tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Nie każdy instrument odpowiada godności świątyni". Co i jak może grać w kościele

zobacz więcej wideo »
"Nie każdy instrument odpowiada godności świątyni". Co i jak może grać w kościele
 • Biskupi przyjęli instrukcję o muzyce kościelnejBiskupi przyjęli instrukcję o muzyce kościelnej
 • 26.05.2016 | Biskupi w Boże Ciało apelowali do polityków. „Pojednanie czasem będzie wymagało ustępstw”26.05.2016 | Biskupi w Boże Ciało apelowali do polityków. „Pojednanie czasem...
 • Boże Ciało w Kościele Katolickim. Biskupi mówili między innymi o uchodźcachBoże Ciało w Kościele Katolickim. Biskupi mówili między innymi o uchodźcach
 • "W sprawie uchodźców mam inne zdanie niż biskupi i Ojciec Święty""W sprawie uchodźców mam inne zdanie niż biskupi i Ojciec Święty"
 • "Kapitał pojednania i więzi trzeba chronić". Biskupi o relacjach polsko-niemieckich"Kapitał pojednania i więzi trzeba chronić". Biskupi o relacjach polsko-niemieckich
 • Biskupi apelują do PiS Biskupi apelują do PiS
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 KEP uchwaliła między innymi zakaz używania tak zwanych "automatycznych organistów". Na nagraniu, biskupi przed konferencją prasową

"Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim" – głosi dokument, przyjęty przez biskupów na 377. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie. "Instrukcja KEP o muzyce kościelnej" określa zasady wykonywania muzyki i śpiewów w kościołach oraz organizowania w nich koncertów.

"Muzyka w liturgii nie jest jej oprawą, ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów" – głosi instrukcja Komisji Episkopatu Polski.

Dokument zatwierdzony przez polskich biskupów odwołuje się do innych dokumentów Stolicy Apostolskiej oraz Kościoła w Polsce, regulujących zasady sprawowania liturgii i śpiewu w kościołach, a powstałych wiele lat temu między innymi instrukcji Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej z 1979 roku.

Biskupi podkreślają, że przemiany społeczne i kulturowe oraz postępująca sekularyzacja życia dotykają także liturgii, a "przyczyna tego zjawiska tkwi przede wszystkim w fałszywym poczuciu wolności oraz nieznajomości nauki Kościoła". Wierni – jak głosi dokument - mają prawo, by władza kościelna sprawowała kierownictwo nad świętą liturgią, "aby liturgia nie była postrzegana jako prywatna własność kogokolwiek, ani samego celebransa, ani wspólnoty, w której sprawuje się sakramenty".

"Elektroniczne odtwarzanie muzyki jest niewłaściwe"

Według instrukcji, należy bezwzględnie stać na straży wykonywania takiej muzyki liturgicznej, która jest autentyczną sztuką, nakierowaną zawsze na świętość kultu, i wprowadzać do liturgii tylko to, co odpowiada świętości miejsca, godności obrzędów liturgicznych i pobożności wiernych. "Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim" – głosi dokument.

W instrukcji – składającej się z 12 rozdziałów – opisane są między innymi zasady wykonywania muzyki podczas mszy świętych, różnych nabożeństw, udzielania sakramentów. Na przykład, podczas mszy świętej z Pierwszą Komunią świętą dzieci - według Instrukcji - "dobór repertuaru śpiewów powinien uwzględniać możliwości percepcyjne i wykonawcze dzieci, ale nie może to usprawiedliwiać wprowadzania do liturgii piosenek religijnych". Niewłaściwe jest między innymi "odtwarzanie muzyki za pomocą urządzeń elektronicznych”.

W Instrukcji jest też zapis dotyczący celebracji liturgii sakramentu małżeństwa, podczas której "należy pilnie wystrzegać się, by pod pozorem podnoszenia okazałości nie wprowadzać do obrzędów czegoś niezgodnego z kultem". Biskupi zalecają też dbałość o to, "aby wierni nie byli wyłączeni z czynnego uczestnictwa w śpiewie". "Dobór repertuaru wokalnego i instrumentalnego musi odpowiadać charakterowi świętych czynności. Nie wolno odtwarzać muzyki za pomocą urządzeń elektronicznych" – napisano.

Instrukcja odnosi się także do liturgii transmitowanej przez media, która "powinna mieć charakter pewnego wzorca", a śpiewy wykonywane podczas transmisji muszą mieć aprobatę władzy kościelnej. "Transmisja liturgii nie może być okazją do medialnej promocji osób lub zespołów muzycznych" – głosi instrukcja.

"W liturgii nie można używać fortepianu"

Według Instrukcji "w liturgii głos ludzki ma pierwszeństwo przed wszelkimi instrumentami". Podczas liturgii, oprócz organów piszczałkowych mogą wybrzmiewać inne instrumenty, ale - jak podkreślają biskupi - "nie każdy instrument odpowiada godności świątyni i jest w jednakowym stopniu zdatny do wzmacniania ducha modlitwy".

"Nie wolno używać w liturgii instrumentów przeznaczonych do wykonywania muzyki świeckiej (na przykład gitara elektryczna, perkusja, fortepian, syntezator). Wykorzystanie różnych instrumentów poza liturgią jest możliwe z uwzględnieniem sakralnego charakteru świątyni" – głosi instrukcja.

"Zawsze decydujące znaczenie ma sposób wykorzystania instrumentu oraz wysoka jakość artystyczna wykonania z troską o szlachetne piękno muzyki sakralnej" – zaznaczono w dokumencie. Podczas uroczystych obchodów liturgicznych we wnętrzu kościoła dopuszczalny jest udział orkiestry, a w czasie celebracji poza kościołem oraz podczas procesji może to być orkiestra dęta.

"Należy popierać inicjatywy organizowania koncertów religijnych"

Dokument KEP odnosi się również do organizowania koncertów w kościołach. Biskupi przypominają, że kościoły "nie są zwyczajnymi miejscami publicznymi, mogącymi służyć wszelkim zgromadzeniom”.

"Są to miejsca święte, przeznaczone wyłącznie i na stałe do sprawowania kultu Bożego. Pozostają one miejscem świętym również wtedy, gdy nie odbywają się w nim obrzędy" – napisano w instrukcji.

"Kościół, choć popiera rozwój sztuki, nie zastępuje instytucji służących kulturze muzycznej" – głosi Instrukcja - i dlatego "nie może aprobować organizowania w kościołach koncertów muzyki o charakterze wyraźnie rozrywkowym – nawet o wysokich walorach artystycznych".

Według biskupów należy popierać inicjatywy organizowania koncertów muzyki religijnej, których celem ma być "skierowanie serc słuchaczy ku Bogu, a nie promowanie wykonawców czy kompozytorów". "Strój i zachowanie, zarówno wykonawców jak i słuchaczy, muszą odpowiadać sakralnemu charakterowi kościoła" – napisano w dokumencie.

"Ogólne wykształcenie muzyczne nie wystarczy"

Koncerty w kościołach "mają służyć duchowemu dobru słuchaczy, dlatego nie mogą być zwykłą działalnością gospodarczą". Jednak "organizator ponoszący określone koszty (np. godziwe honorarium dla artystów zawodowych) może zadbać o formę ich zwrotu, zachowując odpowiednie przepisy prawa" – napisali biskupi.

Instrukcja porusza też sprawy edukacji i formacji muzycznej. Biskupi zalecają np., by powoływać w parafiach zespoły śpiewacze, a istniejące otoczyć szczególną troską. Według Instrukcji na stanowisku organisty może być zatrudniona osoba mająca kwalifikacje "muzyka kościelnego, a nie tylko ogólne wykształcenie muzyczne".

Muzyka w liturgii ma być wykonywana wyłącznie na żywo – głosi dokument KEP. "Niedopuszczalne jest stosowanie tak zwanych automatycznych organistów. Muzyka odtwarzana elektronicznie nie może zastępować gry na instrumentach lub śpiewu zgromadzonych" - napisano.

Nad stosowaniem odpowiedniej muzyki liturgicznej ma czuwać biskup diecezjalny, a w parafiach – proboszcz. O właściwy poziom muzyki dbać mają diecezjalne Komisje Muzyki Kościelnej, które są organami doradczymi biskupa.

Normy określone w instrukcji biskupi wprowadzają "z nadzieją na podniesienie poziomu wykonywanej muzyki kościelnej, a także nadanie należnej godności i powagi świętym obrzędom".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
stanislaw_walkowiak
stanislaw_walkowiak

przepraszam a ja się pytam czemu w Kościele nie można suchac muzyki świeckim???

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   MasterYoda najgorszy sort
   MasterYoda najgorszy sort

   Zakazali syntezatorów? To teraz niech powiedzą w ilu kościołach są prawdziwe organy piszczałkowe lub chociaż Hammondy. W wielu to przecież syntezatory zastępują organy.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     galador

     Na pewno wszyscy niedoszli nowożeńcy bardzo się ucieszą, że nikt im nie będzie mógł w kościele zagrać marszu Mendelsona czy Wagnera w trakcie liturgii... ;)

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje