tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Były minister zdrowia chciał kupić kopalnię złota

Były minister zdrowia chciał kupić kopalnię złota
Foto: Archiwum TVN24 Łapiński wolał biznes od polityki

Mariusz Łapiński, minister zdrowia w rządzie SLD szuka swojego miejsca w świecie biznesu. Założył Uzbecko-Polski Dom Handlowy, sprzedawał brykiet elektrowniom, chciał kupić kopalnię złota w Mongolii. W prowadzeniu interesów pomagali mu koledzy z minionych czasów - tzw. "grupa hakowa" - pisze "Dziennik".

Kto dokładnie wspiera byłego ministra? To gen. Paweł Pruszyński były wiceszef ABW, Aleksander Nauman były szef NFZ, Zdzisław Montkiewicz - dawny prezes PZU.

Z polityki odeszli, kiedy zniknął stary Sojusz Lewicy Demokratycznej. Teraz wraz z Łapińskim powracają - tzw. "grupa hakowa" działa w biznesie - pisze "Dziennik".

Biznes z uzbekami

W sierpniu 2008 roku powstał Uzbecko-Polski Dom Handlowy, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Prezesem został Montkiewicz. Pieniądze dał Łapiński, a właściwie jego firma M Pharma.

Członkami rady nadzorczej zostali Łapiński, Nauman i Pruszyński. - To był moment, że kilku z nas było bez pracy, pan Mariusz dzwonił i proponował takie przedsięwzięcie. Stąd te nazwiska - tłumaczy Paweł Pruszyński.

Pomysł na Uzbekistan

O tym jak wszystko się zaczęło mówi "Dziennikowi" przyjaciel Łapińskiego. - Mariusz postanowił zarobić na handlu ze Wschodem. Wciąż ma gabinet w warszawskim szpitalu na Banacha, jest szefem kliniki, ma tabliczkę na drzwiach z profesorskim tytułem. Ale teraz bez reszty pochłonął go handel z Ukrainą i Uzbekistanem - mówi gazecie jeden z nich.

Znajomi byłego ministra zdrowia mówią, że Łapiński na pomysł handlu z Uzbekami wpadł kiedy spotkał na przyjęciu ambasadora Uzbekistanu. - Jego teść - to znaczy teść ambasadora - jest dobrze "poukładany" u siebie w kraju. Tam jest polityka klanowa, trzeba znać ludzi. Szczegółów nie znam, Mariusz chroni kontakty, nikt nie wie, z kim tak naprawdę się dogadywał - opowiada znajomy Łapińskiego.

- Uzbecko-Polski Dom Handlowy z bliska wygląda przaśnie. Trzy dobre samochody, dwie, trzy rosyjskojęzyczne sekretarki - co jest zaletą w kontaktach z Uzbekistanem. Ale sekretarki prawie nie mówią po polsku - dodaje inny.

Pomysłowy Mariusz

Polsko-Uzbecki Dom Handlowy to tylko jeden z ostatnich pomysłów na biznes b. ministra.

Jak mówi jeden z rozmówców "Dziennika", były polityk miał kilkadziesiąt projektów na zarobienie pieniędzy. Łapiński chciał np. budować fabrykę insuliny, importować wołowinę, korpusy kurczaków, miedź, nikiel i rodzynki.

Ambicje b. szefa resortu zdrowia sięgały jeszcze wyżej - w jego planach był zakup Biotonu od Ryszarda Krauzego. Ostrzył też zęby na kopalnię złota w Mongolii. Ostatecznie miał kupić przędzalnię bawełny w Uzbekistanie.

Łapiński prowadzi też własną spółkę: M Pharma. W jej dokumentach w sądzie nie ma bilansów - szkoda, bo jak twierdzą jego znajomi, akurat na tej firmie Łapiński zarobił - pisze "Dziennik".

Łapiński nadal jest pracownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego Akademii Medycznej w Warszawie. Ma też gabinet w szpitalu na Banacha.

Łapiński nie rozmawia

"Dziennikowi" nie udało się skontaktować z Mariuszem Łapińskim - nie odpowiedział na prośbę o rozmowę.

kj/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje