tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Celnicy straszą odejściami z pracy

Celnicy straszą odejściami z pracy
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Celnicy grożą zwolnieniami z pracy

Związki zawodowe celników deklarują gotowość zawarcia porozumienia z rządem - poinformowała Barbara Smolińska z Komitetu Protestacyjnego Porozumienie Białostockie. Związkowcy zapewnili, że są gotowi do podjęcia dalszych negocjacji. Ostrzegli jednak, że doraźne rozwiązania nie będą w stanie zapobiec fali zwolnień wśród funkcjonariuszy służby celnej.

Smolińska zaznaczyła, że chociaż celnicy wracają do pracy, to protest nadal trwa.

Według Smolińskiej, to nieprawda, iż rząd przedstawił konkretne rozwiązania. Podkreśliła, że celnikom najbardziej zależy na poprawie warunków pracy od strony prawnej i socjalnej, są natomiast elastyczni, jeśli chodzi o kwestie finansowe. - Najbardziej zależy nam na tym, żebyśmy odzyskali swoją godność jako ludzie i pracownicy. Strona finansowa nie jest najważniejsza - powiedziała.

"Rząd gasi pożar kropelką wody"

Rządowe propozycje związkowcy nazwali "gaszeniem pożaru kropelką wody". Jak podkreślili, są gotowi do rozmów, by zapobiec sytuacji, gdy funkcjonariusze zaczną składać wypowiedzenia z pracy.

Celnicy przeprosili tych, którzy ucierpieli w związku z ich protestami. Podkreślili, że ich żądania mają na celu także poprawę wizerunku wschodniej granicy Polski. - To jest zewnętrzna granica Unii Europejskiej, chodzi nam o to, by nasz wizerunek był jak najlepszy - przekonywali.

Rozmowy na razie przerwane

W środę po południu doszło do zerwania rozmów przedstawicieli celników z rządem w sprawie poprawy sytuacji służby celnej. Obie strony oskarżają się o doprowadzenie do fiaska dwudniowych negocjacji. Mimo różnicy w ocenach sytuacji, zarówno celnicy, jak i rząd deklarują, że są gotowi powrócić do rozmów.

O co walczą celnicy?

Rząd zaproponował celnikom 500 zł podwyżki brutto od 1 stycznia 2008 roku, a kolejne 500 zł podwyżki w 2009 roku, co oznaczałoby zbliżenie ich uposażeń do funkcjonariuszy straży granicznej. Tymczasem celnicy chcieli 1000 zł podwyżki od początku 2008 roku oraz kolejnych 500 zł w przyszłym roku.

Celnicy domagają się też, by "służba celna stała się jednolitą służbą mundurową". Chcą również "uprawnień systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych". Żądają, by regulująca to ustawa została uchwalona do 1 lipca 2008 roku i weszła w życie z początkiem 2009 roku.

mon

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje