tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Premier odpowiada na zarzuty: Polska nie zasługuje, by być oceniana przez Unię

zobacz więcej wideo »
Premier odpowiada na zarzuty: Polska nie zasługuje, by być oceniana przez Unię
Foto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER | Premier Beata Szydło w trakcie debaty w Parlamencie Europejskim

Polska chce, żeby UE była stabilna, żeby nie była wstrząsana wszelkiego rodzaju kryzysami, Polska nie wywołuje kryzysów w Unii - powiedziała premier Beata Szydło w europarlamencie, zabierając ponownie głos podczas wtorkowej debaty. Podkreśliła, że w Polsce nie są łamane prawa człowieka ani zasady demokratycznego państwa prawa, dlatego nie powinna być ona oceniana przez Unię.

CZYTAJ RELACJĘ Z DEBATY MINUTA PO MINUCIE

- Polska chce aktywnie uczestniczyć w prowadzeniu polityki europejskiej, która pozwoli nam tego uniknąć - powiedziała szefowa polskiego rządu po wysłuchaniu wystąpień europosłów.

Szydło dziękowała za wszystkie głosy w dyskusji w PE.

- Dzięki za wszystkie głosy krytyczne, za wszystkie głosy, również te, które wyrażały wsparcie dla mojej ojczyzny, dla rządu. Dla nas jest to bardzo ważne. Przyjechałam tutaj do państwa, żeby podzielić się informacjami - i mam wrażenie, tak się przynajmniej starałam w swoim pierwszym wystąpieniu - aby podać szczegółowe fakty, dotyczące dwóch kwestii czyli Trybunału Konstytucyjnego i ustawy medialnej - podkreśliła premier.

Oglądaj
Szydło: we wszystkich głosach pojawia się troska o UE i jej przyszłość
Szydło: we wszystkich głosach pojawia się troska o UE i jej przyszłość

"Nie ma problemu, więc nie ma pytań"

Przyznała, że liczyła, iż w wypowiedziach europosłów pojawią się szczegółowe pytania, dotyczące tych dwóch kwestii. - Tak naprawdę tych pytań nie było wiele, mogę sądzić, że wynika to z tego powodu, że po prostu nie ma problemu, więc państwo nie macie o co pytać - stwierdziła premier.


- Ta dyskusja jest dla nas wszystkich kłopotem - co zostało też wskazane przez pana prof. Legutko. Jest kłopotem, ja też mam kłopot, ze względu na to, że nie zgadzam się na to, by Komisja Europejska zastosowała w stosunku do Polski taką decyzję, jaką podjęto - mówiła premier.

Beata Szydło nawiązała do ubiegłotygodniowej decyzji KE, która postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z reformą Trybunału Konstytucyjnego - pierwsza faza procedury polega na dialogu i wymianie informacji z polskim rządem.

- Uważam, że Polska nie zasługuje na to, by w tej chwili być oceniana przez KE, bo nie są w Polsce ani łamane prawa człowieka, ani zasady demokratycznego państwa prawa, a wszystkie sprawy, które są w tej chwili realizowane, realizowane są zgodnie z konstytucją, z ustawami i traktatami Unii Europejskiej - oświadczyła Szydło.

Szefowa rządu mówiła, że jest "otwarta na informowanie" o Polsce. Podkreślała, że jej zdaniem "wartością nadrzędną jest przyszłość UE" i wszyscy członkowie europarlamentu powinni się troszczyć, aby instytucje, które tworzą UE pracowały jak najlepiej oraz "odważnie" mówić o ich kompetencjach.

"Zbyt wiele zapłaciliśmy za naszą wolność"

Historia nauczyła nas, że nasze polskie sprawy powinniśmy załatwiać w naszym polskim domu, bo ilekroć załatwiali je za nas inni, wychodziliśmy na tym bardzo źle - mówiła premier.

- Bardzo kochamy naszą wolność i bardzo staramy się tej wolności strzec jak źrenicy oka. Zbyt wiele za tę wolność zapłaciliśmy - mówiła premier Szydło podczas drugiej części debaty. - Nauczyła nas nasza historia, o której też tutaj była mowa, że nasze polskie sprawy powinniśmy załatwiać w naszym polskim domu. Bo ilekroć załatwiali je za nas inni, wychodziliśmy na tym bardzo źle - powiedziała premier.

Podkreśliła, że spór polityczny jest podstawą demokracji. - Ale toczmy ten spór tam, gdzie jest na to miejsce, w polskim parlamencie - zaznaczyła Szydło. Oceniła, że najlepszym dowodem na to, że państwo polskie jest państwem demokratycznym jest to, że polscy obywatele mogą bez przeszkód wyrażać swoje niezadowolenie z działań rządu podczas manifestacji. - Nikt im w tym nie przeszkadzał. Polska jest demokratycznym państwem - powiedziała.

Zaznaczyła, że przyjeżdża do PE jako premier demokratycznego państwa zatroskany, by wspólnie wypracować taki model funkcjonowania w UE, by nie było konieczności toczenia bezpodstawnych debat.

- Wciąż czekamy na opinię Komisji Weneckiej - dodała Szydło. - Wierzę, że pokaże ona obiektywnie, że sytuacja TK w Polsce jest doskonała. Poprzedni parlament też wybierał sędziów TK. Wybrał ich 10 z 15 - mówiła. - Szanuję to, że PE chce z troską i bardziej obiektywnie pochylić się nad tym problemem.

- Polska nie zasługuje dzisiaj na to, by być na cenzurowanym - zaznaczyła Szydło.

Powtórzyła, że ustawy o Trybunale Konstytucyjnym trzeba było zmienić z powodu niekonstytucyjnych przepisów. - My chcemy doprowadzić do tego, żeby były równe prawa, by opozycja miała większość w TK - zapewniła.

Odniosła się też do zarzutów pod adresem ustawy medialnej. - Takie zasady, na jakich budujemy media w Polsce, są chociażby we Włoszech i w innych państwach europejskich. Nie robimy niczego, czego nie ma w innych państwach europejskich - powiedziała.

"Polska jest poddana eksperymentowi"

- Ja mogę dzisiaj mieć uczucie niesprawiedliwości, że to Polska jest poddana temu eksperymentowi, ale jestem tutaj i uważam, że moim obowiązkiem w stosunku do Polski, do polskiego państwa, którym mam zaszczyt kierować, ale również do Parlamentu Europejskiego, do Komisji Europejskiej (było - red.) przyjechać tutaj i rzeczowo wyjaśnić, jak idą sprawy w Polsce. Ale przede wszystkim jest to potrzebne budowaniu autorytetu Unii Europejskiej, instytucji europejskich - oświadczyła.

Podsumowując swoje wystąpienie, premier Szydło podkreśliła, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest ugrupowaniem nacjonalistycznym.

- Nie jesteśmy partią nacjonalistyczną. Takie uwagi uważam za obraźliwe i nie będę ich komentować. Rząd polski został wybrany w demokratycznych wyborach - zaznaczyła premier. - To nie jest tak, że jest czymś innym niż nasza ojczyzna. Nie mogłabym powiedzieć, że nie szanuję na przykład hiszpańskiego rządu, ale szanuję Hiszpanów. Szanuję rząd Hiszpanii, który wybrali Hiszpanie.

Oglądaj
Szydło: chcemy, by takie same szanse miały wszystkie państwa Europy Środkowo-Wschodniej
Wideo: EBS Szydło: chcemy, by takie same szanse miały wszystkie państwa Europy Środkowo-Wschodniej

"Chcemy Polski równych szans, Polski rozwoju"

Szydło zaznaczyła, że polski rząd nie zrezygnuje z programu, do którego zobowiązał się wobec wyborców. - Były demokratyczne wybory. Polacy wybrali właśnie taki program, wybrali nas - podkreśliła.

- Będziemy realizować ten program, na który Polacy dzisiaj czekają, bo bardzo często mają niestety poczucie, że nie było do tej pory wystarczającej sprawiedliwości dla wszystkich obywateli. My chcemy Polski sprawiedliwie, uczciwie i równo rządzonej dla wszystkich, Polski równych szans, Polski rozwoju - mówiła polska premier.

Odwołując się do słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Szydło powiedziała, że Polsce potrzebna jest dziś ciężka praca nad uzdrowieniem państwa, które "musi dawać ochronę słabszym i nie bać się silnych". - Te wyzwania ciągle przed nami są aktualne - dodała premier.

Zaznaczyła, że Polska weszła do UE z bagażem swej historii. - Ale przyszliśmy z ogromną nadzieją - mówiła. - Nie jest nam łatwo, mamy wiele trudności, musimy pokonać jeszcze wiele barier, ale chcemy to robić, jesteśmy zdeterminowani - zaznaczyła premier.

Szydło zapewniała, że ma głębokie poczucie odpowiedzialności nie tylko za to, co dzieje się w Polsce, ale i za to, co dzieje się w Europie. Dodała, że Polska przyjęła uchodźców z Ukrainy i jest gotowa uczestniczyć w rozwiązywaniu obecnego kryzysu migracyjnego.

- Nie chcę, żeby w moim kraju, żeby w Polsce ludzie bali się, żeby narastały obawy antyeuropejskie. Zróbmy wszystko, by Europa rozwijała się w spokoju i by była wspólnotą suwerennych, równych, sprawiedliwie rządzonych państw - dodała Szydło.

Stwierdziła, że Polska przyjęła ok. 1 mln uchodźców z Ukrainy, "ludzi, którym nikt nie chciał pomóc". Dodała, że polski rząd szanuje państwo prawa i decyzje podjęte przez poprzedni rząd.

Na koniec debaty premier ponownie zabrała głos i podkreśliła, że uważa, że "debata jest zupełnie niepotrzebna", ale szanuje fakt, że PE z troską chce pochylić się nad problemem sytuacji Polski.

- Wszyscy powinniśmy mieć głębokie poczucie, że ten nasz dialog zbliża nas wszystkich do tego, co najcenniejsze, do tego, jaką wartością jest Unia Europejska - podkreśliła.

Debata o Polsce w PE »

Oglądaj
Debata o Polsce w PE
Wideo: tvn24 Legutko: PE zajmuje sie marginalną sprawą, ignoruje nasze argumenty

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (81)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Kaczor w szafie
Kaczor w szafie

PISowcy nie czytaja tej strony. Maja swoje brukowce a najlepiej to na sluch przy szczekaczce.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   pemose_pemose
   pemose_pemose

   A ta kobita dalej swoje ! To nie Polska jest oceniana tylko działania PiSu !!!!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Vaskert
     Vaskert

     Ślepe pisiurwy nie widzą problemu... Oczy im się otworzą jak trzeba będzie wierszyki deklamować na cześć wodza.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       antymoher
       antymoher

       To nie Polska jest oceniana a rządy PiSu. A jesli chodzi o odpowiedzi na konkretne pytania to premier Szydło nie jest ośrodkiem decyzyjnym by odpowiadać na te pytania, a już na pewno nie możne składać jakichkolwiek deklaracji. I o tym wytrawni politycy UE dobrze wiedza. Na miejscu premier powinien siedzieć ktoś inny, ale do tego trzeba mieć rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         6
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         GtmVario58

         Z odpowiedziami było już gorzej ,brak konsultacji z prezesem Kaczyńskim ,brak przerw w debacie przez co nie było konkretnych odpowiedzi .Gdzie był Krzysztof Łapiński on taki sprytny ! .

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           joannawie2

           To, co mówi Szydło - że Polska nie zasługuje, by być oceniana przez Unię - jest podobnie idiotycznym bełkotem, jak swego czasu półinteligenta Nowaka z PO, twierdzącego, że Polska nie zasługuje na to, by mieć takiego prezydenta jak Jarosław Kaczyński. Ten polityk z Koziej Wólki miał, zdaje się, na myśli, że J.K. nie zasługuje na rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             4
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              2
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             jawotr
             jawotr

             No tak według samej Beatki to Polska (za Pisu) jest tak marna że "nie zasługuje, by być oceniana przez Unię". Semantyczne nieporozumienie, bo powinno być "nie zasłużyła sobie"... i to dopiero byłaby prawda - bo to Pis zasłużył sobie na ten europejski dywanik, a nie żadna Polska.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               4
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Zły Wilk

               Wystąpienie piękne, dobre i prawdziwe. Aż miło patrzeć jak "tutejsi" toczą pianę.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  7
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 sta1023jan

                 wystąpienie żałosne i kłamliwe.Fakty są zupełnie inne,ale pluj pisowi w mordę ,a oni mówią ,że deszcz pada.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   3
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   marek_domagalazlz2

                   zanosi się na to, że wylecimy z UE. Prawdopodobnie takie są plany naszego nowego rządu. Nie mam więcej pytań :-(

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     4
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     GtmVario58

                     W tym coś jest ! .Myślę , że na to nie pozwolimy ! .Ale z prezesem nic nie wiadomo ,jest taka możliwość ,że po tym będą mówić ,że to wina UE nie ich .

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       PolakPatriota

                       Jak ktoś chciałby nauczyć się polityki w Unii Europejskiej albo zaliczyć w necie staż w Brukseli, to niech obejrzy całą dzisiejszą debatę. Oglądałem na żywo i nie żałuję. Można było dowiedzieć się bardzo dużo na temat stanowiska różnych partii-frakcji politycznych w Europie. Jednak największą chyba sensację zrobiła nasza rozwiń

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          5
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         SirThomas

                         Podobało mi się wystąpienie. Jest to w końcu jakiś odwrót od polityki POprzedniej partii jako grzecznego przytakiwacza UE. Z tego co dziś było słychać na obradach - nie jesteśmy sami. Było wielu polityków innych Państw , które podzielały opinie Pani Beaty.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            4
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje