tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Burzliwa debata o związkach partnerskich. Posłanka PiS: One są sprzeczne z naturą!

Burzliwa debata o związkach partnerskich. Posłanka PiS: One są sprzeczne z naturą!
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Krystyna Pawłowicz z PiS przeciwna projektom

- Związki partnerskie są sprzeczne z naturą, a projekty sprzeczne z konstytucją - mówiła Krystyna Pawłowicz z PiS, która zabrała głos w toczącej się w Sejmie debacie o związkach partnerskich. - Ludzie są różni, mają również różne preferencje seksualne. Miejmy szacunek dla wszystkich - grzmiał z kolei Ryszard Kalisz z SLD. W Sejmie toczy się debata nad projektami ustaw. Wszystkie dają możliwość zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym; żaden nie pozwala na adopcję dzieci.

Projektów jest w sumie pięć: dwa o związkach partnerskich, dwa to przepisy wprowadzające (są to wspólne projekty RP i SLD), jeden "o umowie związku partnerskiego" (autorstwa posła Artura Dunina z PO).

Pawłowicz (PiS): To sprzeczne z naturą

- W relacjach homo nie ma żadnego pożycia, jest najwyżej jałowe użycie drugiego człowieka, traktowanego jak przedmiot - mówiła Krystyna Pawłowicz z PiS, która zabrała głos w debacie. Pawłowicz oceniła, że zajmowanie się w sytuacji kryzysu "projektami ustaw obyczajowych", jest próbą odwrócenia uwagi od prawdziwych problemów.

- Zjawisko związków jednopłciowych jest sprzeczne z naturą, projekty są sprzeczne z konstytucją, zmierzają do jej obejścia, są szkodliwe, niesprawiedliwe, naruszają zasadę równości, prawo do intymności, ekshibicjonistycznie pozwalają obnosić w przestrzeni publicznej skłonności seksualne, czyli naruszają poczucie estetyki i moralności większości Polaków - mówiła Pawłowicz.

W imieniu swojego klubu Pawłowicz złożyła wniosek o odrzucenie wszystkich projektów w całości. Podobny wniosek w imieniu Solidarnej Polski złożył także poseł Tadeusz Woźniak.

Kalisz (SLD): Szacunek dla wszystkich

- Ludzie są różni, mają również różne preferencje seksualne, tacy się rodzą i uszanujmy prawo tych ludzi do własnej tożsamości, również płciowej, kulturowej. Miejmy szacunek dla wszystkich - mówił Ryszard Kalisz z SLD. Przypomniał, że brał udział w pracach nad Konstytucją i podkreślił, że przepis o ochronie małżeństwa został sformułowany z szacunku dla instytucji małżeństwa, a nie po to, żeby wykluczyć "inne prawne formy szczęścia".

Oglądaj
Ryszard Kalisz: Miejmy szacunek dla wszystkich
Wideo: tvn24 Ryszard Kalisz: Miejmy szacunek dla wszystkich

Kluzik-Rostkowska (PO): "Tak" dla związku partnerskiego

- "Tak" dla związku partnerskiego, ale niewchodzącego na pole małżeństwa - deklarowała Joanna Kluzik-Rostkowska z Platformy Obywatelskiej. W jej ocenie, wszystkie trzy projekty - PO oraz wspólne RP i SLD - powinny trafić do prac w komisjach sejmowych.

Kluzik-Rostkowska mówiła, że jest czas, aby rozmawiać o formule związku partnerskiego m.in. dlatego, że w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci w związkach nieformalnych.

Jak zadeklarowała, w klubie PO nie będzie dyscypliny podczas głosowania nad projektami ustaw o związkach partnerskich i - w ocenie Kluzik-Rostkowskiej - wszystkie trzy projekty powinny trafić do pracy w komisjach sejmowych.

Oglądaj
Joanna Kluzik-Rostkowska z PO o związkach partnerskich
Wideo: tvn24 Joanna Kluzik-Rostkowska z PO o związkach partnerskich

Dunin (PO): związek partnerski to nie małżeństwo

- Przygotowany przez Platformę Obywatelską projekt ustawy o umowie związku partnerskiego nie ma na celu zrównania związków partnerskich z małżeństwem, nie kreuje nowego stanu cywilnego, dotyczy spraw życia codziennego - powiedział autor jednego z projektów, poseł Artur Dunin z PO.

Według posła Platformy, projekt ustawy przygotowany przez ten klub nie daje wielu przywilejów, które ma małżeństwo, np. wspólnego rozliczania podatków. "I tak powinno zostać" - podkreślił.

Oglądaj
Dunin: Projekt Platformy nie ma na celu zrównania związków partnerskich z małżeństwem
Wideo: tvn24 Dunin: Projekt Platformy nie ma na celu zrównania związków partnerskich z małżeństwem

Biedroń (RP): Nie ma mowy o adopcji dzieci

Robert Biedroń z Ruchu Palikota przedstawił dwa projekty ustaw o związkach partnerskich oraz dwa projekty zawierające przepisy wprowadzające. Przekonywał, że związki partnerskie odpowiadają na realne potrzeby społeczne.

Biedroń zaznaczył, że oba projekty zawierają nie tylko prawa, ale również cały katalog obowiązków, np. wzajemnej troski i opieki, a po rozpadzie związku możliwość uzyskania alimentów. - Bo na tym polega prawdziwy związek partnerski - to nie tylko prawa i przywileje, ale i obowiązki - mówił poseł.

Podkreślił, że w żadnym projekcie nie ma zrównania związku z instytucją małżeństwa i nie ma mowy o adopcji dzieci. Przypomniał, że przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi premier Donald Tusk mówił, że ta sprawa powinna zostać uregulowana. - Panie premierze, ma pan dzisiaj szansę uregulować te kwestie - mówił poseł Ruchu Palikota.

Oglądaj
Biedroń: Powinniśmy wspierać związki homoseksualne
Wideo: tvn24 Biedroń: Powinniśmy wspierać związki homoseksualne

Klub PiS i SP przeciw, PO podzielony

Złożenie wniosków o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu zapowiedziały jeszcze przed debatą kluby PiS i Solidarnej Polski. Podzielony w tej sprawie jest klub PO - większość posłów opowiada się za skierowaniem projektów do komisji, jednak jest grupa posłów konserwatywnych, która jest temu przeciwna. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zaapelowała do klubów, by dać szansę projektom i skierować je do dalszych prac. Podobnego zdania jest Donald Tusk, który napisał na Twitterze, że wszystkie trzy projekty powinny trafić do prac w komisjach sejmowych. CZYTAJ WIĘCEJ

W klubach PO i PSL nie będzie dyscypliny w głosowaniu w sprawie projektów dotyczących związków partnerskich. Kluby SLD i RP będą głosować "za". PiS i SP chcą odrzucenia projektów w pierwszym czytaniu.

Dostęp do informacji medycznej, decydowanie o pochówku

Według projektu PO, umowę związku partnerskiego można będzie zawrzeć przed notariuszem, albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Projekty RP i SLD przewidują, że związek zostanie zawarty, gdy dwie osoby jednocześnie złożą przed kierownikiem USC stosowne oświadczenia.

We wszystkich projektach zapisano prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze oraz prawo decydowania o pochówku. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek, będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka.

Dziedziczenie i wspólne kredyty

Projekty regulują też m.in. kwestie alimentów - obowiązek alimentacyjny wobec byłego partnera może zostać nałożony w określonych sytuacjach, np. gdyby jeden z partnerów - w wyniku rozwiązania umowy - "znalazł się w niedostatku".

Zgodnie z projektem PO zawarcie związku partnerskiego - analogicznie jak małżeństwa - skutkuje powstaniem wspólnoty majątkowej, obejmującej przedmioty nabyte przez partnerów w czasie jego trwania. Partnerzy mają z zasady równe udziały w majątku wspólnym, ale "z ważnych powodów" - będzie można domagać się ustalenia przez sąd, w jakim stopniu każdy z partnerów przyczynił się do powstania majątku wspólnego. Partnerzy będą też mogli wspólnie zaciągać kredyty.

Według jednego z projektów RP i SLD partnerzy mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego ustanowić wspólnotę majątkową. Umowa może poprzedzać zawarcie związku, a także może być zmieniona, albo rozwiązana w trakcie jego trwania. W myśl drugiego projektu, jeśli partnerzy nie postanowili inaczej, każde z nich zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarcie związku, jak i później, samodzielnie też nim rozporządza.

Projekty umożliwiają partnerom dziedziczenie po sobie na takich samych zasadach jak po żonie lub mężu - projekt PO stawia tu jednak warunek, że upłynął rok od zawarcia umowy związku partnerskiego.

Projekty RP i SLD umożliwiają też partnerom wspólne rozliczanie się z fiskusem; tego rozwiązania nie ma w projekcie PO, który - w przeciwieństwie do projektów RP i SLD - nie daje też prawa do renty po zmarłym partnerze, do zasiłku w związku z opieką nad chorym partnerem, objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym partnera ani wspólnego rozliczania podatków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (63)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
AnonimPL

Słuchając wypowiedzi naszych nie których polityków na temat równości, to porównał bym to trochę do czasów faszyzmu,gdzie liczyła się tylko rasa panów,tylko oni mogli być godni aby żyć,a wszyscy inni byli gorsi.Najgorsze jest też to że Ci wszyscy politycy to w większości katolicy,więc gdzie jest tu miejsce na przykazanie 'BĘDZIESZ rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   lmr

   Czy ta śmieszna Pani przeżyła kiedykolwiek jakiś orgazm, nie licząc orgazmu absurdu, obłudy i zwykłego chamstwa? To jakaś biedna kobieta jest!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     lmr

     Bezdzietna i samotna panna, grzmi tak o związkach partnerskich, jak kościół katolicki o in vitro i aborcji, choć ani Pawłowicz ani żaden ksiądz (choć tu mogę być w błędzie) nigdy nie mieli, nie mają i nie będą mieli z tym wszystkim nic wspólnego. To jakiś kanał!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Filozofika

       Poslanko PiS - nie wszyscy sa takiej samej "natury" jak Pani. A jesli istnieja, to znaczy, ze stworzyla ich NATURA i nie mozna tego nie akceptowac. To jest fakt a nie czyjs wymysl!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         stan53

         Nie PO-PISała się natura.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           irekwj
           irekwj

           nie dla zrównania z prawem z małżeństwami, to nie jest w interesie państwa. Państwo może wspierać jedynie płodną rodzinę - zarejestrowaną, choć obojętnie gdzie. To stanowisko Gowina i mu podobnych. W związku z tym pytam dlaczego wszystkie zakony, każdy proboszcz, wikary mają większe przywileje niż małżonkowie ? Ot.biskup dostał rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             3
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             perkmaster

             Czy wg. Pani Pawłowicz świadome zamykanie się kobiet i mężczyzn w klasztorach, gdzie mają wyzbywać się seksualnego pożądania i żyć całe lata bez stosunku seksualnego, bez rozmnażania - czy to jest ZGODNE Z NATURĄ ?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               1
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               adam56

               W sejmie gdzie posłowie modlą się o deszcz, a na ścianie wisi krzyż-nigdy nic normalnego nie powstanie.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 stan53

                 O ciąży wypowiadają sie księża ,o rodzinie p.Pawłowicz -oto Polska właśnie.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   ahun
                   ahun

                   Wikipedia:"...niezamężna i bezdzietna"..Kto tu żyje "przeciw naturze?Belka w cudzym-brak drzazgi w SWOIM OKU?Jak zwykle;"obrońca wartości "chrześcijańskich..okazał się być hipokrytą..

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     2
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     stan53

                     Na tyle ..nierozgarnięta że pcha się na ...mównicę by dać argument dla takich wpisów.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       1
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       alian1

                       Przeciez takie postawy sa naturalnoscia wsrod polakich katolikow!

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         ahun
                         ahun

                         ..."jednopciowych"?Kto jej dał dyplom?Ba!MATURĘ kto jej dał?

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           2
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje