tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Arłukowicz zostaje pełnomocnikiem Tuska

Ministerialne stanowisko w Kancelarii Premiera zaproponował należącemu do klubu SLD Bartoszowi Arłukowiczowi premier Donald Tusk. Ma on odpowiadać za współpracę rządu i administracji z "osobami wykluczonymi". Arłukowicz wyjaśnił, że przyjął propozycję szefa rządu, bo nie może już dłużej firmować współpracy PiS i SLD w Sejmie. - Wielokrotnie deklarowałem, że stworzę front ludzi, który uniemożliwi powrót do władzy Jarosławowi Kaczyńskiemu - zaznaczył polityk.

Tusk tłumaczył, że Arłukowicz będzie pełnomocnikiem w randze ministra "przy budowaniu relacji administracji państwowej i rządu z ludźmi, którzy czują się wykluczeni". Jako przykład podał działania m.in. podczas sytuacji powodziowej czy Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

- Z wielką satysfakcją stwierdziłem, że spotykam na swojej politycznej drodze człowieka, z którym wiele razy różniliśmy się w niektórych poglądach, ale którego energia i gotowość do roboty jest naprawdę imponująca - powiedział Tusk na wspólnej konferencji z Arłukowiczem, tłumacząc, dlaczego zdecydował się na współpracę z nim.

I dodał, że Arłukowicz chciałby bardzo "coś zrobić w sprawach, na których się zna i do których ma przekonanie".

Szef rządu podkreślił jednocześnie, że szybko doszli do wspólnego zdania. - Mamy podobne temperamenty w niektórych kwestiach - zapewniał Tusk.

Zdaniem premiera, "ich gotowość do współdziałania powinna być znakiem dla innych ludzi w Polsce, że jest możliwe budowanie szerokiego traktu".

Oglądaj
Arukowicz o swojej funkcji (TVN24)
Wideo: TVN24 Arukowicz o swojej funkcji (TVN24)

Skupiony na działaniu

Również Arłukowicz przekonywał, że na ministerialnym stanowisku w Kancelarii Premiera będzie mógł "pozytywnie i energicznie pracować". Choć, jak stwierdził, była to trudna decyzja.

- Zawsze byłem politykiem, który był skupiony na działaniu i pomocy ludziom, bo polityka jest narzędziem, które musi pomagać ludziom - argumentował Arłukowicz. - Długo rozmawialiśmy z panem premierem, o tym jaką sytuację polityczną i społeczną mamy dziś w Polsce. Doszliśmy do wspólnego przekonania, że musimy skierować naszą uwagę na środowiska ludzi wykluczonych - stwierdził Arłukowicz.

Pochwalił jednocześnie premiera, że potrafi współpracować. - Polityka to jest sztuka współpracy i kompromisu - podkreślał.

Oglądaj
Arłukowicz o swoim starcie z list PO (TVN24)
Arłukowicz o swoim starcie z list PO (TVN24)

Front przeciwko Kaczyńskiemu

Od wielu tygodni wymagano ode mnie głosowania ramię w ramię z Jarosławem Kaczyńskim w bardzo wielu różnych, ważnych dla państwa sprawach. (...) Wielokrotnie deklarowałem, że uczynię wszystko, aby stworzyć front ludzi, który uniemożliwi powrót do władzy Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Bartosz Arłukowicz

Nie ukrywał, że wpływ na jego decyzję miało to, że w ostatnim czasie SLD zaczął współpracować z PiS w Sejmie.

- Od wielu tygodni wymagano ode mnie głosowania ramię w ramię z Jarosławem Kaczyńskim w bardzo wielu sprawach - tłumaczył Arłukowicz, podkreślając, że nie może dalej firmować tego - jak określił - projektu, którego efektów nie będzie mógł wytłumaczyć.

Tym bardziej, że "wielokrotnie deklarował, że stworzy front ludzi, front polityczny, który uniemożliwi powrót do władzy Jarosławowi Kaczyńskiemu".

Oglądaj
Arłukowicz: na razie pozostanę bezpartyjny (TVN24)
Arłukowicz: na razie pozostanę bezpartyjny (TVN24)

Z list PO?

Arłukowicz wyraził chęć startu z listy PO w wyborach do Sejmu. - Jeśli padłaby taka propozycja, przyjąłbym ją z satysfakcją - przyznał.

Gotowy jest też wstąpić do klubu parlamentarnego PO, jeśli otrzyma zaproszenie. Złoży bowiem rezygnację z członkostwa w klubie SLD (o przejściu do Kancelarii Premiera poinformował szefa SLD Grzegorza Napieralskiego).

Arłukowicz - jak jednak zastrzegł - nie zamierza wstępować do PO, na razie chce być bezpartyjny. - Jestem wielkim zwolennikiem polityki społecznej, a dopiero potem polityki partyjnej - stwierdził.

Obecnie Arłukowicz nie należy do żadnej partii politycznej. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku startował z list Sojuszu.

Premier obu scenariuszom - obecności Arłukowicza w klubie PO i na liście PO - przyklasnął, choć jak zaznaczył, nie było o tym mowy podczas rozmów na temat współpracy Arłukowicza z rządem. - Będziemy się starali otwierać Platformę Obywatelską na inne środowiska - zadeklarował, akceptując start Arłukowicza z listy PO.

- Tak naprawdę w Polsce podział to nie jest podział między kilka partii politycznych, tylko między ludzi pozytywnych i negatywnych. Jeżeli pozytywni ludzie, tacy jak poseł Arłukowicz, będą chcieli kandydować z Platformy, będę do końca pilnował, żeby te listy były otwarte dla takich ludzi - dodał szef rządu.

Kilkadziesiąt minut po zakończeniu konferencji Arłukowicz otrzymał zaproszenie do klubu PO. - Serdecznie zapraszamy do naszego klubu pana posła Arłukowicza. Przewodniczący Tomczykiewicz z pewnością będzie rozmawiał z posłem Arłukowiczem na ten temat. Myślę, że do rozmowy dojdzie w tym tygodniu - powiedział rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz.

nsz, mac//mat

Sonda

zamknij

Jak oceniasz decyzję o mianowaniu Bartosza Arłukowicza pełnomocnikiem rządu?

Dziękujemy za oddany głos!

Sonda

zamknij

Jak oceniasz decyzję o mianowaniu Bartosza Arłukowicza pełnomocnikiem rządu?

Wyniki głosowania

54%
Wzmocni rząd i PO oraz osłabi SLD
54%
16%
Wzmocni rząd i PO ale nie osłabi SLD
16%
5%
Osłabi rząd i PO oraz wzmocni SLD
5%
9%
Osłabi rząd i PO oraz osłabi SLD
9%
16%
Jest bez znaczenia dla rządu i PO oraz SLD
16%

Oddanych głosów: 11006

Bartosz Arłukowicz zostanie pełnomocnikiem premiera ds. koordynacji współpracy organizacji pozarządowych i administracji w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu (w randze Sekretarza Stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów).

Pełnomocnik zajmie się przeciwdziałaniem wykluczeniu różnych grup społecznych, m.in.:

 • wzmocni koordynację działań instytucji rządowych (działających na podstawie ustawowych upoważnień lub projektów współfinansowanych przez UE), samorządowych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się m.in. ubóstwem i problemami dzieci, bezrobotnych, rodzin wielodzietnych, osób niepełnosprawnych czy starszych;
 • wspomoże wykorzystanie potencjału organizacji pozarządowych, które zajmują się wykluczeniem i problemami społecznymi;
 • dokona przeglądu działań prowadzonych na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu, uwzględniając ich efektywność (czy zmieniają skalę wykluczenia, czy pozwalają na usamodzielnienie się, czy prowadzą do realnej poprawy sytuacji osób wykluczonych);
 • stworzy zespół złożony z przedstawicieli instytucji rządowych, samorządów oraz organizacji pozarządowych, który zajmie się koordynacją działań, rozwiązywaniem barier we współpracy instytucji rządowych, samorządowych i organizacji pozarządowych, przedstawianiem rekomendacji organizacyjnych i legislacyjnych dotyczących nowych rozwiązań wzmacniających tę współpracę oraz dobrych przykładów takich działań;
 • będzie uczestniczył w pracach i wydarzeniach dotyczących wykluczenia społecznego w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE.

Bartosz Arłukowicz ministrem w KPRM, komunikat CIR

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje