tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Całkowity zakaz aborcji poparło pół miliona Polaków

Całkowity zakaz aborcji poparło pół miliona Polaków
Foto: sxc.hu Radykalny projekt obywatelski trafił do Sejmu

Obywatelski projekt całkowicie zakazujący w Polsce aborcji został w czwartek złożony w biurze podawczym Sejmu. Jego autorzy chcą wykluczyć z prawa te wyjątki, które dopuszczają w Polsce usuwanie ciąży. Pod projektem znajduje się ponad 450 tysięcy podpisów.

- Jeśli ten projekt zostanie przyjęty, nie będzie można zabijać żadnego dziecka - zaznaczył na konferencji prasowej w Sejmie pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej Mariusz Dzierżawski. Podkreślił, że projekt nie dotyczy przepisów karnych. Jak dodał, inicjatywę wspierają głównie dwie organizacje: Fundacja Pro-prawo do życia i Fundacja Narodowy Dzień Życia.

10 autobusów dzieci zabitych w szpitalach

Obecne prawo określa, że przerywanie ciąży może być dokonane w przypadku gdy: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej. W trzecim - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

- W tej chwili w Polsce można legalnie zabijać dzieci. W 2009 roku zabito ponad 500 dzieci - 10 autobusów dzieci legalnie zabitych w polskich szpitalach. Co gorszego nas może spotkać? - podkreślił Dzierżawski.
- Każde państwo, które mówi, że można zabijać, to nie jest państwo - zaznaczył.

Za czy przeciw?

Autorzy projektu przygotowali także pismo, które będzie skierowane do wszystkich posłów. Informują w nim, że będą chcieli z każdym posłem porozmawiać indywidualnie ws. projektu zakazującego aborcji.
"Chcielibyśmy przy okazji nagrać krótki wywiad wideo, dzięki któremu wyborcy mogliby poznać Pani/Pana poglądy w tej zasadniczej sprawie" - czytamy w piśmie.
"Wyrażamy nadzieję, że zbliżająca się beatyfikacja Jana Pawła II zainspiruje wielu Polaków, również parlamentarzystów, do przypomnienia nauki Papieża Polaka odnoszącej się do spraw życia zawartej zwłaszcza w encyklice "Evangelium Vitae" - zaznaczono w liście.

mkg/fac/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
arielka

a kto sprawdzał ile milionów jest za aborcją?! bo cóż to pół miliona przy kilkudziesięciu milionach?!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje