tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Bochenek: we wtorek stanowisko rządu w sprawie Brexitu

zobacz więcej wideo »
Bochenek: we wtorek stanowisko 
rządu w sprawie Brexitu
 • Bochenek: we wtorek stanowisko rządu w sprawie BrexituBochenek: we wtorek stanowisko rządu w sprawie Brexitu
 • Bochenek do dziennikarza: Powiem panu szczerze. Nie wiem, czy Misiewicz pracuje w MON, czy nieBochenek do dziennikarza: Powiem panu szczerze. Nie wiem, czy...
 • "Walka buldogów pod dywanem""Walka buldogów pod dywanem"
 • Rzecznik rządu: Moreno-Ocampo współpracuje z podkomisją smoleńską od wielu miesięcyRzecznik rządu: Moreno-Ocampo współpracuje z podkomisją...
Foto: TVN24 | Video: tvn24 Rzecznik rządu o Brexicie

Rząd we wtorek podejmie stanowisko w związku z negocjacjami w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek. - Mamy nadzieję, że stanowisko będzie elementem stanowiska całej Rady Europejskiej na temat Brexitu - dodał.

- Będzie to ramowe stanowisko rządu w związku z negocjacjami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. To stanowisko w najbliższych kilkudziesięciu minutach powinno pojawić się w porządku obrad. Takie stanowisko, jako polską propozycję do stanowiska Rady Europejskiej w toku negocjacji Unii z Wielką Brytania, będziemy chcieli przedłożyć Radzie Europejskiej - powiedział Bochenek podczas poniedziałkowego briefingu.

- To będzie polski wkład w stanowisko unijne na temat tego, jak cała procedura wyjścia i proces negocjacji powinien przebiegać - dodał.

"Prawa Polaków powinny być zagwarantowane"

Pytany o sytuację Polaków mieszkających na Wyspach, powiedział, że od początku rząd mówi, że prawa Polaków po Brexicie powinny być zagwarantowane. - To jest również element tego stanowiska - dodał.

- Przede wszystkim uważamy - i to również wybrzmi w tym dokumencie - iż jasno Unia Europejska, Rada Europejska powinna dookreślić zasady, według jakich będzie procedowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej tak, aby uwzględnić interesy wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej - podkreślił Bochenek.

- Wielka Brytania powinna mieć możliwość ścisłej współpracy z Unią i ta współpraca powinna się odbywać z poszanowaniem zasad, które dzisiaj funkcjonują. Tutaj mamy na myśli cztery swobody: przepływu towarów, usług, osób i kapitału - poinformował. - Wielka Brytania powinna te podstawowe zasady rynku wewnętrznego Unii szanować - zaznaczył.

- Uważamy, że na pewno sytuacja Wielkiej Brytanii nie powinna być bardziej korzystna po wyjściu jej z Unii, niż sytuacja państw członkowskich, które do tej Unii będą należały - mówił rzecznik.

- Mamy nadzieję, że stanowisko (polskiego rządu) będzie elementem stanowiska całej Rady Europejskiej na temat Brexitu - dodał.

Rzecznik o deklaracji rzymskiej

Rzecznik powiedział, że ten tydzień będzie przebiegał pod hasłem spraw międzynarodowych, europejskich. Nawiązał w ten sposób do szczytu Rady Europejskiej w Rzymie, który rozpocznie się w piątek.

- W trakcie tego jubileuszowego szczytu ma zostać przyjęta deklaracja dotycząca tego, jak w przyszłości Unii Europejskiej powinna wyglądać - zaznaczył Bochenek. Przypomniał jednocześnie, że jakiś czas temu odbył się w Warszawie szczyt Grupy Wyszehradzkiej, podczas którego przyjęto deklarację, która zawiera "bardzo konkretne propozycje, w którym kierunku powinna zmierzać Unia Europejska".

- Te konkretne recepty, mamy nadzieję, że znajdą się, jako istotny wkład w deklaracji rzymskiej - powiedział rzecznik rządu.

Jak dodał, podczas wizyty w Rzymie premier Beata Szydło ma spotkać się z papieżem Franciszkiem. - W piątek przewidujemy także spotkanie pani premier z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wieczorem tego dnia politycy będą uczestniczyć w modlitewnym czuwaniu - poinformował Bochenek.

"Walka buldogów pod dywanem"

Rzecznik rządu odniósł się także do wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. Jako kandydat na premiera wskazany został w nim lider PO Grzegorz Schetyna.

Bochenek, pytany, jaki jego zdaniem jest cel składania przez PO wniosku, odparł, że ciężko mu się do tego odnosić.

- Przede wszystkim ja bym określił to wotum nieufności jako konstruktywne ubieganie się o fotel szefa opozycji, bo to jest ewidentna rywalizacja pomiędzy politykami PO i Nowoczesnej, kto jest ważniejszy, kto powinien stać na czele polskiej opozycji - powiedział.

Bochenek ocenił, że jest to awantura i kłótnia pomiędzy PO i Nowoczesną, która - jak podkreślił - odbywa się pomiędzy tymi ugrupowaniami od wielu miesięcy. - Niby chcą razem współpracować, w kuluarach się kłócą, jakaś walka buldogów pod dywanem, nic nowego - dodał.

Oglądaj
"Walka buldogów pod dywanem"
Wideo: tvn24 "Walka buldogów pod dywanem"

Rzecznik rządu: Moreno-Ocampo współpracuje z podkomisją smoleńską od wielu miesięcy

Rzecznik pytany był także o informacje "Dziennika Gazety Prawnej", który napisał w poniedziałek, że rząd wynajął byłego głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Luisa Moreno-Ocampo, aby pomógł sprowadzić do Polski wrak Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem.

- W tej sprawie na pewno w najbliższym czasie zabierze głos komisja, która zajmuje się sprawą wyjaśnienia okoliczności katastrofy smoleńskiej - zapewnił Bochenek.

- Ta współpraca jest już kontynuowana od wielu miesięcy. Z tego, co wiemy pan, o którym mowa, pracuje od pół roku już z podkomisją, dlatego tutaj nie ma żadnej sensacji, to nie jest nic nowego - powiedział rzecznik rządu.

Podkreślił, że podkomisja współpracuje z wieloma fachowcami po to, by kompleksowo wyjaśnić wszelkie okoliczności katastrofy smoleńskiej.

W połowie listopada 2016 roku Moreno-Ocampo spotkał się z szefem MON Antonim Macierewiczem. Ministerstwo podało wówczas w komunikacie, że profesor Ocampo "wyraził zgodę na przygotowanie dla MON analizy w sprawie dalszego procedowania badania katastrofy smoleńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwrotu wraku samolotu", a także zgodził się zostać ekspertem podkomisji smoleńskiej.

Oglądaj
Rzecznik rządu: Moreno-Ocampo współpracuje z podkomisją smoleńską od wielu miesięcy
Wideo: tvn24 Rzecznik rządu: Moreno-Ocampo współpracuje z podkomisją smoleńską od wielu miesięcy

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
dgen

okazuje się, że z UE jest trudniej wyjść niż z RWPG i Układu Warszawskiego

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jawotr
   jawotr

   Nie opowiadaj banialuków, z tamtych organizacji nie można było wyjść i nikt nawet nie mógł zapytać. Porównywanie UE do komunistycznego więzienia narodów, jest zbyt niedorzeczne żeby to w ogóle komentować.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Soosie

     Polska chce zatrzymac prawa polakow mieszkajacych w Wielkiej Brytanii. Brawo, ale tez powinna sie wstawic za brytyjczykami mieszkajacymi w innych panstwach europejskich nie koniecznie w Polsce.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       jawotr
       jawotr

       A co wam do Brexitu?... chyba, że chcecie ogłosić Polexit.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje