tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Coraz więcej Polaków leczy się zagranicą

Coraz więcej Polaków leczy się zagranicą
Foto: sxc.hu Wkrótce zagranicze sale operacyjne zostaną dla Polaków otwarte

Coraz więcej Polaków za pieniądze NFZ leczy się zagranicą. W 2011 r. takich pacjentów było 228, czyli o ponad 30 proc. więcej niż dwa lata wcześniej i o 27 proc. więcej niż przed rokiem - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Rekordowa była też w zeszłym roku wysokość wydatków na zagraniczne leczenie: NFZ zapłacił niemal 17,7 mln zł. W pierwszych trzech miesiącach tego roku wydano 40 zgód za 4 mln zł. Dostają je ci pacjenci, którzy nie mogą leczyć się w kraju - bo danego świadczenia się u nas nie wykonuje lub czas oczekiwania na nie jest tak długi, że zagrażałoby to zdrowiu lub życiu.

- Na przykład dzieci, które mają patologiczne zmiany w naczyniach krwionośnych. To bardzo rzadkie przypadki. Kiedy występujemy o taką zgodę, zazwyczaj ją otrzymujemy - mówi cytowana przez gazetę prof. Ewa Andrzejewska, konsultant łódzki w dziedzinie chirurgii dzieciecej.

Najczęściej jednak na zagraniczne leczenie wyjeżdżają pacjenci, którzy wymagają pomocy w zakresie genetyki klinicznej. Jak podaje "DGP", zgód na wyjazd na tego typu leczenie wydano 41.

Specjaliści są, sprzętu brak

Mimo, że w Polsce specjalistów nie brakuje, to głównym powodem, dla których pacjenci kierowani są do zagranicznych placówek jest brak odpowiedniego sprzętu. Przykładowo, w dziedzinie ortopedii brakuje firm, które zajmowałyby się robieniem protez na miarę. Taką protezę, za zgodą NFZ, można jednak np. wykonać w Niemczech.

Na leczenie najczęściej wyjeżdżamy właśnie do zachodnich sąsiadów (w 113 przypadkach) i Wielkiej Brytanii (44). W dalszej kolejności do Belgii, Austrii, Francji i Holandii (po kilkanaście osób).

"DGP" przypomina, że już za półtora roku, 25 października 2013 r. zacznie obowiązywać dyrektywa umożliwiająca swobodne leczenie w ramach Unii Europejskiej. Każdy pacjent będzie mógł leczyć się w dowolnym z unijnych krajów, a NFZ mu za to zwróci pieniądze. Ale tylko do wysokości kosztów, jakie by za to leczenie fundusz zapłacił w Polsce.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
C742
C742

Jakiś nowy lek ? "zagranica".

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje