tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Biblioteka Narodowa wyzwoliła lektury

Biblioteka Narodowa wyzwoliła lektury
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Lektury wyzwolone

Uczniowie, którzy nie czytają lektur już nie będą mogli wykręcić się brakiem egzemplarza na bibliotecznej półce. Teraz lektury szkolne będą dostępne on-line z możliwością legalnego ściągnięcia ich na twardy dysk komputera.

Dzisiaj w Bibliotece Narodowej odbyła się uroczysta inauguracja portalu www.wolnelektury.pl - czyli internetowej biblioteki internetowej z lekturami szkolnymi. Książki dostępne na portalu można całkowicie legalnie i - co nie bez znaczenia - za darmo przeglądać on-line, a nawet ściągnąć na twardy dysk komputera.

- Często spotykamy się z dramatycznymi statystykami, z których wynika, że czytelnictwo w Polsce spada. Są to jednak dane niepełne, gdyż dotyczą tylko tradycyjnej formy czytelnictwa i tradycyjnej papierowej książki - mówiła podczas uroczystości otwarcia Joanna Cicha z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Tymczasem tylko wczoraj na portalu "Wolne Lektury" odnotowano ponad 20 tys. aktywnych wejść - zaznaczyła.

Projekt "Wolne Lektury" współtworzy społeczność nauczycielska i akademicka, która zawiązała się specjalnie w tym celu. Rzetelność umieszczanych na portalu tekstów gwarantuje Biblioteka Narodowa, która dostarcza teksty z najlepszych dostępnych wydań ze swoich zbiorów, opublikowanych w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona.

- Portal "Wolne lektury" to nie tylko teksty udostępniane portalowi przez Bibliotekę Narodową. Z myślą o młodych czytelnikach opatrzone są one m.in. przypisami, objaśnieniami i komentarzami - wyjaśnił dyrektor biblioteki Tomasz Makowski. Autorami tych opracowań są nauczyciele oraz pracownicy naukowi z Instytutu Badań Literackich PAN i uniwersytetów.

Książki na wiele sposobów
Na portalu poszukiwany utwór można odnaleźć na wiele sposobów, m.in. poprzez nazwisko autora, epokę kiedy tworzył oraz rodzaj lub gatunek literacki, do jakiego należy. Można także dotrzeć do określonych jego fragmentów ze względu na motywy jakie w nim występują.

Na portalu dostępne są dopiero utwory kilkunastu autorów, m.in. Sofoklesa, Adama Asnyka, Aleksandra Fredry, Adama Mickiewicza, Jana Andrzeja Morsztyna, Artura Oppmana, Henryka Sienkiewicza i Juliusza Słowackiego. Koordynator projektu - Fundacja Nowoczesna Polska zapewnia, że systematycznie będą dodawane następne teksty z opracowaniami.

Projekt "Wolne Lektury" jest całkowicie niekomercyjny. Honorowy patronat nad portalem sprawuje minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski.

mkos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje