tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Banki "białego złota" dla noworodków

Banki "białego złota" dla noworodków
Foto: Fakty TVN | Video: tvn24 "Absolutnie bezcenna polisa na życie" - banki mleka dla noworodków

Mleko idzie jak woda i pewne to jest jak w banku - noworodki są najedzone, a mamy szczęśliwe. Dzielą się te, które mogą, biorą te, które potrzebują. Mleko matki to dla dziecka wszystko co najlepsze, więc w banku mleka w Warszawie lodówki są pełne. Za chwilę zapełnią się też w Rudzie Śląskiej i Toruniu. Akcja się udała i ma szansę na finansowe wsparcie z NFZ.

Pomysł chwycił i czas pomyśleć o rozbudowie warszawskiego banku mleka, choć jeszcze trzy miesiące temu, gdy zaglądaliśmy do tej lodówki po raz pierwszy, nic aż takiego sukcesu nie wróżyło. Teraz nie ma w tym szpitalu noworodka, dla którego prawdziwego mleka mogłoby zabraknąć.

- Dziecko otrzymuje absolutnie bezcenną polisę na życie, jaką jest mleko naturalne - powiedziała TVN dr Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

- Dziecko otrzymuje absolutnie bezcenną polisę na życie, jaką jest mleko naturalne.

dr Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego


Taką bezcenną polisę dzieciom swoich pacjentek chce zagwarantować też szpital w Rudzie Śląskiej. Sprzęt już jest, pierwsze dawczynie również.

- To bardzo fajna alternatywa dla mam, które nie mają możliwości karmienia piersią - przyznaje Sylwia Brachman, matka noworodka.

Chętne oddać mleko

Z badań wynika, że dwie trzecie matek podzieli się nadwyżką mleka - bez wahania, dlatego bank mleka tworzy też szpital w Toruniu. Ma ruszyć pierwszego stycznia. Pomysł wspierają finansowo władze lokalne.

- Odchodzimy trochę od takiej troski o infrastrukture techniczną, o warunki materialne naszego egzystowania, a coraz częściej myślimy o tym, co możemy podarować drugiemu człowiekowi - mówi Edward Hartwich, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

To bardzo fajna alternatywa dla mam ktore nie maja możliwości karmienia piersią.

Sylwia Brachman, matka noworodka


Budowa banku to jedno, utrzymanie to drugie. Bezpośrednio obciąża szpital. Przygotowanie jednej takiej buteleczki kosztuje ok. 30 zł.  Szpitale chciałyby, aby ten koszt refundował NFZ.

Szansa na refundację

Według krajowego konsultanta ds. neonatologii teoretycznie szansa na refundację jest.

- Jest jakaś pozycja do startu, tylko musimy dysponować pełną oceną tej sytuacji: ile ona kosztuje, czy na pewno jest bezpieczna. Nam się wydaje, że absolutnie tak - powiedziała prof. dr hab. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii.

Absolutną pewność będzie można mieć, gdy za kilka miesięcy z pierwszego polskiego banku mleka wypłyną pierwsze wnioski. 

- Musimy sprawdzić tę procedurę pod każdym kątem, stąd tez udział Agencji Oceny Technologii Medycznych, stąd też opinia Rady Przejrzystości - podkreśla Agnieszka Gołąbek, rzeczniczka prasowa ministerstwa zdrowia.


Banki mleka tworzone są na całym świecie. W Europie jest ich już blisko 170. Istnieją w polowie państw europejskich. Polska i m.in. Serbia, Bułgaria, Estonia, Szkocja są na początku budowy sieci, którą systematycznie rozbudowują Niemcy, Norwegowie, Anglicy, Finowie, i Francuzi. Liderami w tej dziedzinie są Włosi i Szwedzi (tam jest aż 28 banków).

Białe złoto

Mleko matki lekarze nazywają białym złotem. Krowie modyfikowane mleko oczywiście zaspokaja podstawowe potrzeby żywieniowe noworodka, ale to jednak nie to samo.

- Nadal jest to mleko i białko obcogatunkowe dla człowieka i takie zawsze pozostanie i nie ma takiej technologii, żeby powstało mleko identyczne jak mleko matki - mówi dr Maria Wilińska ze szpitala im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

A nim powinny być karmione przede wszystkim wcześniaki, co oznacza, że problem dotyczy w Polsce ok. 30 tysięcy dzieci rocznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
bulwersant
bulwersant

Polki nie dajcie się wydoić.Tylko w naszym dziadowskim kraju wyssali by z człowieka co tylko sie da za "darmo":.Za granicą są banki mleka tylko zapomnieli dodać,że to jest skup a nie żebractwo.Głupi emeryci biegają po całym mieście na tzw.darmowe badania proponowane przez telefon.Firmy przed wprowadzeniem danego sprzętu musi go przetestować rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje