tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

BOR: Do Iraku wrócimy tylko uzbrojeni po zęby

BOR: Do Iraku wrócimy tylko uzbrojeni po zęby
Foto: TVN24 Teraz ambasadora będą bronić żołnierze

Ambasady w Bagdadzie nie chroni już BOR. Powód? Brakuje nie tylko sprzętu dla funkcjonariuszy, ale i ustawy, która regulowałaby działania Biura na terenie objętym walkami - pisze "Rzeczpospolita".

Zgodnie z obowiązującą ustawą, BOR powinien zapewniać ochronę polskim ambasadom, urzędom konsularnym i przedstawicielstwom przy organizacjach międzynarodowych. Szef Biura zapowiedział jednak, że jego ludzie będą służyć w takich krajach, jak Irak lub Afganistan dopiero, gdy otrzymają odpowiednie uzbrojenie. - Ludzi wyjeżdżających do kraju w stanie wojny wyposażamy w zupełnie inny sprzęt niż w normalnych warunkach. Inaczej też przygotowujemy się do objęcia ochroną takiej placówki – mówi kpt. Dariusz Aleksandrowicz, rzecznik BOR.

Gdy była przygotowywana ustawa o BOR, nikt nie myślał, że funkcjonariusze będą musieli wykonywać swoje działania w warunkach wojny

Rzecznik BOR o służbie na wojnie

Pieniądze na osprzęt dla oficerów BOR mają być

Jak podaje "Rzeczpospolita", na podstawie wewnętrznych przepisów formacja szykuje się już do zakupu trzech opancerzonych samochodów. Funkcjonariusze jadący do Iraku dostaną też inną broń strzelecką i kamizelki kuloodporne. Pieniądze mają być wydzielone z puli na modernizację służb, która została zapisana w tegorocznym budżecie. W BOR liczą, że poprawiona zostanie też ustawa. - Gdy była przygotowywana ustawa o BOR, nikt nie myślał, że funkcjonariusze będą musieli wykonywać swoje działania w warunkach wojny – mówi Aleksandrowicz. O szczególnym traktowaniu pracowników działających w strefie wojny nie wspomina też ustawa o służbie zagranicznej. MSZ zabiega jednak aby nowe przepisy przygotowywane przez Kancelarię Premiera wprowadzały różne kategorie placówek dyplomatycznych.

"Borowiki" na wojnie zarabiają tyle, co ich koledzy w spokojnych miejscach

Dieta dla pracownika BOR w Iraku to 61 dolarów dziennie, a np w spokojnej Bratysławie - ponad 40 euro. W złotówkach to mniej więcej tyle samo

Zarobki BOROWIKÓW

Na razie niezależnie od tego, czy dyplomaci pracują w Iraku, czy na bezpiecznej placówce, zarabiają tyle samo. Nie ma też wielkich różnic w dietach określanych przez MSZ dla pracowników BOR. W Iraku dostają 61 dolarów dziennie, a np. w spokojnej Bratysławie ponad 40 euro. W złotych to mniej więcej tyle samo.

Decyzja o wycofaniu BOR z Iraku zapadła po październikowym zamachu na konwój z polskim ambasadorem. W eksplozji trzech ładunków zginął wtedy oficer BOR Bartosz Orzechowski, a ambasador gen. Edward Pietrzyk został ranny. W sprawie dalszej ochrony dla ambasady w Bagdadzie MSZ porozumiało się z MON. - Korzystam teraz z wielkiej życzliwości wojska. Mam niezawodną i profesjonalną ochronę. To świetnie wyszkoleni ludzie z ogromnym doświadczeniem – mówi gen. Pietrzyk.

jaś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje