Nie będzie państwowego próbnego egzaminu ósmoklasisty

[object Object]
Po ogłoszeniu wyników testu gimnazjalnego i ósmoklasisty CKE przeżywała oblężenie (materiał "Polska i Świat" z lipca)tvn24
wideo 2/3

W tym roku szkolnym Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zamierza przeprowadzać próbnego egzaminu ósmoklasisty. Szkoły szykują się na własną rękę.

"Córka koleżanki miała w tym roku już dwa próbne egzaminy, a u nas nie planują na razie żadnego. Jestem zaniepokojona, że dzieci nie są odpowiednio przygotowane, a przecież to zupełnie nowy test, jest mało materiałów na jego temat. Czy to znów jakieś oszczędności?" – napisała czytelniczka tvn24.pl, pytając, czy egzamin próbny przeprowadzi odpowiedzialna za testy Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE).

Rzeczywiście, egzamin ósmoklasisty to nowy egzamin w systemie egzaminów zewnętrznych. Do tej pory przeprowadzono go tylko raz, w kwietniu tego roku.

Do egzaminu podeszli wówczas pierwsi absolwenci wydłużonych z sześciu do ośmiu lat podstawówek. Rozwiązywali trzy arkusze: z języka polskiego, matematyki oraz z języka obcego. Egzaminu nie można było oblać, ale wyniki liczyły się przy rekrutacji do szkół średnich.

"Od początku zakładaliśmy, że próbny egzamin przeprowadzimy tylko raz"

W zeszłym roku CKE przeprowadziła próbny egzamin, ale w tym już nie zamierza tego robić. - Od początku zakładaliśmy, że próbny egzamin przeprowadzimy tylko raz – mówi dr Marcin Smolik, dyrektor CKE. - Uczniowie i nauczyciele w czasie przygotowań mogą korzystać między innymi z egzaminu, który przeprowadziliśmy w kwietniu zeszłego roku, egzaminu pokazowego sprzed dwóch lat, zadań z informatorów egzaminacyjnych – wylicza.

Jego zdaniem, jeśli chodzi o zapoznanie się uczniów i rodziców z tym, jak egzamin wygląda i jaką ma formę, liczba dostępnych materiałów jest wystarczająca.

- Wolimy tego nie mnożyć - mówi Smolik. - A jeśli ktoś uzna, że to jeszcze mało, to szkoły mogą zwrócić się do nas o udostępnienie zadań z sesji czerwcowej. Wtedy egzamin rozwiązuje mała grupa uczniów, która z jakiegoś powodu nie mogła tego zrobić w kwietniu. Tych zadań nie publikujemy u nas na stronach, ale możemy się nimi podzielić - zapewnia.

Smolik twierdzi, że brak egzaminu nie wynika z oszczędności. - Chcielibyśmy, żeby nauczyciele nie skupiali się na rozwiązywaniu testów - mówi Smolik. - To jest oczywiście istotne, żeby uczniom taki egzamin pokazać, porozmawiać o nim, ale dużo ważniejsze, żeby skupić się na uczeniu tego, co jest w podstawie programowej - dodaje.

Tam, gdzie egzaminów nie przeprowadza państwo, znalazło się miejsce dla komercyjnych wydawnictw.

- Oczywiście szkoły mogą robić egzaminy próbne z ich zadaniami, ale trzeba mieć na uwadze, że te są różnej jakości. I mieć świadomość, że rozwiązanie nawet setki testów to nie jest gwarancja sukcesu na egzaminie - podkreśla Smolik. I zniechęca nauczycieli, by wystawiali uczniom oceny z próbnych testów. - Wiem, że niektórzy mają taką praktykę, ale nie bardzo wiem, czemu miałaby służyć - dodaje.

Jak wyglądały wyniki poprzedniego egzaminu?

Ubiegłoroczny próbny egzamin ósmoklasisty pokazał, że uczniowie najsłabiej radzą sobie z gramatyką i z dowodzeniem matematycznym. CKE nie zdecydowała się na podanie jego średnich wyników.

- Najważniejsze jest przekazanie uczniowi, z czym sobie radzi, a nad czym musi pracować - mówił wówczas Smolik. – Gdybyśmy podawali liczby, to przeczyłoby to celom diagnozy. Przecież właśnie dlatego prosiliśmy dyrektorów, by nie wystawiać z niej ocen i nie skupiać się na procentach. Staramy się motywować pozytywnym przekazem – dodawał.

W kwietniu na normalnym egzaminie uczniowie zdobyli średnio 63 procent punktów z języka polskiego, 59 proc. – z języka obcego i 45 proc. z matematyki.

Tymczasem w CKE trwają prace nad informatorami i arkuszami pokazowymi do przedmiotów, które na egzaminie ósmoklasisty będą sprawdzane dopiero w 2022 roku. Komisja opublikuje informatory we wrześniu przyszłego roku. Chodzi o egzaminy z geografii, biologii, chemii, fizyki oraz historii.

Od 2022 roku każdy z ósmoklasistów będzie musiał wybrać jeden z nich, jako czwarty obowiązkowy egzamin.

Nowa podstawa

Dlaczego obecni ósmoklasiści zdają tylko trzy przedmioty?

Powodem jest zmiana podstaw programowych, do której doszło po likwidacji gimnazjów. Uczniowie, którzy w roku szkolnym 2016/2017 uczyli się w klasach 4-6, część nauki pobierają według starej, a część według nowej podstawy programowej. Tę zmianę najwyraźniej widać na przykładzie historii.

W starej podstawie programowej dzieci w szóstej klasie kończyły naukę na XX wieku, by następnie w gimnazjum poszerzać wiedzę od starożytności do pierwszej wojny światowej. Ale do gimnazjów nie poszły. Dla nich nauka w siódmej klasie oznaczała więc lekcje od XIX wieku.

Podstawy programowe nie były kompatybilne i ta młodzież ma dziury w programie, na przykład nie uczyła się o reformacji (nie było tego w "starych" klasach 4-6, a nauka w "nowej" klasie siódmej zaczęła się od lat znacznie późniejszych).

Nową, pełną podstawę programową od czwartej klasy mają dopiero ci, którzy zaczęli w niej naukę w roku 2017 i to dla nich egzamin zostanie rozszerzony o dodatkowy przedmiot.

Autor: Justyna Suchecka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prokremlowska agencja RIA Nowosti podała, że prezydent Władimir Putin mianował ministra obrony Siergieja Szojgu sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji. Z tego stanowiska odwołany został Nikołaj Patruszew. Nowym ministrem obrony Rosji ma zostać Andriej Biełousow.

Niespodziewany ruch Putina

Niespodziewany ruch Putina

Źródło:
RIA Nowosti, Reuters, tvn24.pl

Przymrozki nie odpuszczają. Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują w 15 województwach. Temperatura przy gruncie może spaść do -4 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW w niemal całej Polsce

Ostrzeżenia IMGW w niemal całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Drugi w ciągu tego tygodnia samolot rosyjskiej linii lotniczej zepsuł się podczas lotu - napisał w niedzielę niezależny portal The Moscow Times. Przypomniał, że liczba incydentów lotniczych w Rosji gwałtownie wzrosła po wprowadzeniu amerykańskich i unijnych sankcji z powody inwazji zbrojnej na Ukrainie.

Seria niefortunnych incydentów w rosyjskim lotnictwie

Seria niefortunnych incydentów w rosyjskim lotnictwie

Źródło:
The Moscow Times, Fontanka

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował, że zatrzymany w Polsce rosyjski żołnierz jest przesłuchiwany i jest pod nadzorem służb. - Wykorzystamy jego wiedzę, ale to jest jednostka głęboko zdemoralizowana i człowiek, na którym na pewno nie warto się w żaden sposób opierać - zaznaczył Tomczyk.

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Źródło:
TVN24

Resort obrony w Moskwie twierdzi, że w obwodzie charkowskim rosyjscy żołnierze zajęli dziewięć wiosek. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski nie potwierdził tych doniesień, przyznał jednak, że sytuacja w tym regionie "znacznie się zaostrzyła". Prezydentowi przekazał, że ciężkie walki trwają na "całej linii frontu". Pojawiły się także prognozy, kiedy może nastąpić "krytyczna faza wojny". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

"Rosja wie". Kiedy może nastąpić krytyczna faza wojny

"Rosja wie". Kiedy może nastąpić krytyczna faza wojny

Źródło:
tvn24.pl

Kilkudziesięciu pracowników Muzeów Watykańskich rozpoczęło oficjalny prawny spór dotyczący złych warunków pracy. To - pisze Reuters - sytuacja bez precedensu, która może doprowadzić do złożenia pozwu przeciwko papieskiej administracji.

"Żądania i prośby pozostawały bez odpowiedzi". W Watykanie sytuacja bez precedensu

"Żądania i prośby pozostawały bez odpowiedzi". W Watykanie sytuacja bez precedensu

Źródło:
Reuters

Do pożaru lasu doszło w niedzielę w miejscowości Janówek w Kampinoskim Parku Narodowym. Spłonęło ćwierć hektara - podała straż pożarna. Nikt nie ucierpiał.

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Pożar lasu w Kampinoskim Parku Narodowym

Źródło:
PAP

Aleksandr Surikow, ambasador Rosji w Mozambiku, został znaleziony martwy w swojej rezydencji. Policjanci otrzymali od rosyjskiego konsula Jurija Doroszenkowa informację, aby nie podejmować żadnych czynności związanych z wykonaniem autopsji.

Ambasador Rosji znaleziony martwy w swojej rezydencji. "Nagła śmierć"

Ambasador Rosji znaleziony martwy w swojej rezydencji. "Nagła śmierć"

Źródło:
PAP

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, przekonywał na spotkaniu z sympatykami, że Polskę pod rządami Donalda Tuska czeka bieda. Straszył, że Parlament Europejski kolejnej kadencji "odbierze nam właściwie wszystko". Jednocześnie promował kandydatów PiS w wyborach - Jacka Kurskiego i Adama Bielana. Nawiązał też do sprawy sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś.

Kaczyński straszy Tuskiem i europarlamentem, promuje "twardych" kandydatów

Kaczyński straszy Tuskiem i europarlamentem, promuje "twardych" kandydatów

Źródło:
TVN24, PAP

Pożar wybuchł w niedzielę nad ranem w centrum handlowym Marywilska 44 na warszawskiej Białołęce. Zawalił się dach. Komendant główny PSP nadbrygadier Mariusz Feltynowski mówił, że to "bardzo dziwna sytuacja", że po 11 minutach od zgłoszenia do straży pożarnej większość hali była objęta pożarem. Oto najważniejsze informacje i pytania, na które wciąż nie ma odpowiedzi.

Pożar centrum handlowego w Warszawie. Co wiemy, a czego nie wiemy do tej pory

Pożar centrum handlowego w Warszawie. Co wiemy, a czego nie wiemy do tej pory

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nad ranem wybuchł pożar w kompleksie handlowym przy ulicy Marywilskiej. Ogień objął ponad 80 procent hali. W powietrzu unosił się czarny, gryzący dym. Nikt nie odniósł obrażeń. W wyniku pożaru wiele osób straciło pracę i środki do życia.

Miała osiem boksów. Zostało jej 100 złotych. "Nie ma, nie ma nic"

Miała osiem boksów. Zostało jej 100 złotych. "Nie ma, nie ma nic"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Ninę reanimowano 17 razy, ale na końcu świata znalazła się teraz. "Dla was jesteśmy gorsi ludzie"

Ninę reanimowano 17 razy, ale na końcu świata znalazła się teraz. "Dla was jesteśmy gorsi ludzie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pożar wybuchł w bloku przy ulicy Grzybowskiej. Ogień pojawił się w mieszkaniu na 15. piętrze. Dwie osoby nie żyją. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Pożar na 15. piętrze. W spalonym mieszkaniu zwłoki, przed blokiem ciało mężczyzny z poparzonymi rękami

Pożar na 15. piętrze. W spalonym mieszkaniu zwłoki, przed blokiem ciało mężczyzny z poparzonymi rękami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po kilku dniach z arktycznym powietrzem wreszcie się od niego uwolnimy. Na horyzoncie widać koniec przymrozków. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dwa tygodnie maja w pogodzie? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarł Richard Slayman, pierwszy biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni - podała w niedzielę agencja AP. Mężczyzna przeszedł operację dwa miesiące temu. Zespół, który operował Amerykanina zapewnił, że nic nie wskazuje na to, aby przyczyną zgonu był przeszczep.

Był pierwszym człowiekiem, który przeszedł taką operację. Zmarł dwa miesiące po przeszczepie

Był pierwszym człowiekiem, który przeszedł taką operację. Zmarł dwa miesiące po przeszczepie

Źródło:
PAP

Mieszkanka miejscowości Komatipoort na wschodzie RPA odkręciła kran w kuchni i zauważyła w wodzie pływającą żywą rybę. Zwierzę trafiło do sądu jako dowód przeciw gminie w sprawie nieprawidłowości w działaniu kanalizacji i poważnego zanieczyszczenia wody pitnej.

Odkręciła kran, wypłynęła ryba

Odkręciła kran, wypłynęła ryba

Źródło:
PAP

Matka dwóch małych dziewczynek, których ciała znaleziono w piątek w ognisku na terenie posesji w Woli Szczucińskiej (woj. małopolskie), usłyszała zarzut zabójstwa córek i trafiła do aresztu.

Ciała Oliwii i Natalii znaleźli w ognisku. Matka trafiła do aresztu

Ciała Oliwii i Natalii znaleźli w ognisku. Matka trafiła do aresztu

Źródło:
PAP

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl