tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Spółdzielnia sprzedała mieszkania z lokatorami, teraz są eksmitowani. "Metody mafijne"

Spółdzielnia sprzedała mieszkania z lokatorami, teraz są eksmitowani. "Metody mafijne"
Foto: TVN 24 | Video: TVN 24 Boję się, że zostanę bez dachu nad głową - mówią mieszkańcy

Prywatni przedsiębiorcy wykupili lokale jednej ze spółdzielni w Sosnowcu. Mieszkańcom podnieśli czynsz, a teraz grożą eksmisjami. I to mimo że to lokatorzy mieli prawo pierwokupu, a część z nich wpłaciła już nawet zaliczki na poczet kupna mieszkania. Materiał programu "Blisko ludzi".

Ponad dwa tysiące lokatorów Spółdzielni Mieszkaniowej Sokolnia w Sosnowcu (która jest obecnie w likwidacji) jest zagrożonych eksmisją. Chcieli wykupić swoje spółdzielcze mieszkania na własność, a zostali wraz z mieszkaniami sprzedani.

Wyrzucanie lokatorów

Część mieszkań spółdzielnia oddała za swoje długi, wszystkie sprzedano po bardzo atrakcyjnych cenach - średnia wynosiła ok. 4-7 tys. złotych za całe mieszkanie. - Gdybyśmy doprowadzili do wartości rynkowej, to może ta kwota powinna być 5-6 razy większa - powiedziała Halina Stankiewicz, likwidator spółdzielni mieszkaniowej Sokolina.

W ostatnich dniach uprawomocniło się kilka wyroków eksmisyjnych. Wkrótce nowi właściciele zaczną wyrzucać z domów lokatorów, których spółdzielnia przed laty sprzedała wraz z ich mieszkaniami, żeby ratować swoją sytuację finansową. Lokatorzy przed laty wpłacili spółdzielni zaliczki, bo chcieli wykupić swoje mieszkania na własność. Prezes spółdzielni przyjmowała też od nich pieniądze na wykup mieszkania, chociaż były one już sprzedane.

Lokatorzy byli uprzywilejowanymi kupcami. Mieli prawo pierwokupu. A mimo to zostali przez zarząd spółdzielni sprzedani.

Przedsiębiorca kupował mieszkania sam od siebie

Mieszkania z lokatorami kupowali od spółdzielni różni przedsiębiorcy. Najwięcej lokali, ponad osiemset, kupił Ryszard Sz. Co ciekawe, w czasie, gdy spółdzielnia pozbywała się nieruchomości, Sz. był jej pełnomocnikiem ds. sprzedaży mieszkań. Spółdzielnia należy do jego żony.

- Z jednej strony pan Sz. był przedstawicielem spółdzielni, sprzedawał, a przechodził na drugą stronę biurka i był kupującym - relacjonuje reporterowi "Blisko Ludzi" Marian Kozieł, poszkodowany lokator spółdzielni Sokolnia.

W sprawie sprzedaży i kupowania mieszkań z zasobu SM Sokolnia toczą się obecnie  procesy karne - zarówno przeciwko Ryszardowi Sz., jak i przeciw dwóm byłym członkom zarządu spółdzielni. Prokuraturze nie udało się zabezpieczyć majątku Ryszarda Sz. Już nie posiada on nieruchomości, które miały stanowić zabezpieczenie majątkowe.

Członek zarządu: ktoś wprowadził nas w błąd

Oskarżeni w tej samej sprawie członek zarządu spółdzielni i wiceprezes twierdzą, że sami są ofiarami. - Ja już mam dosyć. Jestem skrzywdzony - powiedział wiceprezes w rozmowie z reporterem "Blisko ludzi". - Ktoś nas w błąd wprowadził - dodał były członek zarządu, który twierdzi, że dowiedział się o wszystkim po sprzedaży.

W tym samym czasie sądy cywilne ferują niekorzystne dla lokatorów wyroki o ich eksmisji z zajmowanych przez nich mieszkań.

- Boję się, że wejdzie mi komornik, zlicytuje mieszkanie, kupi je nowy właściciel, a ja zostanę bez dachu nad głową z niepełnoletnią córką - żali się reporterowi "Blisko Ludzi" Arturowi Zakrzewskiemu Alicja Tynczyszyn, poszkodowana lokatorka spółdzielni Sokolnia. Pani Alicja, jak twierdzi, dowiedziała się, że została sprzedana z mieszkaniem, pół roku po sprzedaży.

Podnoszenie czynszu i eksmisje

Przedsiębiorcy, którzy kupili od spółdzielni mieszkania, najpierw podnieśli lokatorom czynsz. W skrajnych przypadkach z czterech do dwudziestu złotych za metr kwadratowy. Gdy lokatorzy się nie zgodzili i cały czas płacili czynsz spółdzielni po starych stawkach, dostawali pozwy o eksmisje i o odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Ostatnio sąd unieważnił około osiemdziesięciu transakcji kupna-sprzedaży spółdzielczych lokali. To jednak jedynie niecałe dziesięć procent wszystkich mieszkań sprzedanych przez spółdzielnię ze szkodą dla lokatorów.

Wyroki unieważniające część transakcji są jeszcze nieprawomocne. Poza tym lokale kupione od spółdzielni przez przedsiębiorców, były jeszcze wielokrotnie dalej sprzedawane.

"Metody mafijne"

- To, co zrobiła ta spółdzielnia, to jest po prostu draństwo, przypominają metody wręcz mafijne - powiedziała senator Lidia Staroń w studiu programu "Blisko ludzi". Jej zdaniem spółdzielnia nie miała prawa do takich poczynań. - Spółdzielnia miała obowiązek, to są byłe mieszkania zakładowe, żeby wszyscy ci ludzie mieli lokatorskie prawo do lokalu. Oni wszyscy mieli mieć prawo do swojego lokalu - dodała.

Oglądaj
Dyskusja w studiu "Blisko ludzi"
Wideo: TVN 24 Dyskusja w studiu "Blisko ludzi"

Senator nazwała też oskarżonych "zorganizowaną grupą, która powinna dzisiaj dawno już siedzieć".

- Zasadne byłoby tu zawieszenie postępowania eksmisyjnego do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia spraw obejmujących ustalanie nieważności tej umowy sprzedaży, czy zbycia udziałów - stwierdziła w studiu adwokat Joanna Parafianowicz. Odniosła się też do faktu, że nie udało się zabezpieczyć majątku Ryszarda S. - Jest wiele przypadków ludzi, którzy ukrywają majątki. Jest możliwość na pewno fizycznego zlokalizowania tych mieszkań - powiedziała.

"Prokuratura nie zrobiła nic"

Również adwokat Rafał Dębkowski uważa, że istnieją odpowiednie instrumenty, aby to zrobić, ale "trzeba chcieć". - Czy prokuratura zrobiła wszystko w odpowiednim czasie? - zapytał. Przedstawiciele prokuratury odmówili jednak udziału w programie.

Senator Staroń wystąpiła w tej sprawie do Prokuratora Generalnego. Jej zdaniem prokuratura nie zrobiła praktycznie nic. - To, że wytoczyła jedno powództwo o unieważnienie, to jest nic, bo nie zabezpieczyła wszystkich tych aktów - dodała. - Powinna pójść dalej, wystąpić o uzgodnienie ksiądz wieczystych - stwierdziła. Wyjaśniła, że eksmitowani dziś ludzie złożyli zawiadomienie w 2009 roku. - Nie doszłoby do tego, gdyby prokuratura zareagowała - powiedziała.

"Winni są też nabywcy"

Sąd w Katowicach unieważnił umowę dotyczącą sprzedaży kilkudziesięciu mieszkań w 2014 roku, ale dopiero po blisko roku przekazał sprawę do sądu apelacyjnego. Ten zamierza wyznaczyć termin rozprawy na koniec lutego.

Zdaniem Haliny Stankiewicz, likwidatora spółdzielni, były podejmowane próby, aby przyspieszyć tę sprawę. - Oprócz tej sprawy w spółdzielni są też inne sprawy, które też łączą się ze sprzedażą mieszkań - dodała.

- Jest to absolutne zaniechanie jeśli chodzi o reprezentację - stwierdziła senator. Jej zdaniem winni są też nabywcy mieszkań, którzy dążą do eksmitowania lokatorów oraz urząd skarbowy. - Nie zastanowiło to urzędu, że część mieszkań została za darmo sprzedana?- zapytała.

Oglądaj
Cały program "Blisko ludzi"
Wideo: TVN 24 Cały program "Blisko ludzi"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (21)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
barbara_jolanta_breier

Jeszcze większe draństwo wydarzyło się w Gdańsku w 2003 kiedy to Urząd Marszałkowski sprzedał Małej Lokatorsko-własnosciowej Spółdzielni Mieszkaniowej "Podgrodzie" osiedle Służby Zdrowia. W latach 1991-92 pielęgniarki otrzymały ruinę do remontu z obietnicą możliwości wykupu w przyszłości za przysłowiową "złotówkę". Kiedy rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Janosik1900

   Fajna podpucha ruda ubrana pod kolor okularnika, a ten co został w dziurawych butach i w jednej kurtce z ortalionu raptem gajer sobie znalazł i świeci po oczach bogactwem ... ja też mam spółdzielcze mieszkanie ... nie zakładowe ... taka mała różnica, dziś się wezmą za frankowiczów spółdzielczych i też będzie płacz i prokurator ... rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     objektywny
     objektywny

     Piszecie - "metody mafijne" a kto rzadzi Polska od 1989 roku cooooo??????.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Efendi123

       Oto jest polska sprawiedliwość, polskie prawo i polska konstytucja... I jakoś nikt nie krzyczy z tego powodu, że łamane są podstawowe prawa obywatela wynikające z Konstytucji...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         polak55
         polak55

         Tak właśnie "państwo"polskie dba o swoich obywateli ! Prawo stanowione jest dla złodziei !

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           denm

           Akurat prawo w tym momencie stoi po stronie pokrzywdzonych, problem jest z jego egzekwowaniem. Spółdzielnia zbyła lokale bezprawnie, prokuratura wszystko zablokować a nie zrobiła tego, sąd podobnie. O to chodzi. Nie o prawo, tylko o to, jak jest egzekwowane.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             TacDingo

             Dlatego ludzie głosowali na PiS bo wiedzieli że Ziobro zostanie Ministrem Sprawiedliwości

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               1
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               JackPlacki

               Za PRLu nie do pomyślenia.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 kriskret1

                 Jakie metody taki i kraik , a moze nawet i odwrotnie....

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Trist

                   Zielona wyspa którą dał nam Tusk...

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Clemens

                     W Sosnowcu jak na DZIKIM ZACHODZIE,
                     kazdy robi comu sie podoba, a sumienia w tym niwe widac.
                     CHYTROSC i NIUCZCIWOSC !
                     Okropna starosc z mafia dookola.
                     Na nich tez przyjdzie kreska i oby na czas.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       1
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Więcej komentarzy - rozwiń
                       Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                       Pozostałe informacje