tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Chemiczna kastracja" za gwałt i zabójstwo czterech chłopców

"Chemiczna kastracja" za gwałt 
i zabójstwo czterech chłopców
Foto: TVN24 W Polsce na razie istnieje osiem placówek, w których odbywać się ma farmakologiczna terapia pedofilów

"Chemicznej kastracji", decyzją sądu, zostanie poddany 49-letni Mariusz T., odbywający karę 25 lat więzienia za zabójstwo. W 1988 roku zwabił do mieszkania i zabił czterech chłopców w wieku 11-13 lat. Morderca i pedofil ma wyjść z więzienia na początku 2014 roku.

Zbrodnie popełnione przez Mariusza T., byłego nauczyciela wychowania fizycznego z Piotrkowa Trybunalskiego, wstrząsnęły Polską. Morderca odsiaduje wyrok 25 lat więzienia w Zakładzie Karnym w Strzelcach Opolskich. Nigdy nie kwestionowano jego poczytalności.

Wcześniej nie wyrażał zgody na leczenie. Wydział penitencjarny Sądu Okręgowego w Opolu zdecydował o poddaniu go przymusowej terapii zaburzeń preferencji seksualnych, czyli tzw. chemicznej kastracji.

- Mariusz T. złożył zażalenie na to postanowienie, ale decyzję w mocy utrzymał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu - poinformowała Ewa Kosowska z biura prasowego opolskiego sądu.

Zgwałcił i zabił

Mariusz T. dopuścił się makabrycznych zbrodni mając 26 lat. W lipcu 1988 roku zwabił do swojego mieszkania trzech chłopców: 11-letniego Tomasza oraz 12-letnich Artura i Krzysztofa. Tam zabił ich zadając wiele ciosów nożem.

Ciała zniósł do piwnicy, a po tygodniu wywiózł samochodem do lasu i usiłował je spalić. W śledztwie wyszło na jaw, że wcześniej prawdopodobnie wykorzystał seksualnie i zamordował 13-latka. Jego także zwabił do domu i udusił. Ciało wywiózł do lasu.

Był już karany

Morderca był wcześniej dwukrotnie karany za wykorzystywanie seksualne dzieci, a ostatnich zbrodni dopuścił się podczas przerwy w odbywaniu kary. W procesie został czterokrotnie skazany na karę śmierci. Ponieważ jednak w tym czasie obowiązywało moratorium na jej wykonywanie, wyrok w 1989 roku zamieniono na 25 lat więzienia.

Biegli stwierdzili u niego zaburzenia preferencji seksualnych i pedofilię. W trakcie odsiadywania kary zabójca złożył wniosek o zmianę nazwiska, ale nie został on uwzględniony.

Sąd "ustala potrzebę" terapii

Tzw. chemiczna kastracja pedofilów polega na przeprowadzeniu - połączonego z psychoterapią - leczenia farmakologicznego, prowadzącego w szczególności do obniżenia popędu seksualnego skazanego.

Rozwiązanie to, wprowadzone nowelizacją Kodeksu karnego i kilku innych ustaw, weszło w życie w czerwcu 2010 r. W przypadku gwałtu na osobie poniżej 15. roku życia lub osobie najbliższej, umieszczenie w zakładzie zamkniętym lub skierowanie na leczenie ambulatoryjne ma być obligatoryjne.

Zgodnie z nowelą, o tym, czy umieścić pedofila w zakładzie zamkniętym lub skierować go na leczenie ambulatoryjne, sąd może orzec, skazując go na karę pozbawienia wolności. Na pół roku przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary, sąd "ustala potrzebę" rozpoczęcia terapii.

Osiem placówek leczenia pedofilów

Wyznaczono na razie osiem placówek, w których odbywać się ma farmakologiczna terapia pedofilów. Są to trzy zakłady zamknięte: w Choroszczy (Podlaskie), Kłodzku (Dolnośląskie) i Starogardzie Gdańskim (Pomorskie) - łącznie mogą przyjąć 50 pacjentów. Leczenie będzie się też odbywać w ambulatoriach w Choroszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Warcie (Łódzkie).

ktom/fac/m

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje