tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Budowę wałów blokują ekolodzy "

"Budowę wałów blokują ekolodzy "
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Prezydent stolicy: Ekolodzy blokują budowę wałów

Pilnego remontu wymaga wał Zawadowski w Wilanowie. Tyle, że inwestycja nie może ruszyć już od ośmiu lat. Powód? - Protesty ekologów - tłumaczyła w "Kropce nad i" prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Stan wałów powodziowych w stolicy pozostawia wiele do życzenia. Są nieremontowane od lat - tak, jak wał Zawadowski w Wilanowie i ten na wysokości Łomianek. Jeśli się to nie zmieni, kolejne wzrosty poziomu wody w Wiśle mogą być katastrofalne w skutkach. Prezydent Warszawy pytana co z wałami przeciwpowodziowymi w Warszawie, stwierdziła, że problemem są protesty ekologów, dlatego inwestycje wciąż są na etapie początkowym, czyli przygotowywania niezbędnej dokumentacji.

- Sprawa wały Zawadowskiego trwa od ośmiu lat. Ze względu na protesty wygasa tzw. pozwolenie wodne - powiedziała prezydent stolicy. I dodała, że miejscy urzędnicy po raz kolejny będą próbowali ruszyć z tą inwestycją.

Z interwencją u ministra

Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że po powodzi w 2001 r. umacniano wały na Białołęce (powstał tam Wał Rajszewski za 14 mln zł) i Tarchominie. Jej zdaniem, powinna w końcu powstać zapora przy warszawskim zoo (było zagrożone zalaniem, kiedy fala kulminacyjna szła przez Wisłę w Warszawie).

- Plany są, ale procedury są bardzo trudne - powiedziała, wskazując że oprócz protestów ekologów, problemem jest także program Natura 2000 (oznacza utworzenie w krajach Unii Europejskiej terenów objętych ochroną przyrody - red.). - Niewątpliwie utrudnia to inwestycje - podkreśliła. wskazując, że chodzi między innymi o wycinanie roślinności wzdłuż Wisły.

I przyznała, że rozmawiała o problemie z ministrem środowiska, który - jak powiedziała - stwierdził, że program Natura 2000 niekoniecznie utrudnia inwestycje przy Wiśle. Jednak prezydent stolicy chce, by szef resoru środowiska zainteresował sprawą Komisję Europejską.

- Program Natura 2000 na tym poziomie rozwoju ekonomiczno-gospodarczego może nam pewne inwestycje konieczne dla życia i zdrowia ludzi utrudniać - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

mac/ ola/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje