tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Biało-czerwony Embraer już czeka na VIPów

Biało-czerwony Embraer 
już czeka na VIPów
Foto: TVN24 Przemalowany na barwy państwowe następca Tu-154

TVN24 dotarło do zdjęcia pokazującego wygląd nowych samolotów, którymi będą latać polskie ważne osobistości. Jeden z dwóch Embraerów 175 czarterowanych od LOT-u otrzymał już rządowe, biało-czerwone malowanie.

Embraer nie ma namalowanej na stateczniku pionowym szachownicy, która oznaczała by przynależność samolotu do lotnictwa wojskowego.

Potwierdza to zapowiedzi, że nowe maszyny dla VIPów będą czarterowane od LOT-u i pozostaną maszynami cywilnymi, obsługiwanymi przez mechaników narodowego przewoźnika. Co najistotniejsze, oznacza to, że za ich sterami zasiądą piloci cywilni, a nie tak jak dotychczas w samolotach rządowych, piloci wojskowi.

Wreszcie nowe maszyny dla władzy

Konieczność odmłodzenia floty samolotów, którym latają polskie ważne osobistości, była znana od wielu lat. Dopiero katastrofa w Smoleńsku nadała tej sprawie rozpędu, ponieważ wszystkie wcześniejsze próby pozyskania nowych maszyn upadały z powodu ograniczonych funduszy i sporów politycznych.

Teraz też dają o sobie znać ograniczenia finansowe, z powodu których samoloty będą tylko czarterowane (wypożyczane) przez MON od LOT-u.

Mniejszy, ale zdecydowanie nowszy

Embraer 175 jest konstrukcją lokującą się pomiędzy małymi a średnimi samolotami pasażerskimi. Mogą przewozić, w zależności od wersji, od 78 do 88 pasażerów na odległość około 3700 kilometrów. Mniejszy od TU-154 zasięg uniemożliwi nieprzerwane loty transatlantyckie.

Projektowanie samolotów rodziny Embraera rozpoczęto pod koniec XX wieku, a do produkcji weszły w 2002 roku. LOT był pierwszym odbiorcą tych samolotów na świecie w 2004 roku. Są to maszyny o wiele nowocześniejsze od dotychczas używanych Tupolewów 154 i Jaków 40. Reprezentują zupełnie inną epokę w konstrukcji samolotów pasażerskich.

mk/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje