tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Bruksela wstrzymuje pieniądze na e-administrację

Bruksela wstrzymuje pieniądze na e-administrację
Foto: TVN24 Komisja Europejska wstrzymała środki na projekty e-administracji

Komisja Europejska wstrzymała wypłacanie środków UE na projekty e-administracji. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapewnił jednak, że realizacja projektów nie będzie zawieszona, a Polska nie straci pieniędzy.

Boni przypomniał, że KE wstrzymała płatności dotyczące części projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Stało się tak w związku ze śledztwem, jakie prowadzi prokuratura apelacyjna ws. ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach byłego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Dzieje się to - uspokajam teraz - zgodnie ze schematami działania instytucji europejskich. Jak jest prokuratura, jak są takie sprawy, KE nie ma innego ruchu. (...) I tak się będzie działo, aż my nie przedstawimy wszystkich naszych wyjaśnień - powiedział w poniedziałek minister Boni.

I dodał, że wstrzymanie płatności nie oznacza zawieszenia projektów. - Wstrzymanie płatności nie oznacza utraty środków unijnych, tylko czasowe ich zamrożenie - zapewnił szef MAC.

Boni podkreślił również, że Polska nie chce działać jak inne kraje, które wymuszają na KE płatność, ”a potem trzeba wstrzymywać całość realizacji wszystkich projektów”. - Mamy umówione spotkanie z komisarzem Hahnem (Johannesem - red.) od polityki regionalnej i polityki spójności. Dokładnie 15 maja o godz. 9.45, żeby wszystkie wyjaśnienia przedstawić - zaznaczył minister.

Obawy o legalność

W kwietniu KE zdecydowała o przerwaniu wypłat dla Polski na projekty elektronicznej administracji ze względu na obawy związane z legalnością i regularnością wydatków oraz niską efektywnością zarządzania dofinansowaniem UE.

”Polskie władze są proszone o podjęcie odpowiednich działań (m.in. audyty projektów - red.), by zapewnić, że w przyszłości nie utracą pieniędzy. Obecnie żadne pieniądze nie są utracone dla Polski w tym priorytecie (elektronicznej administracji - red.)” - napisały wtedy służby prasowe komisarza UE ds. polityki regionalnej Johannesa Hahna.

Dodały, że wypłaty zostaną wznowione, jeśli KE uzna odpowiedź i działania ze strony polskiej za ”satysfakcjonujące”; Polska ma na to dwa miesiące.

Projekty wdrażające elektroniczną obsługę administracyjną w krajach UE są realizowane w ramach tzw. priorytetu 7 (e-government) Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

Warszawska prokuratura apelacyjna prowadzi śledztwo ws. ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach b. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W październiku ubiegłego roku zatrzymano siedem osób, w tym byłego dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje