         andrzejf13

         tak jak Kamiński ?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           van der Lik

           Waszczykowski dobrym dyplomatą?! Chyba to była złośliwa kpina Kamińskiego.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             9
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             góral z nizin
             góral z nizin

             jak słucham wypowiedzi Czarneckiego to chętnie posłałbym tego gościa do logopedy z tym kaleczeniem języka Polskiego typu :a,a o y, albo nie wie co ma mówić albo na niczym się nie zna , może lepiej niech mówi po angielsku to my jego też zrozumiemy

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               10
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               van der Lik

               Może i logopeda by nauczył Rycha wyraźnie mówić, ale chyba większym problemem jest gadanie przez niego bredni. A na to lekarstwa nie ma.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 7
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 slaw4012
                 slaw4012

                 Dla mnie to może mówić po chińsku. I tak wiem że nie mówi na temat.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   7
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   slaw4012
                   slaw4012

                   Tatuś ostro działa a synulek cichutko jak truśka. Ważne że w rubryka zawód wpisane Parlamentarzysta, ciekawe jakie LO daje możliwość uzyskania takiego zawodu. Klan Czarneckich trzepie kasę i śmieje się z wyborców. Tatuś w EU 10 tyś euro synalek 10 tyś zł.(miesięcznie) tacy o biedzie wiedzą wszystko.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     9
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     grazka 57

                     i jeszcze ma tescia kosmonaute

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       4
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Kaowiec84
                       Kaowiec84

                       Chyba mi umknal moment kiedy to Waszczykowski byl dobrym dyplomata.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         9
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         van der Lik

                         Nigdy nie był, więc nic Ci nie umknęło. Misiek albo bredzi, albo już zaczyna się podlizywać.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           8
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Bl0to
                           Bl0to

                           Waszczykowski, to ten pan co mówi aby mówić, a wynika z tego tyle co nic, co najwyżej śmiech?

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             9
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Zasady forum
                             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                             Pozostałe informacje